Русия

Какво се крие зад вярата на МВФ в растежа на руската икономика?

/NovinarBG.com/ МВФ неочаквано повярва в руската икономика дори повече от руските ведомства. Фондът повиши повече от два пъти прогнозата си за растежа на икономиката ни за 2024 г. и то в самото начало на годината. Миналата година МВФ не беше толкова оптимистичен. Какво може да означава всичко това?

МВР повиши повече от два пъти прогнозата си за растеж на руската икономика за 2024 г. През октомври миналата година той очакваше ръст от едва 1,1%, а сега – с 2,6%. Увеличението на прогнозата за руската икономика с 1,5% е най-голямото сред другите икономики, споменати в прогнозата на МВФ.

Западният фонд рисува по-розова картина дори от собствените прогнози на руските власти. Банката на Русия, например, очаква икономическият растеж тази година да бъде само 0,5-1,5%. Министерството на икономиката традиционно е по-оптимистично и прогнозира ръст на БВП през тази година от 2,3%.

Дори прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков коментира тази разлика в прогнозите. „Това е много интересна информация. Виждате, че разминаването в прогнозите е много голямо. Това предполага, че потенциалът за прогнозиране е относително стеснен и вероятно затова има толкова различни гледни точки. Но, разбира се, не е без интерес“, каза той.

Миналата година МВФ, напротив, направи много песимистични прогнози по отношение на руската икономика. В течение на годината фондът трябваше всеки път да променя очакванията си към растеж и да признае, че санкциите не работят добре и че руската икономика се справя майсторски с тях. И дори окончателната прогноза на МВФ за годината от 3% най-вероятно няма да достигне реалния резултат. Растежът на БВП на Русия през 2023 г. ще бъде окончателно изчислен до средата на февруари, но Владимир Путин през декември говори за очакванията за растеж от 3,5–4%.

На този фон донякъде тревожна беше неочаквано високата прогноза за новата година още в началото. Дали МВФ умишлено повишава очакванията, така че през годината да има причина да понижи прогнозата и да посочи, че руската икономика не се справя?

Самият МВФ обяснява тази прогноза с две причини: високи държавни разходи за „военна икономика“ и стабилни цени на суровините, които помагат на Русия да получава високи приходи от износа.

„Това определено е случай, в който руската икономика се справя по-добре, отколкото очаквахме и много други очакваха“, каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринча пред “Файненшъл Таймс”.

Доцентът от катедрата по глобални финансови пазари и финансови технологии на Руския икономически университет “Плеханов” Иляс Зарипов обяснява: „МВФ взема предвид производството на всякакви продукти и услуги, а Русия продължава да увеличава производството на оръжия и военни стоки и стоки с двойна употреба, съответно „ускорявайки“ съответните видове промишленост: металургия, минно дело, електричество енергетиката, текстилното производство, обувната промишленост, производството на електронни стоки, агропромишленият комплекс и други. Тоест двигател на растежа стана военнопромишленият комплекс, който като локомотив дърпа напред други сектори на руската индустрия.

Освен това експертите на МВФ взеха за основа положителен сценарий за развитие на руската икономика, като се вземе предвид експлозивният растеж на производството на военно-промишления комплекс през 2023 г., добавя експертът. „Мисля, че мнението, че прогнозата е надценена, е неправилно – темповете на растеж на руската икономика може да са дори по-високи през 2024 г., доближавайки се до 3% растеж. Руските агенции са по-скромни в прогнозите си, защото вземат предвид други фактори, по-специално паричната политика на Банката на Русия. Освен това руските ведомства обикновено планират по-нисък растеж на БВП, но всъщност той е по-висок“, казва Зарипов.

Мненията на руските икономисти обаче също се различават сериозно. Иля Фьодоров смята, че МВФ е предприел доста смела стъпка, като е увеличил повече от два пъти прогнозата си за растеж на руския БВП. „В условията на ограничен ресурс, особено на пазара на труда, и високи реални темпове, няма да е лесно да се постигне толкова висок резултат в края на годината, дори и като се има предвид сериозният фискален импулс, който е заложен в текущия годишен бюджет. Все пак миналогодишната база е доста висока, а икономиката вече е в състояние на прегряване. Единственият източник за растеж в тази ситуация остават бюджетните разходи. Личното потребление ще бъде ограничено от високите лихвени проценти и възможностите за износ ще бъдат ограничени. Ако МВФ гледа на руската икономика по този начин, тогава не трябва да се очаква бързо намаляване на основния лихвен процент. При такъв сценарий цикълът на намаляване на основния лихвен процент, който се очаква в средата на годината, ще се забави с една четвърт или дори две тримесечия“, твърди Фьодоров.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Анализаторът Наталия Милчакова смята, че прогнозата на МВФ не е оптимистична в сравнение с прогнозите за други икономики. „Очакваният от МВФ растеж на руската икономика през 2024 г. от 2,6% може да бъде на нивото на растеж на световната икономика като цяло и дори малко по-висок от прогнозирания темп на растеж на БВП на САЩ от 2,5%, и все пак това е несравнимо не само с очакваните темпове на растеж на Китай (5%) и Индия (6,7%), но дори и със средния темп на растеж на азиатската икономика (над 4%). Тази прогноза показва, че Русия все още продължава да остава зависима от цените на суровините и отчасти от „ценовия таван“ на петрола, който, макар и косвено, все още оказва влияние върху потребителското търсене, а тази година МВФ очаква средната цена на петрола да спадне спрямо 2023 г.“, казва Милчакова.

От друга страна, МВФ вече призна, че е подценил влиянието на държавните отбранителни поръчки и нарастването на ефективното търсене на населението върху икономическия растеж на Русия през 2023 г.

„Според нас МВФ все още не взема предвид много неща. Например въздействието на националните проекти, въпреки че още през 2019 г. Световната банка прогнозира, че националните проекти в Русия могат да добавят поне 0,1% към годишния темп на растеж на руския БВП. МВФ също не отчита влиянието на заместването на вноса, което Руската федерация развива ускорено след напускането на чужди марки, инвестиции от бюджета в ИТ сектора и стратегически важни индустрии, както и развитието на Интернет-икономиката , където най-високите темпове на растеж се осигуряват в сектора на услугите“, казва Милчакова. Следователно тя не изключва прогнозата на МВФ за руската икономика през 2024 г. да бъде отново повишена след известно време, например след шест месеца.

Що се отнася до руските ведомства, те отдавна не са актуализирали прогнозите си за 2024 г., те вероятно чакат публикуването на официалните данни на Росстат за растежа на БВП за 2023 г., които ще бъдат публикувани в средата на февруари. Когато излязат тези прогнози, те неминуемо ще бъдат коригирани нагоре, смята Милчакова.

„Въпреки това е възможно ЦБ на РФ да остане най-консервативната, тъй като регулаторът отдава голямо значение на въздействието върху икономическия растеж на повишаването на основния лихвен процент и банковите лихвени проценти по заеми. И тези фактори ще доведат до факта, че руската икономика ще покаже растеж през 2024 г., който всъщност е по-бавен, отколкото през 2023 г. Друг риск за руската икономика остават санкциите, както и рискът от евентуален срив на цените на петрола, което може да нанесе чувствителен удар на руската икономика“, заключва икономистът.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button