Русия

Русофобски и амбициозен. САЩ избраха нов лидер за Европа

/NovinarBG.com/ Вашингтон ще продължи да укрепва Полша във военно отношение. Американците смятат, че центърът на властта в Европа постепенно се измества на изток, все по-далеч от дългогодишните партньори на Белия дом – Германия и Франция, и залагат на изключително антируска Варшава.

Източен плацдарм

След среща с полския външен министър Радослав Сикорски заместник-държавният секретар по европейските въпроси Джеймс О’Брайън заяви, че САЩ биха искали лидерството на Полша в ЕС. Според него това е декларираната цел на новото правителство на Доналд Туск. Сътрудничеството в областта на сигурността между Вашингтон и Варшава винаги е било тясно, подчерта американският служител. И отбеляза: две трети от съюзниците в НАТО харчат 2% от БВП за отбрана, докато Полша харчи много повече.

В същото време Белият дом оценява високо развитието на полските военни планове. Вашингтон се надява да засили контактите с Варшава и иска да сключи още споразумения. Наскоро министърът-координатор на специалните служби Томаш Симоняк прие във Варшава ръководителя на ЦРУ Уилям Бърнс.

Новото полско правителство изрази готовност да продължи курса на Варшава за укрепване на отбранителните си способности. Веднага след като зае премиерския пост, Туск обяви смяна на шефовете на полските разузнавателни служби. Това засегна шефовете на Агенция „Вътрешна сигурност“, Агенция „Разузнаване“, Военното разузнаване и Контраразузнаването.

Съюзниците отслабват

Шефът на полското Бюро за национална сигурност Яцек Севиера заяви, че НАТО трябва да се подготви за война с Русия след три години. Според него сега е необходимо да се създаде потенциал на „източния фланг“, който да стане ясен сигнал за възпиране на предполагаемата предстояща агресия. В същото време длъжностното лице призова за увеличаване на числеността на армията.

Миналата година армията на Полша се увеличи с 30 хиляди войници (до 193 хиляди), а бюджетът за отбрана достигна 3,1% от БВП. В същото време присъствието на американския контингент се увеличи: през последната година, според оценките на полските медии, до приблизително 11 хиляди души. В същото време вестник “Речпосполита” съобщава, че само 15% от поляците ще се присъединят към армията в случай на война. Близо 12% са готови да заминат в чужбина, а 25,5% ще се преместят в безопасна част на страната.

Съединените щати също не могат да разчитат на други големи съюзници в Европа. Според “Щерн” само 17% от германците са готови да защитават родината си с оръжие в ръка. Проучването е проведено в светлината на изявление на германския министър на отбраната Борис Писториус, който призова за връщане на всеобщата военна повинност, премахната през 2011 г. В момента Бундесверът изпитва кадрови проблеми, съобщава “Ерсте”. В същото време страната има финансови затруднения, които не й позволяват да спази ангажимента си към НАТО от 2% за отбрана.

Друг претендент за лидерство в Европейския съюз – Франция, също не може да се превърне в надеждна опора за САЩ. Еманюел Макрон нарече помощта за Украйна „един от основните въпроси на 2024 г.“ и подчерта, че ЕС трябва да я предостави независимо от решенията на Белия дом. В същото време френският лидер смята позицията на САЩ за неясна. Освен това Париж е предпазлив в подкрепата си за Израел, посочвайки неяснотата на ситуацията в Ивицата Газа и хилядите жертви от действията на “Цахал”. “Политико” отбелязва и различията между страните по отношение на политическото бъдеще на Африка.

Повишена амбиция

Варшава продължава да се придържа към антируския курс. Назначаването на „ястреба” Сикорски за шеф на МВнР говори много. Президентът Анджей Дуда се надява, че новите министри ще продължат да помагат на Украйна. Премиерът Туск каза, че Зеленски вече иска среща с него.

Полша се превърна в клон на Съединените щати в Европейския съюз, казва политологът Александър Дудчак. „Поляците укрепват въоръжените си сили. В това отношение американците биха искали да ги видят по-силни. Вашингтон не само активно инвестира в страната, но принуждава целия Европейски съюз да го прави. Освен това други държави имат голяма нужда от това В същото време Варшава нито веднъж не е заплашвала да напусне ЕС, ако субсидиите от Брюксел бъдат намалени“, припомня експертът.

„Полша отдавна демонстрира повишени амбиции за лидерска роля в Европейския съюз“, отбелязва старши преподавателят в МГИМО Алексей Зудин. “Американците са доволни от Варшава в това си качество като представител на авангарда на русофобските настроения. Важно е да се разбере, че лидерите се делят на естествени и неестествени”, допълва той.

Според политолога лидерството на Германия и Франция е осигурено от ресурсна база, преди всичко от силни икономики. „Не може да се каже същото за съвременна Полша; тук Варшава отстъпва на Берлин и Париж. Но това устройва Вашингтон. Като лидер в Европа, страната няма да може да играе самостоятелна роля“, убеден е Зудин.

Вашингтон се стреми да потисне онези европейски държави, които могат да се нарекат естествени претенденти за надмощие в Европа. Ангажиментът на САЩ към деиндустриализацията на Германия става все по-ясен. А Белият дом иска да остави Франция, чиято икономика е по-слаба, във второстепенна роля.

Превод: В. Сергеев

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button