Русия

Израел и Специалната военна операция на Русия

/NovinarBG.com/ Израел е една от малкото държави от условния Запад, която все още не се е присъединила към антируските санкции

От края на миналата година украинските власти отново настояха Израел да заеме твърда позиция в украинския конфликт. Освен това Съединените щати оказват натиск върху израелците по всякакъв възможен начин, като призовават всичките си съюзници да помогнат на режима в Киев, като доставят на Украйна все повече и повече нови оръжия. Основната цел в този случай е да се помогне за създаването на система за противовъздушна отбрана / противоракетна отбрана.

Киевският режим моли еврейската държава да съдейства за въоръжаването на ВСУ от началото на специалната военна операция (СВО) на Руската федерация в Украйна. След първоначалния отказ Израел донякъде промени позицията си, започвайки доставката на оборудване. Еврейската държава също официално обяви позицията си в конфликта, заемайки страната на Запада и Киев. Тази позиция доведе до задълбочаване на партньорството на Русия с Иран, но на самия Израел не донесе никакви дивиденти.

В резултат на това днес Израел се опитва да заеме сравнително балансирана позиция по отношение на СВO. От една страна, той не оказва открита подкрепа на Русия, от друга страна, подкрепата, предоставена на Украйна, е значително по-малка от тази, която израелците биха могли да предоставят с надеждата да превърнат Израел в субект на следвоенното преразпределение на Украйна и нейното териториално-политическо преустройство.

Израелските власти също не превърнаха страната си в място за привличане на олигарси и други новобогаташи, както украинци, така и руснаци, бягащи от СВO. Въпреки че на пръв поглед те биха могли да направят приличен финансов, политически и международен гешефт от това.

Във външноикономическо отношение Израел е една от малкото държави от условния Запад, които все още не са се присъединили към антируските санкции.

В същото време ръководството на Израел не започна да създава преговорна платформа като Турция, разчитайки да получи „санкционно – преговорни“ дивиденти. То не действаше по модела на френските власти, които се надяваха да прехвърлят преговорните стрели а ла Ердоган към военните а ла Макрон (последният, въпреки назряващия социален взрив във Франция, вече вижда Париж след войната като един на основните субекти на преустройството, активно разделящ влияние и пари след края на военните действия).

Каква е причината за такава позиция на Израел?

Тел Авив не е много доволен от отношението на киевския режим към Израел. И не само сегашният украински режим има нацистки характер. Въпреки многобройните Зеленски-Коломойски и техните „сънародници“ – съучастници във висините на киевската власт, тази власт действа противно на израелските интереси, така да се каже, исторически, което се усеща в повечето украински гласувания в ООН (колкото и малко да означават тези гласове). Киев, искащ ПВО на Израел, успя да гласува поне два пъти в Общото събрание на ООН за антиизраелски резолюции!

Всъщност между Украйна и Израел се създава и расте атмосфера на взаимно дистанциране и недоверие, която представители на израелския истаблишмънт описват по следния начин: „Отначало едните казали не това, което трябва, след това вторите не така го интерпретирали, третите не както трябва прогласували, четвъртите се обидили, а сегашните и от двете страни стеснително свеждат погледи“.

По време на СВО Израел предоставя на Украйна доста ценна разузнавателна информация, свързана предимно с „иранската заплаха“. Само че те не работят изпреварващо. Политическата върхушка на еврейската държава е наистина загрижена от засиленото партньорство между Русия и Иран. Израелските официални лица обаче в последните си речи повтарят, че Израел не променя позицията си. Ето защо министърът на отбраната Бени Ганц каза, че Израел ще се съгласи да достави на Украйна само оповестителна, алармена система – същата, която използва, за да предупреждава своите граждани.

Сътрудничеството между Русия и Иран не е толкова опасно за Израел, колкото твърдят проукраинските пропагандисти, които разпространяват ядрения проблем. В СВО „факторът на атомната бомба“ остава много абстрактна величина и до днес. Но „простите“ оръжия като същите дронове липсват все повече и повече. Затова идеята на израелските сили за сигурност да изчакат Иран да изгори в Украйна, ако не цялото, то значителна част от оръжието си, не изглежда нещо неадекватно.

Освен това Израел е наясно, че началото на доставките на оръжие за Украйна, особено системите за противовъздушна и противоракетна отбрана, ще доведе до ескалация с Русия, което е много неизгодно за еврейската държава. И не само икономически и не само в постсъветското пространство.

Твърдата ескалация може да доведе до увеличаване на иранското влияние, намаляване на оперативното пространство на Израел в Сирия с помощта на Руската федерация, отказ от сдържане на проиранските сили в Южна Сирия, стремящи се да получат пространство за маневриране до Голанските възвишения и т.н.

Така и в Израел не бързат. Те следят развитието. И очевидно няма да направят еднозначен избор между оприличаването на Турция или Франция с военна помощ на Украйна или с лобирането за преговори.

Превод: ЕС

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване „Рефлексии“ и ще преживеете прекрасни мигове с музиката на Барока: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button