Русия

САЩ предложиха пиратска схема за конфискация на руските активи

/NovinarBG.com/ С наближаването на втората годишнина от началото на СВО, Западът все повече започва да говори за това как да присвои замразените суверенни активи на Русия. Както разбра британската преса, Съединените щати предложиха нов начин за конфискуването им – за това западните страни трябва да се признаят за жертви на боевете в Украйна. Експертите твърдят, че подобна схема е обикновена измама и няма нищо общо със закона. Каква е вероятността такова решение да бъде взето?

Според британския вестник “Файненшъл Таймс” Вашингтон предлага замразените суверенни активи на Русия да бъдат прехвърлени на Украйна с помощта на траншове от Световната банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. САЩ не са подкрепили публично идеята за конфискация, посочва изданието, но частно Вашингтон предлага различни начини за прехвърлянето им на Украйна.

Един от документите, цитиран от вестника, гласи, че САЩ смятат подобна стъпка за „контрамярка“ срещу Русия. Тя може да бъде разрешена от международното право, ако бъде приложена от „засегнатите“ държави, сред които авторите включват съюзниците на Украйна. Тоест държавите могат да легализират конфискацията на активи, като се признаят за жертви на боевете в Украйна.

В документа, с който вестникът разполага, изземването на замразените активи се нарича „аванс“ към средствата, които според Запада Русия ще трябва да компенсира на Украйна след разрешаването на конфликта. “Файненшъл Таймс” обяснява, че активите на Руската централна банка са защитени от международното право, така че тяхната конфискация „би довела до сериозни последици за финансовата система“ на света.

След началото на руската спецоперация в Украйна страните от Голямата седморка (Г-7), Европейският съюз и Австралия замразиха руски активи на стойност 260 млрд. евро. ЕС разполага с около 210 милиарда евро. От тях около 191 млрд. евро се управляват от международната платформа “Евроклиър” в Белгия, други 19 млрд. евро във Франция. Други държави от общността имат значително по-малки суми. Швейцария притежава 7,8 млрд. евро.

Дебатът за съдбата на руските резерви се следи отблизо по целия свят, като в много страни се повдигат сериозни съмнения относно законността на конфискацията. Критиците казват, че Западът прилага двойни стандарти към Украйна и променя „основания на правила ред“, като навлиза в частната собственост.

През последните седмици представители на страните от Г-7 активизираха преговорите за използването на част от замразените активи на Руската федерация. Вашингтон очаква този въпрос да бъде обсъден на предстоящата среща на лидерите на Г-7, насрочена за 24 февруари, втората годишнина от началото на СВО.

Британският външен министър Дейвид Камерън предположи, че има „правен механизъм“ за конфискуване на руските активи. Той възнамерява да работи със Съединените щати по този въпрос, ако други съюзници не желаят да предприемат подобна стъпка. Според “Файненшъл Таймс” обаче опасения за това изразяват Франция, Германия и Италия.

За това, че около годишнината от началото на СВО на Запад възнамеряват да използват част от руските средства, може да се съди по активността на германските власти. Както разбра германското издание “Шпигел”, германската генерална прокуратура възнамерява да конфискува част от руските активи на стойност над 720 милиона евро, за да попълни държавния бюджет. Искане за това е внесено в съда във Франкфурт на Майн.

Парите, поставени в германската дъщерна банка на “ДжейПи Морган” принадлежат на дъщерното дружество на Московската борса, Националния разплащателен депозитар, който е под санкции на ЕС от юни 2022 г. През август миналата година НРД се обърна към Съда на ЕС в Люксембург с искане за отмяна на наложените ограничения.

В същото време Европейският съюз очевидно не възнамерява да отменя санкциите срещу Русия, дори ако военните действия в Украйна бъдат напълно завършени. Това заяви дипломатически източник в мисията на една от европейските страни в Брюксел. За премахването на санкциите, както и за въвеждането им, е необходимо „единодушно решение“ в Съвета на ЕС. Всяка от 27-те страни от ЕС може да забави процеса „под всякакъв предлог“. Според него „сегашните санкции на ЕС нямат критерии за отмяна“, а „възможностите за запазването им в сила са юридически неограничени“.

„По същество САЩ решиха да използват абсолютно пресилена формулировка, за да откраднат руските пари. Те искат да кажат на западния гражданин: „Ние не просто ограбваме, ние наказваме за обиди, за причинени щети.“ Всичко това напомня на вицовете от „Кучешко сърце“ и „Златния телец“: всъщност това е „рана на фронтовете на Колчак“, на това са способни само измамници, деца на лейтенант Шмид“, казва Владимир Скачко, киевски политолог.

„Подобни изтичания в британската преса са опити на западната общност да намери някакъв универсален и условно законен начин, който да им позволи по някакъв начин да присвоят руската частна собственост, без да нарушават принципите на неприкосновеността на частната собственост“, добави събеседникът.

Според прогнозата на политолога няма да е възможно да се конфискуват руски средства по законен начин, но на общия фон на русофобията и фейковете за СВО на Запад, парите могат просто да бъдат откраднати.

„Те могат само да отнемат замразените пари и да нарушат собствените си основни принципи. Това е напълно пресилена формулировка, но в условията на всеобщо затъпяване на общественото мнение на Запад може да свърши работа, особено на фона на русофобията и фалшивите новини, че Украйна е центърът на демокрацията и Русия е диктатура“, сигурен е експертът.

„Решението за конфискация може да бъде взето“, казва икономистът Антон Любич. „Това решение е чисто политическо и няма нищо общо с международното или гражданското право относно защитата на суверенната и частната собственост.“

Суверенната собственост, посочи експертът, може да бъде конфискувана в случай на конфискуващата държава, която обявява война на Русия или в резултат на доброволното съгласие на Русия. „Третият случай е решение на международен съд, чиято юрисдикция Русия е приела доброволно, за удовлетворяване на исковете на лица, засегнати от действията на Русия. Четвъртият случай е изземване въз основа на решение на руски съд по иск срещу руската държава от лица, засегнати от действията на Русия“, обясни събеседникът.

Други правни механизми няма, подчертава Любич. „Ако въпросът е, могат ли пиратството и магистралните грабежи да бъдат съживени? Разбира се, може, но тогава всеки ще се отнася към пиратите и разбойниците по съответния начин. Как това ще се отрази на статута на „сигурно убежище“ и международен финансов център зависи от тези, от които зависи подобно решение“, добави икономистът.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button