Русия

Киев тайно изкупува ядрени технологии

/NovinarBG.com/ На фона на пътуването на Зеленски до Турция, посещението му в България, където се случиха не по-малко интересни събития, незаслужено беше избутано на заден план. Там украинският президент ясно посочи желанието си да закупи оборудване от София, което беше планирано преди за изграждането на АЕЦ „Белене“, но жизненоважният за българите проект така и не беше стартиран. Става дума за два реактора ВВЕР-1000 руско производство, за които Киев е готов да плати 600 милиона долара.

Да оставим настрана факта, че Киев иска да купи руски технологии, въпреки че още през 2015 г. тържествено се закле никога повече да не си сътрудничи в тази област с Москва. Тогава президентът Порошенко подписа съответната заповед.

Случващото се най-много прилича на общоприетия израз „войната в Крим, всичко е в дим, нищо не се вижда“, възникнал по време на Кримската война от 1853-1856 г. Доста исторически привкус тук добавя фактът, че страната ни отново се противопоставя на колективния Запад, който е готов на всяка цена да попречи на принципното укрепване на Русия. Нека се опитаме да разберем какво стои зад тази изключително странна сделка и най-важното до какво може да доведе тя.

Да започнем с България.

Тази прекрасна страна е напълно незаслужено забравена от нашите медии, въпреки че в дисциплината „простреляй се сам в краката“ българите заемат солидно първо място, оставяйки всички възможни конкуренти далеч назад. Във вихъра на събитията от последните две години някак си се забрави, че София абсолютно съзнателно се отказа от три съвместни проекта с Русия, които без никакво преувеличение можеха радикално да променят позициите й на европейската арена.

Първоначално Москва предложи на българите да вкарат петролопровода „Дружба“ в страната, като направят разклонение от южния унгарски маршрут. Като се има предвид, че делът на руските нефтопродукти в българския енергиен баланс тогава е 95%, може да се оцени привлекателността на предложението.

Тогава се водеха преговори за изграждането на газопровода „Южен поток“, който би позволил да се намали зависимостта от петрола и да се прехвърли енергийният сектор към екологично чист и евтин газ.

Но най-старият проект започна да се разработва през 2008 г. – за изграждането на втората АЕЦ Белене, по условията на който София очакваше да получи два реактора, допълнително две хиляди мегавата генериране и да стане най-зелената страна в ЕС. Търгът спечели нашият „Атомстройекспорт“, който предложи два реактора ВВЕР-1000 само за четири милиарда евро.

И в трите случая София получи директна заповед от Вашингтон, послушно козирува и просто разкъса съществуващите договори, без дори да си направи труда да прочете съответния раздел от споразумението. В резултат нито „Дружба“, нито „Южен поток“ бяха построени, вместо „Росатом“ по поръчка в проекта беше включена американската „Уестингхаус“, а цената на проекта за АЕЦ „Белене“ скочи от четири до почти осем милиарда евро. Черешката на тортата беше делото на „Атомстройекспорт“ в Парижкия арбитражен съд, който през 2016 г. задължи послушните българи да платят на руската страна 600 млн. евро като част от неустойка. След като получи парите, Москва, в съответствие със споразумението, прехвърли на българската страна част от оборудването по договора строго за определената сума.

Тук е необходимо да добавим критично важен детайл, без който по-нататъшното разказване няма смисъл.

През 2023 г. предприятията на “Росатом”, като част от комплексни проекти, ще продадат готови реактори на Китай на цена малко над един милиард долара за брой. Съответно на българите е доставена условно една трета от необходимото оборудване за 600 милиона. Като проста аналогия: вместо цялата кола, купувачът получава две колела, капак, мигач и крик. Тоест, сега София няма на разположение цялостно решение, а само отделни части, които само “Росатом” може да събере под формата на работещ реактор.

Като се има предвид, че сделката вече е благословена задочно във Вашингтон, българите най-после могат да се сбогуват с мечтата си да се върнат в началото на 2000-те години, когато до 45% от цялата електроенергия се произвеждаше на базата на атома (сега е 18). Както при всички други надежди на енергийния смисъл.

Що се отнася до украинската страна, всичко е малко по-сложно.

Това изглежда най-вече като някаква компенсация за България за нейното подчинение, което доведе до критични загуби. Тъй като Киев изобщо няма собствени пари и покупката очевидно ще бъде платена от следващия пакет западна финансова помощ, този вариант се налага първи. Всички печелят – българите не получиха нова АЕЦ, но поне излязоха от историята без загуби, Киев още по-дълбоко глътна кукичката на дълговите задължения, а САЩ и ЕС ги привързаха още по-здраво към себе си.

Освен това цялата тази история много ясно показва, че САЩ вече физически не могат да строят АЕЦ, тоест всички основни проекти с американско участие в България, Полша и Чехия могат да бъдат дебело поръсени с нафталин и предадени на склад.

Честно казано, трябва да се отбележи, че реактори от България могат да бъдат използвани в АЕЦ “Хмелницки”, но тази възможност е изключително теоретична. По едно време Москва предложи на Киев проекта В-392B, който означаваше модернизация на два блока в ХАЕЦ и изграждане на още два, но по чисто политически причини той остана на хартия. Днес западните анализатори обясняват закупуването на оборудване, което е лежало под открито небе в продължение на осем години, с факта, че “Уестингхаус”, с подкрепата на френския “Елекрисит дьо Франс”, все още ще може да го превърне в действащи енергийни блокове. Косвено това говори, че групата от западни покровители в Киев най-накрая се е примирила със загубата на Запорожката АЕЦ и, за да компенсира по някакъв начин загубата й, е готова да разгледа всякакви, дори и най-невероятните проекти. Те са добри, защото дори нищо да не се случи, може да пръснат над милиард долара. Които ще бъдат върнати от нов приятел и партньор на Вашингтон.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button