Русия

Путин слага край на „курилския въпрос“?

/NovinarBG.com/ Японците възнамеряват да „наблюдават и реагират“ на изпълнението на плана на руския лидер да посети островите

Въпреки че японското правителство, трескаво вкопчващо се във властта в контекста на народните искания за предсрочна оставка поради срамен корупционен скандал, в момента очевидно няма време за руските Курилски острови, забележката на руския президент Владимир Путин за неговото намерение лично да посети тези наши далекоизточни територии не можа да остане незабелязано и без реакция.

Защото фактът, че руският лидер, по време на многократните си посещения в Далечния изток, никога не посети островите, обявени от японското правителство и парламент за „негови“ острови, дълго време се смяташе в Токио за негово „вътрешно желание“ да не „изгаря мостовете” в диалога за съдбата на „северните територии”. И в крайна сметка да разреши изкуствено налагания на Москва, „спор“ при компромисни условия.

В тази връзка си спомням разговор на четири очи с един от големите японски политици, който лично общува с руския лидер, който твърди, че Путин, като джудист и познавач на всичко японско, многократно е признавал любовта си към Земята на изгряващото слънце и желанието му да разреши „териториален спор“, цялостно да развие отношенията с нея. Сред цитираните аргументи беше фактът на съзнателния отказ на Путин да посети Курилските острови, за да не развали атмосферата в преговорите за условията на тяхното „връщане“ в Япония.

Вярно, събеседникът се смути, когато му напомни за посещението на Курилските острови като безспорна руска територия от руския президент Дмитрий Медведев и премиера Михаил Мишустин, което не можеше да се случи без съгласието на Путин. Японският политик се съгласи, като призна, че това е сериозна „загуба на лицето“ за японците. Но той продължи да твърди, че Путин, като държавен глава, никога няма да обиди японците, като посети „изконно японски територии“, което би означавало „незаличима обида за чувствата на японския народ“.

Но както се казва, „никога не казвай никога“. Сега стана очевидно, че покойният бивш японски премиер Шиндзо Абе, който дълго време се преструваше, че е „приятел на Русия“, използва цялата си мрежа от ласкателства и престорена сервилност с единствената цел да накара Путин да се съгласи да прехвърли южните Курилски острови и богатите на ресурси води около тях в собственост на Япония.

По едно време руският лидер беше готов на компромис и предложи на Абе да смекчи териториалните си апетити и да се върне към така наречения „компромис на Хрушчов“, съгласно който ексцентричния съветски политик беше готов да пожертва островите от Малкия Курилски хребет, вече включени в конституцията на СССР – Шикотан и групата острови Плоские, Хабомай на японски.

Осъзнавайки обаче, че и в този случай загубата на Русия ще бъде голяма, тъй като японците признават вероятността американски военни бази, насочени срещу страната ни, да се появят на Малкия Курилски хребет, ако той бъде прехвърлен на Япония, Путин доста по-малко активно от преди склоняваше Абе към „компромис“.

Днес предупрежденията на онези специалисти по Япония, които от времето на Елцин обясняват, че дори и с предаването на Курилските острови, Токио никога няма да стане „стратегически партньор“ на Русия, както наивните, или по-скоро хитри своекористни дипломати от „Козиревското котило“, твърдят, са напълно потвърдени.

В днешно време японските политици, отмъщавайки на Путин за това, че така и не предаде Курилските острови, използват максимално целия арсенал от русофобия и омраза към нашата страна, които винаги са им били присъщи. Те открито поставят задачата да използват икономически и други санкции в безпрецедентен мащаб, за да отслабят и унищожат страната ни.

Целта е довеждане на Русия до състояние, при което руските лидери, намирайки се в отчаяна ситуация, в името на оцеляването ще предадат островите на „богата Япония“ „на сребърен поднос“. И не само южните Курилски острови, защото арсеналът от японски претенции включва и целия Голям Курилски хребет до Камчатка и южната половина на руския остров Сахалин, който все още упорито се нарича от японците „губернаторството Карафуто“.

Радващо е, че най-после се стигна до разбирането, че Япония е била, е и ще бъде докрай верен васал на САЩ, смятайки страната ни за непримирим враг. И въпреки че все още с известна предпазливост, както беше отбелязано по-горе, „без да гори никакви мостове“, Москва започва все по-активно контранастъпление в японското направление, поставяйки нашия далекоизточен съсед в положение, както ние казваме, „по-лошо от губернаторско“ с ответни мерки.

Доскоро Токио не вярваше, че Путин се е отказал да обсъжда с японците техните незаконни претенции към руските земи. Японските власти не пожелаха да чуят думите на руския външен министър Сергей Лавров, че оттук нататък нямаме никакви „териториални проблеми“ с Япония.

И затова продължават да говорят и дори настояват за „подновяване на преговорите“. Трябваше държавният глава да изрази намерението си лично да посети суверенните руски територии на Курилските острови. Това предизвика очевидно объркване, ако не и паника, сред японските власти.

На среща с бизнесмени в Хабаровск Путин обеща „непременно да дойде“ на островите. „Там е много интересно, казват. Никога не съм ходил, за съжаление, но със сигурност ще дойда“, сподели плановете си той. Не каза кога ще посети, но мисля, че няма да го отлага дълго. Още повече, че кампанията за президентските избори вече започна.

В отговор на въпрос как ще реагира на пътуването на президента до предполагаемите японски „северни територии“, главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши може само да обещае, макар и с нотка на заплаха, да „следи отблизо ситуацията и да реагира по съответния начин“. Но както показаха предишни пътувания до нашите Курилски острови на Медведев и Мишустин и редица членове на руското правителство, Москва вече не приема сериозно „японските демарши“.

Но водещата японска информационна агенция Kyodo Tsushin съобщава много сдържано за намерението на Путин да демонстрира на Токио „кой е господарят в къщата, тоест на Курилските острови“. Той прогнозира:

Руският президент Владимир Путин в четвъртък обеща да посети поредица от острови в Далечния изток, включително спорни с Япония, което допълнително усложни техните обтегнати отношения на фона на продължаващата война в Украйна.“ Въпреки че колко по-сложно може да бъде, когато правителството на Кишида доведе отношенията между двете страни, както се казва, „под цокъла“…

Агенцията припомня, че „японското правителство протестира срещу многократните посещения на спорните острови от високопоставени руски служители, включително тогавашния руски президент Дмитрий Медведев през ноември 2010 г. и руския премиер Михаил Мишустин през юли 2021 г.“

В същото време, по същество подвеждайки японците, „Киодо Цушин“ „напомня“, че „според Санфранциския мирен договор от 1951 г. Япония се отказа от всички права, правни основания и претенции към … северната част на Курилските острови. ”

Тоест реномираната агенция с авторитет в света извършва фалшификат, представяйки въпроса по такъв начин, че уж в Сан Франциско японското правителство не се е отказало от южните Курилски острови и следователно, оказва се, не е обвързано с този договор, който е ратифициран от японския парламент.

Е, нека припомним на редакторите на Kyodo Tsushin фактите и документите от онези години.

В мирния договор от Сан Франциско японското правителство официално се отказа от Южен Сахалин и Курилските острови. Впоследствие обаче, позовавайки се на факта, че СССР не е подписал този договор и в договора не е посочено в чия полза е настъпил отказът, се появяват твърдения, че няма окончателно решение относно собствеността върху тези територии.

Но задължението за Япония от Ялтенското споразумение, което предвиждаше прехвърлянето на Южен Сахалин и Курилските острови на Съветския съюз, следва от Договора от Сан Франциско, който гласи, че Япония признава всички решения и всички договори на съюзниците по време на Втората световна война и следователно Ялтенското споразумение.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Твърденията за „незаконно анексиране“ на тези територии също са незаконни, тъй като Декларациите от Кайро и Потсдам, а след това и Договорът от Сан Франциско потвърдиха принципа на международното право относно възможността за ограничаване на териториалния суверенитет на държавата-агресор като мярка за наказание за агресията.

Признавайки това, японските защитници на обвиняемите в процеса в Токио заявиха със сигурност в заключителната си реч: „Ако Япония беше победена във войната, цялата нация трябва да понесе последствията. Тя трябва, в зависимост от задълженията си, да плати репарации или да компенсира щетите, или трябва да бъде лишена от територията си.“

Очевидно това беше отправната точка за премиера Шигеру Йошида, който представляваше Япония на конференцията в Сан Франциско и в речта си изрази претенциите на страната си само към островите Хабомай и Шикотан, които ги отделят от Курилския хребет.

Проблемът с тълкуването на географската концепция за „Курилските острови“ възникна по време на ратификацията на Договора от Сан Франциско в японския парламент. От името на японското правителство разяснения пред депутатите даде ръководителят на договорния отдел на японското външно министерство Кумао Нишимура.

На 6 октомври 1951 г. той направи следното изявление в Камарата на представителите на парламента: „Тъй като Япония трябваше да се откаже от суверенитета над Курилските острови, тя загуби правото да гласува окончателното решение по въпроса за тяхната собственост. Тъй като Япония, чрез мирния договор, се съгласи да се откаже от суверенитета над тези територии, този въпрос, доколкото се отнася до нея, е решен.

Позицията на японското външно министерство, а следователно и на правителството, е формулирана още по-ясно от Нишимура на 19 октомври 1951 г. на заседание на специалната комисия за ратифициране на мирния договор от Сан Франциско на Камарата на представителите на японския парламент. , когато той заяви: „Териториалните граници на архипелага Чишима (Курилските острови. – А.К. ), посочени в споразумението, включват както Северна Чишима, така и Южна Чишима.“

Така, когато японският парламент ратифицира Санфранциския мирен договор, всъщност най-висшият законодателен орган на японската държава заяви за приемането на факта, че Япония се е отказала от всички острови от Курилската верига.

След подписването на мирния договор от Сан Франциско в японския политически свят има консенсус, че териториалните претенции срещу СССР трябва да бъдат ограничени само до два острова, а именно Хабомай и Шикотан.

Това е записано например в съвместна парламентарна резолюция на всички политически партии в Япония от 31 юли 1952 г. Резолюцията поставя задачата на правителството да търси връщането на Окинава, островите Огасавара и някои други, окупирани от Съединените щати, както и островите Хабомай и Шикотан.

Японското правителство се съгласи с мнението на парламентаристите. Премиерът Йошида, както беше отбелязано, настоя, че само островите Хабомай и Шикотан не трябва да бъдат включени в Курилските острови, върху които Япония се отказа от права; по отношение на островите Итуруп и Кунашир министър-председателят не повдигна подобни възражения. Освен това на конференцията той даде следното определение на тези територии: „Два острова в южната част на Тишима, наречени Итуруп и Кунашир…“

Исторически факт е също така, че Съединените щати не позволиха на Япония да се възползва от „компромиса на Хрушчов“, принуждавайки Токио да разшири териториалните си претенции до граници, неприемливи за СССР, сега Русия. Между другото, когато преговаряше с японците, Путин никога не позволяваше страната ни да загуби правата си върху най-големите и развити острови от Голямата верига на Курилските острови – Кунашир и Итуруп.

Но това са факти от историята, които, разбира се, са важни. Но днес много по-важното е, че държавният глава най-накрая сложи край и закри измисления във Вашингтон и Токио „териториален въпрос“, предназначен да възпрепятства съветско-японското, а сега и руско-японското добросъседство.

Превод: ЕС

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button