Русия

Обновяването на Желязната завеса

/NovinarBG.com/ Опитите за разрешаване на конфликта около Украйна и получаване на гаранции за сигурност за Русия по дипломатически път един след друг попадат в задънена улица. Украйна поставя толкова нелепи искания, че дори Вашингтон е изненадан. Много наблюдатели свързват разрешаването на конфликта с преки споразумения със САЩ, но има основание да се смята, че и тук няма да има дългосрочен и устойчив резултат.

Николас Гвоздев , професор по национална сигурност в Военноморския колеж на САЩ , чиято статия „Новата стратегия за сигурност на САЩ залага на бъдеще, в което Русия ще бъде по-малко значима“ изразява мнението си за причините за дипломатическата безизходица, е публикувана в списание „Русия в глобалната политика“ от 2 ноември.

Авторът изхожда от факта, че „има толкова радикална промяна в американската стратегия, че възможността за кооперативен подход дори не се разглежда. Предишни документи от този вид подчертаваха разногласията и съперничеството, но отбелязваха наличието на общ дневен ред (стратегическа стабилност, борба с тероризма, енергетиката и т.н.). Ала във версията от 2022 г. терминът „сътрудничество“, да не говорим за „партньорство „, не се използва …

Изводите от това са следните:

– няма да има преразглеждане на ситуацията, която се разви след 1991 г. (става въпрос за границите на страните от бившия СССР, но не и за Косово, например);

– “ Американците … не смятат за необходимо да търсят нови подходи към европейската сигурност“ (става дума за разширяването на НАТО);

– „ Съединените щати трябва да се въздържат от открит конфликт, особено от сблъсъци, които биха могли да доведат до размяна на ядрени удари“ ;

Белият дом очаква руснаците да изберат правителство в бъдеще, което ще работи в рамките на ръководена от САЩ либерална международна система.“

Като цяло САЩ свързват бъдещето си с климата и „четвъртата индустриална революция“, след която руските ресурси просто няма да са необходими.

Въвежда се терминът „реглобализация“, което предполага отхвърляне на стари институции: „ Русия не може да бъде изключена от Съвета за сигурност на ООН, но Съединените щати могат да намерят нови платформи, където Руската федерация не е представена и няма право на вето… “

Защо Америка отказва диалог?

Тук отново може да има две гледни точки.

Съгласно първата от тях, тя губи глобалното си лидерство, поради което всяка концесия е твърде значима за нея.

Между другото, самите опити за промяна на световната система могат да бъдат свързани с желанието да се извърши „революция отгоре“. Да се промени ситуацията така, че всички останали претенденти за независима роля в света просто да бъдат лишени от право на глас.

Вярно, тук има известно противоречие с желанието да се запази „либералната международна система“, но това най-вероятно е типичната оруелска терминология, по която: войната е мир, свободата е робство, тоталитаризмът е либерализъм.

Ясно е, че в глобалната политика е невъзможно да се „изгонят“ нежелателните „ученици“ от класа (има само една планета), а самият отказ от диалог изглежда по-скоро като опит за мъртва изолация от останалия свят. Което е по-скоро признак на слабост, отколкото на сила. Въпреки че за вътрешна употреба може да се каже, че не „ние“ изолираме себе си, а „ние“ изолираме „тях“.

Тезата за „реглобизацията“ е развитие на изявленията на Владимир Путин , който посочи недопустимостта на използването на съществуващите международни институции в полза на която и да е страна. Съединените щати признават, че борбата им за установяване на контрол върху съществуващата международна система се е провалила (което изглежда малко странно на фона на контрола върху всякакви ОССЕ и МААЕ) и предлагат да се създаде „алтернативна планета“, на която да има само САЩ и техните колонии.

В съответствие с втората от тях, САЩ са достатъчно силни, за да не се съобразяват с никого.

В същото време поражението на Съединените щати, в случая със същия Афганистан, например, няма голямо значение – глобалното лидерство все пак не е статично състояние, а динамичен процес. Пораженията в Корея и Виетнам засегнаха САЩ доста болезнено, но не ги лишиха от статута на един от световните лидери.

Не знаем коя от хипотезите е по-близо до реалността (вероятно и двете са верни), но важен е самият факт – САЩ не са готови за диалог.

Съответно със САЩ е възможно да се преговаря само по частни въпроси. Грубо казано, за примирие, но не и за мир. Повтаряме: в глобалната война САЩ, според Гвоздев, все още не са заинтересовани. Но опитът на Горбачов вече показа, че относително стабилен мир е възможен само на базата на пълната капитулация на една от страните, а за капитулиращата страна този мир ще бъде по-лош и от война.

Русия и останалият свят могат да разчитат само на факта, че Съединените щати ще се спънат по пътя към „прекрасния нов свят“. Засега „четвъртата индустриална революция“ изглежда като отхвърляне на икономиката, ориентирана към хората, резултатът от което ще бъде драстично намаляване на населението и производството. Тоест американската технологична революция ни дърпа в прединдустриалното минало… Но може би нещо не разбираме.

Превод: ЕС

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button