ПОЛЕЗНИ

Колко често трябва да сменяте продуктите за лична хигиена?

Колко често трябва да сменяте четката си за зъби, както и да кърпите за ръце? А колко често купувате нов гребен или възглавници? Известен терапевт говори за тънкостите на хигиената.

От колко време четката ви за зъби е в банята? забравих В ежедневието използваме много различни предмети за лична хигиена. Но по някаква причина забравяме, че те трябва не само да се дезинфекцират редовно, за да са безопасни, но и периодично да се заменят с нови. За да спестим пари или поради обикновен мързел, ние често пренебрегваме тези правила, което може да навреди на здравето ни. Нека си припомним какви предмети за лична хигиена трябва да се сменят редовно и да решим колко често трябва да се прави това, за да не навредим на здравето си.

Advertisement

Хигиената е строго индивидуална

Всеки човек от ранна детска възраст е придружен в ежедневието си от редица предмети за лична хигиена – например четка за зъби, гребен, кърпа. Ползваме спално бельо и кърпи. И всичко това трябва да е индивидуално. Факт е, че дори и всеки член на семейството да е здрав, бактериите и гъбичките се натрупват по предметите, а не всички са безобидни. Епителните клетки и космите остават върху предметите за лична хигиена; яйца от хелминти и протозои могат да присъстват, ако някой е заразен.

Какво можеш да хванеш?

Естествено, ако няколко души използват един и същи предмет, всеки от тях пренася в тялото си това, което е натрупано върху него. И предстои да видим дали имунната система ще се справи с цялото това натоварване. В крайна сметка, пренебрегвайки правилата за хигиена, лесно можете да получите чревни инфекции (дизентерия, салмонелоза), хепатит А, всички видове хелминти, гъбични инфекции на кожата и ноктите. Екскрементите от акари се натрупват в гънките на постелки, одеяла, възглавници и матраци, което е честа причина за алергични реакции.

Важно е да се сменя редовно

В допълнение към чисто личната употреба на хигиенните продукти, те трябва да се сменят периодично. Спалното бельо и дрехите, които влизат в пряк контакт с кожата ви, трябва да се перат редовно. Спалното бельо трябва да се изпере или смени, матракът да се почисти със специални продукти. Също така много удобен за използване специални калъфи за матраци, одеяла и възглавници, които не позволяват преминаването на прах и акари. Тези калъфи могат лесно да се свалят и перат и да се поставят отново след изсъхване.

Препоръчително време за смяна на хигиенните артикули:

четка за зъби – веднъж на 2-3 месеца;

бръснач за еднократна употреба – когато острието се затъпи. Би било добра идея да третирате остриетата с хлорхексидин преди бръснене;

кърпа – в зависимост от вида ѝ. Съставени от естествени материали кърпи трябва да се сменят веднъж на всеки 2-3 месеца или при появата на черни петна (гъбична плака). Кърпите от синтетични влакна издържат дълго време, но веднъж седмично е по-добре да ги третирате с дезинфектант – течен дезинфектант за ръце, хлорхексидин и др.

гребен – сменя се 1-2 пъти годишно, веднъж седмично трябва да се измие с топла вода и сапун.

Легло, пижами, спално бельо

Има и редица предмети за лична хигиена, които изискват редовна подмяна. Дрехите и спалното бельо трябва да се сменят и перат с определена честота:

пижамата, с която спите – веднъж на 4-5 дни;

спално бельо – веднъж на 7-10 дни;

бельо, чорапи, тениски – ежедневно;

покривала и кувертюри – веднъж месечно.

Матракът на леглото трябва да се сменя на всеки 8 години от хигиенна гледна точка. Но ако се натисне, пружините започват да се усещат, пълнителят се смачква, трябва да се смени възможно най-бързо, тъй като употребата му ще доведе до заболявания на ставите и гръбначния стълб в бъдеще.

Не забравяйте да третирате обувките си

Всички обувки – както външни, така и вътрешни – трябва да се третират със специални спрейове за дезинфекция на обувки веднъж седмично (а при наличие на гъбични заболявания на кожата и ноктите – ежедневно).

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button