Русия

Русия няма защо да се отнася по арабски с мигрантите

/NovinarBG.com/ Руснаците продължават да търсят лесни решения на сложни проблеми. Проблемът с миграцията не е изключение. А именно присъствието в Русия на милиони трудови мигранти от страните от Централна Азия. Редица активисти и политици смятат, че би било добра идея да се пренесе в Русия практиката на отношения с мигрантите, която съществува в страните от Персийския залив – ОАЕ, Катар и другите арабски монархии.

В Емирствата и Катар мигрантската престъпност е почти нулева – което със сигурност ще задоволи всеки, който вярва, че в Русия тя е висока. В Емирствата и Катар мигрантите не получават гражданство и се третират на принципа „Поработи ли? Тогава довиждане“. Което, разбира се, ще задоволи всеки, който твърди, че средноазиатските народи не могат да се интегрират в Русия. Ами тези, които не искат „руснаците да станат малцинство в Русия“.

И накрая, в Емирствата и Катар гастарбайтерите третират като граждани втора класа. Което напълно удовлетворява малцината в Русия, които искрено вярват, че трудовите мигранти трябва да имат минимум права.

В страните от Персийския залив работодателят е отговорен за мигрантите, които наема. Това ще намали до минимум броя на гастарбайтерите в страната без работа.

Ако обаче се вгледате внимателно, се оказва, че тази система (в мюсюлманските арабски страни я наричат “кафала”) има редица странични ефекти. Детайлите на тази система, разбира се, се различават в зависимост от конкретната страна от Персийския залив, но като цяло тя предполага системната зависимост на гастарбайтера от работодателя (които в редица страни доскоро той дори нямаше право да сменя) и всъщност легализира робовладелските отношения. Казано по-просто, работодателят може да наруши правата на работника мигрант – да не изплати пълните заплати, да вземе документи, да начисли извънреден труд, да го третира като добитък.

Едва наскоро в същите ОАЕ на мигрантите беше разрешено законово, в случай на доказана злоупотреба от страна на работодателя, да сменят мястото си на работа, без да губят работната си виза, но като цяло практиката продължава.

За Русия подобен неоробовладетелски режим е неприложим. Не само по морални и етични причини, но и въз основа на национални интереси. За емиратците и катарците индийците, пакистанците, филипинците и други са просто гастарбайтери от далечни страни. За Русия таджики, узбеки и киргизи са братски народи от руската периферия. Не трябва да се внушава на съседа ненавист заради това, че се отнасяш към него като към роб. Ако, разбира се, не искаме да помагаме на западните фондации в разпалването на русофобските настроения в Средна Азия и да създаваме нови “Антирусии” н нашите граници.

Няма алтернатива на безвизовото пътуване

И това е само една подробност. Ако го погледнете най-общо, можете да разберете, че опитът на страните от Персийския залив изобщо не е приложим за Русия. Ние сме твърде различни страни, живеем в различни географски райони и имаме напълно различни национални интереси.

Вземете например въпроса за „липса на престъпления от мигранти“. Първо, в Русия тази цифра не е извън класациите. Ако не предавате слухове (например, че мигрантите са отговорни за почти една четвърт от всички изнасилвания в Русия), а се обърнете към статистиката на Министерството на вътрешните работи, можете да разберете, че гражданите на ОНД представляват само 3,2% от всички престъпления, извършени в Русия, подчинени на министерството. Ако вземем статистиката на Главната прокуратура за престъпленията под нейната юрисдикция, цифрите са малко по-високи, но все пак не са непосилни – не по-високи от общия дял на гастарбайтерите от ОНД в пълнолетното население на Русия.

Второ, почти нулевият процент на миграционна престъпност в същите емирства се постига благодарение на комбинацията от твърдост в прилагането на законите и високите заплати на работниците мигранти, които те се страхуват да загубят. В края на краищата, с тези пари те не само осигуряват семействата си, но и събират средства, за да отворят малък бизнес, след като се върнат у дома. И ако прилагането на действащото законодателство в Русия може (и дори трябва) да бъде затегнато, тогава има въпроси относно заплатите. Руските компании няма да могат да плащат на мигрантите хилядите долари, които гастарбайтерите получават в Емирствата или Катар. Това означава, че мигрантите нямат финансов стимул да толерират неоробовладелски отношения в Русия.

Редът в миграционната сфера се постига и благодарение на строгия визов режим. Мигрант, който наруши закона, се експулсира от страните от Персийския залив без право на връщане. В Русия има подобна практика, но тя е по-трудна за прилагане в рамките на безвизовия режим. Това обаче не означава, че Русия трябва да последва пътя на Емирствата и да въведе визи. Освен това визовият режим със страните от Централна Азия просто е неосъществим – по технически, юридически и политически причини.

От техническа гледна точка, защото за да се осигурят визи за пет до седем милиона мигранти, е необходимо многократно увеличаване на персонала и техническите възможности на руските консулства в централноазиатските държави. От правна гледна точка, тъй като тези страни са членове на ОНД с Русия (предоставяне на безвизов режим), както и на Евразийския икономически съюз (в рамките на който всички граждани на участващите страни имат равни трудови права). И ако ОНД по принцип може да бъде разпусната, тогава безвизовото пътуване ще трябва да бъде въведено в рамките на ЕАИС – тъй като е необходимо за подобно ниво на икономическа интеграция (осигуряване на свободно движение на стоки, услуги, хора и капитал). Разпускането на ЕАИС е невъзможно – това би означавало отказ на Москва да контролира периферията си. И Русия няма право да се откаже от контрола над периферията – по политически причини, тъй като сигурността на страната ни зависи от ситуацията в тези страни.

Трябват ни граждани, а не жители

И накрая, най-сложният аспект на проблема е възможността за превръщане на гастарбайтерите в пълноправни граждани. На някои може да изглежда, че принципът „пристигаш, работиш, тръгваш“ е единственият верен по отношение на мигрантите. Че монархиите от Персийския залив са абсолютно прави, когато не позволяват на гастарбайтерите да получават гражданство.

И те имат специфична ситуация. Първо, тези страни са изключително малобройни – в Катар например броят на трудовите мигранти е пет-шест пъти по-голям от броя на гражданите. Те нямат нужда да има повече новопридошли граждани от местните. Второ, съществуват специфични племенни и кланови отношения, които не предвиждат появата на „чужди“ граждани. И трето, на мигрантите просто не е позволено да получават социалния пакет, който получава „емирец“ (гражданин на ОАЕ) или роден жител на Катар. Просто казано, почти доживотен интернат.

В Русия ситуацията е съвсем различна. Имаме огромни пространства. Ние имаме многонационално и мултикултурно общество. Имаме недостиг на работна ръка и намаляващо население. Следователно отказът на мигрантите да получат гражданство би бил неуместен.

Но, разбира се, не всеки може да го получи. Никой не спори, че миграционната политика се нуждае от сериозна реформа – преди всичко от гледна точка на затягане на прилагането на съществуващите закони. А също и от гледна точка на условията за издаване на гражданство. За да го получи, потенциалният мигрант трябва да знае руския език, закони, традиции и култура, както и да живее безпроблемно известно време с разрешение за пребиваване, като по този начин доказва готовността си да се интегрира в руското общество.

Да, контролът върху пристигащите мигранти също трябва да се затегне, както и контролът върху тези, които им дават работа. Да, заплатите на мигрантите трябва да бъдат избелени колкото е възможно повече, за да се премахне престъпността. Да, диаспорите трябва да се занимават изключително с културни въпроси, трябва да им се забрани категорично да се намесват в правните, юридическите или икономическите отношения между гастарбайтера и държавата.

Всичко това обаче не означава, че Русия трябва да приеме близкоизточните практики. Без значение колко много някой иска това. Пренасянето на опита на ОАЕ в Русия няма да реши, а ще изостри проблема с мигрантите, ще предизвика задълбочаване на междуетническите разделения в Русия и ще доведе до рязко нарастване на радикалния национализъм. Нямаме нужда от това.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button