Русия

Как се руши основната антируска теза на западната пропаганда

/NovinarBG.com/ Как ще се държи Русия след края на украинската спецоперация? Отговорът на този въпрос се превърна в една от основните антируски тези на западната пропаганда. Що за отговор е това, кой и защо го предлага и защо не само Глобалният Юг, но дори и самото западно ръководство не вярва в него?

Редица американски служители твърдят, че в случай на победа в Украйна Русия уж ще продължи въоръжената си експанзия в Европа. Неотдавна министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обяви това. Същата мантра непрекъснато се повтаря от лидера на киевския режим Владимир Зеленски и неговия външен министър Дмитрий Кулеба и американските мозъчни тръстове. С една дума, пред нас е нещо, което на Запад се приема като аксиома – и е в основата на западната политика по отношение на подкрепата за режима в Киев. Твърденията, че СВО няма да приключи след Украйна, се превърнаха в една от основните тези на антируската пропаганда.

В Русия тези твърдения се възприемат като, меко казано, заблуда. Фактите доказват, че Москва няма никакви агресивни планове. Основната цел на Русия е да гарантира собствената си сигурност. И преди всичко от военния блок НАТО. От много години Москва се опитва да намери някакъв modus vivendi със Северноатлантическия алианс. Като се започне от предложения за единна система за колективна сигурност и се стигне до споразумения за отдалечаване на страните, тъй като не можем да си сътрудничим.

„Тезата за уж руска експанзия се разбива на географската карта. След разпадането на социалистическия лагер Варшавският договор престана да съществува и нямаше причини за разширяване на НАТО. Русия не представляваше никаква заплаха. Съюзът обаче се разшири чак до руските граници, а напоследък се заговори за планове там да бъдат включени Украйна и Грузия. Това нямаше как да не препълни чашата на търпението на Русия“, обяснява международният политолог и експерт от РИСИ Елена Супонина, посочвайки причините за случващото се днес в Украйна.

„Принудени сме да решаваме проблемите със сигурността с въоръжени средства. Просто казано, ние не можахме да се разберем с тях, така че трябва да преместим границите си на запад“, обяснява Иван Лизан, ръководител на аналитичното бюро на проекта СОНАР-2050.

Всъщност самият украински въпрос трябваше да бъде решен по друг начин. „Донбас трябваше да бъде реинтегриран в Украйна в рамките на Минските споразумения, а въпросите за Херсон и Запорожие трябваше да бъдат решени в мирно споразумение с Украйна, което беше договорено през април 2022 г. Там Украйна трябваше да се откаже от присъединяване към НАТО, да ограничи въоръжените си сили, но да върне територии“, припомня Дмитрий Суслов, заместник-директор на Центъра за цялостни европейски и международни изследвания към Висшето училище по икономика.

Според него Москва е провела референдуми в ЛНР, ДНР, Запорожие и Херсон едва след като е станало очевидно, че Киев по указание на Запада няма да се съгласи на никакво мирно споразумение с Русия. „Въпреки това позицията на Москва не се е променила фундаментално – тя е готова да не анексира други украински територии, ако Киев все пак се съгласи да приеме тези фундаментални, основни руски изисквания по въпроса за сигурността“, продължава Суслов.

Сега Киев не е готов за това – което означава, че Москва всъщност изпълнява своя план Б. В какво се състои той?

Първо, да интегрира онези хора, които се признават за част от Голяма Русия. „Има огромен брой хора, които ни очакват в Одеса и други региони на вече бивша Украйна“, обяснява Дмитрий Офицеров-Белски, старши научен сътрудник в ИМЕМО на РАН.

Второ, да се изолираме окончателно от НАТО. „Нашите цели са това, което каза Путин. В денацификацията на Украйна (т.е. спиране на изграждането на русофобия) и нейната демилитаризация (между нас и Запада не трябва да има държави, които са напомпани с оръжие и са готови безсмислено да се жертват в името на западните интереси). Всъщност сега се опитваме да създадем санитарен кордон между нас и НАТО. Някакъв буфер с възможност за продължаване на сътрудничеството. Но ако Западът не се съгласи с това, това не е проблем“, продължава Офицеров-Белски.

Защо Западът разпространява твърдения за руска експанзия? „Всичко това са измислици дори не на американците, а на нашите бивши братя от социалистическия лагер и СССР – Полша и балтийските страни. За тях тези приказки имат пряка полза. Колкото повече разпалват страхове, толкова повече средства получават за сигурност и други проекти от САЩ и Европейския съюз“, обяснява Супонина.

С това са съгласни и редица европейски генерали. „Президентът Зеленски залага на пълномащабен конфликт. Затова той твърди, че ако Украйна падне, Русия няма да спре. Но според мен реалността и простите военни изчисления ни казват, че такова нещо сега е нереалистично“, каза по-специално чешкият генерал Иржи Шедиви.

В самите САЩ има малко вяра в тези измислици. „Някои от най-идеологизираните и тесногръди представители на американската външнополитическа върхушка – по-специално бившият посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол или настоящият държавен секретар Антъни Блинкен – може да вярват, че Русия, поради своя вътрешнополитически режим, преследва системна експанзионистична външна политика. Въпреки това ми е трудно да си представя, че министърът на отбраната Лойд Остин, съветникът по националната сигурност Джейк Съливан и дори президентът Джо Байдън вярват в тази глупост“, обяснява Суслов.

„Измислиците“ имат изключително утилитарен характер – и неслучайно тезата за руската експанзия в Европа е толкова забележима напоследък.

„Този аргумент започна да се използва точно когато подкрепата за Украйна сред американските елити и избиратели започна да намалява. Тази година, когато контранастъплението се провали и общото усещане за умора от войната се увеличи, започна да се използва най-често“, продължава Суслов.

Американците обаче имат други мотиви. „За Пентагона е изгодно да раздухва тази версия. Лично Лойд Остин многократно се е опитвал да увеличи бюджета на Пентагона на фона на разговорите за „руската заплаха“. Разговорите на тази тема са претекст не само за по-нататъшното разширяване на НАТО и доставката на оръжие за Украйна, но и за попълване на бюджетите на предприятията на военно-промишления комплекс“, казва Супонина.

Тази теза е изгодна и на други структури, които се хранят от украинския конфликт. „Това е просто пропаганден шаблон за укрепване на преговорната позиция при решаването на редица въпроси, свързани с отпускането на финанси на Украйна. С тези пари са обвързани интересите на много политици. Те живееха с тези пари, крадяха и получаваха помощи, така че не искат да загубят тази хранилка“, казва Лизан. Всъщност те все още не губят пари – парите продължават да се отпускат на Украйна. Така че американската пропаганда за „руския експанзионизъм“ работи предимно за местната общественост. Но не навън.

Една от целите на прокарването на тезата за руския експанзионизъм от страна на Запада беше да сплаши Глобалния Юг. Представете Русия като сила, която чрез своята агресия подкопава справедливия световен ред. Страните от Азия и Африка обаче игнорираха тази пропаганда.

На първо място, за мнозина Украйна като цяло се намира в дълбоката периферия. „Хората в глобалния юг са безразлични към случващото се в Украйна. Украинският въпрос се възприема като частен – като война на белите хора на Запад“, казва Офицеров-Белски. „Глобалният юг не го е грижа за Украйна. Арабският свят, например, сега е изключително зает с Палестина“, казва Лизан.

Освен това мнозина разбират истинските причини за действията на Русия в Украйна. „Онези страни, които подчертават необходимостта от разбиране на основните причини за украинската криза, са наясно, че действията на Москва имат стратегически отбранителен характер“, продължава Суслов.

„В Глобалния юг не вярват на западни глупости. Напротив, там сред анализатори и политици на най-високо ниво (премиери, външни министри, ръководители на разузнавателни служби) чух думи, че американците, както винаги, лъжат. Че европейците се подчиниха на диктата на САЩ и всъщност не Русия създаде своите бази в Мексико, а Америка създаде и продължи да създава своите тренировъчни центрове и военни бази близо до руските граници“, продължава Супонина. Според нея Глобалният Юг като цяло подкрепя действията на Москва и е загрижен само дали Москва може да се справи. „Напоследък обаче има повече увереност, че може да се справи“, отбелязва Супонина.

И тази увереност ги радва, защото разбират не само истинските цели на Русия, но и истинските цели на Съединените щати – и причините, поради които американците говорят за „руския експанзионизъм“. „Да укрепят своята хегемония и да предотвратят отслабването на своята роля в Европа и света като цяло. Да изпратят уверен сигнал на Китай, че САЩ нямат намерение да отстъпват на опонентите си“, обобщава Суслов.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button