Русия

Загадката на смъртта на Пригожин: Изясни се къде и кога са минирали самолета му

/NovinarBG.com/ Пет дни след взривяването на самолета Embraer 135BJ Legacy 600 с основателя на ЧВК Вагнер Евгений Пригожин на борда, разследването официално потвърди смъртта му и смъртта на неговите сътрудници. Но официална версия не е представена.

Наказателното дело е образувано по класическия „авиационен“ член 263 от Наказателния кодекс („Нарушение на правилата за безопасност на движението и експлоатацията на въздушния транспорт, довело до смъртта на две или повече лица“). Въпреки че по-голямата част от експертите са склонни към версията за слагане на борда на определено устройство. Направихме собствено проучване и установихме:

Къде и как може да бъде поставена бомба на борда на самолет.

Кои бяха непознатите, влезли в кабината малко преди отпътуването.

Какъв пътник е бил Евгений Пригожин.

Два самолета и експресен ремонт

Евгений Пригожин използва два самолета – Embraer 135BJ Legacy 600 с номер на опашката 02795 и Hawker 800 (по-рано наричан BAe 125-800) с номер на опашката 02878. Напоследък Hawker все по-често се използва за полети.

По-конкретно, Пригожин летеше с него почти през целия месец юни – по това време Embraer беше на годишен планов ремонт в един от хангарите в Шереметиево, който се извършваше от Jet Flight Service.

На 25 юни борд 02795 отново е готов за полети. И именно на него основателят на Вагнер извърши по свой собствен начин исторически полет от Ростов до Минск, ден след паметния бунт на 24 юни.

И на 18 юли се случи неочакваното – турбо-хладилникът, или по-просто казано, климатикът се повреди. Embraer беше спрян в Шереметиево. Артур Минченков, технически директор на операторската компания МНТ-аеро, започна търсенето на агрегата.

В условията на санкции това не е лесно, търсенето се проточи. Първоначално беше планирано да се намери хладилник за 10 дни, в резултат на което чакането се проточи почти месец. Необходимата част е закупена за 7 милиона рубли.

Интересното е, че при освобождаването на турбо охладителя в склада на летището той беше … изпуснат и повреден. Поне тази версия беше представена от доставчика. По удивително стечение на обстоятелствата фирмата поръчва не един, а два климатика и, за да не вдига скандал, решава да монтира второ устройство на борда.

Въпреки че самите оператори не вярват наистина в тази история, по-вероятно е времето за доставка да е пропуснато и компанията, искайки да избегне загуби на репутация, просто да е дала турбо охладителя, който е бил на склад „за всеки случай“.

През цялото това време самолетът беше на откритата площадка на летище Шереметиево. Трима души имаха достъп до Embraer по време на ремонта – двама инженери Сергей Китриш и Алексей Аншуков и техническият директор Минченков. Монтажът на турбо охладителя започна сутринта на 19 август и приключи вечерта на 20 август.

МНЕНИЯ НА ЕКСПЕРТИ:

Военният пилот, бившият заместник-министър на гражданската авиация на СССР Олег Смирнов беше скептичен към версията с турбоохладител, въпреки че призна, че съвременните взривни устройства, поради малкия си размер, могат да бъдат инсталирани навсякъде.

– Турбоохладителят в самолета изпълнява функцията за поддържане на жизнеспособна атмосфера вътре в самолета. Защото по време на полет температурата зад борда достига -60 градуса.

Самият турбоохладител се намира в климатичната система. Въздухът навлиза в климатичната система на самолета през двигателите, а в двигателите температурата на въздуха достига хиляди градуси, тъй като има интензивно изгаряне на керосин. За да продължи да пропуска въздух, който може да се диша, има само турбо охладител.

„Съвременните бомби, макар и с размерите на кибритена кутийка, носят много мощен заряд. Така че няма никакво значение къде са го прикрепили “, каза Олег Смирнов пред MK.

Авиационният експерт Роман Гусаров каза, че турбоохладителят е монтиран във фюзелажа, във въздуховодната система – „между външната обвивка на фюзелажа на самолета и обшивката“.

Въпреки факта, че всички самолети имат различно разположение на двигателите, все пак най-вероятно турбоохладителят е разположен по-близо до крилото.

– „Теоретично – да, при определени условия може да се постави в турбоохладител на етап доставка.“

Забавено излитане и внезапни посетители

Вече е известно как Евгений Пригожин прекара последните дни преди смъртта си. Малко преди трагедията той долетя за Москва от Африка. Въпреки че след „бунта“ той беше доста рядък гост в руската столица, той често посещаваше Минск и Санкт Петербург.

Интересен нюанс: в Санкт Петербург Пригожин винаги е бил прибиран с хеликоптер след кацане. И в Москва той често стигаше до летището не по суша, а по въздух.

Плановете на Пригожин през 20 август периодично се променят. Първоначално полетът от Москва до Санкт Петербург на Embraer беше планиран за 21.00 часа на 22 август. Но пътниците така и не се появиха в Шереметиево. А в 23.00 часа е получена информация, че полетът е отложен за 17.30 часа на 23 август.

Неочаквано се промени и броят на пътниците. Ако на 23.11 беше получена информация, че ще летят 3 души, то на 23 август в 14.25 броят на пътниците се увеличи на 7. Тази информация обаче не промени много за екипажа – все пак Embraer има 13 пътнически места (за разлика от деветместен Hawker).

Но на сутринта непланирани посетители се качиха на Embraer. И, разбира се, специално внимание на разследването е приковано към тях. Както се оказа, самолетът Embraer е бил обявен за продажба, а в деня на катастрофата е бил прегледан от отзовалите се на търговското предложение.

Първоначално потенциалните купувачи искаха да огледат самолета в събота, 19 август. Но са им казали, че това е невъзможно: монтирането на нов турбохладилник тъкмо е в ход. Прожекцията е пренасрочена за 23 август. И тук се крие малка мистерия.

Преговорите бяха водени от ръководителя на самолета Наталия Минибаева. И тя не е можела да не знае, че на 23 август самолетът може вече да не е в Шереметиево – все пак полетът първоначално беше планиран за 22-ри. Въпреки това служителят може просто да е забравил да коригира графика.

Въпреки че това е малко вероятно: Минибаева работи с Пригожин повече от 8 години. Най-вероятно дори тогава мениджърът е знаела, че самолетът ще излети от Москва не на 22-ри, а на 23-ти, но от съображения за секретност тя не се фокусира върху това преди време.

Посетителите се оказаха някакви си Александра Юлина и Сергей Клокотов. На 22 са пратили сканирани паспорти – това е предпоставка за качване. Освен това Юлина е предоставила не общ граждански, а чужд паспорт за достъп до режимната зона.

Потенциалните купувачи са били придружени от втория пилот Рустам Каримов, който загина същата вечер заедно с Пригожин, и Минибаева.

Тя уверява, че и мъжът, и жената са били в полезрението през цялото време, тоест дори не са имали потенциална възможност да оставят чужд предмет на борда на самолета. Те бяха на борда около час, от 9.30 до 10.30.

Редица телеграм канали съобщиха, че Юлина и Клокотов заемат ръководни позиции в авиокомпанията РусДжет, която искаше да придобие Embraer.

Според нашата информация по едно време Александра Юлина оглавяваше определена консултантска фирма „Зет Консулт“. Тя идва от Саратовска област, регистрирана е там и до днес, притежава автомобил Mercedes-Benz GLC-KLASSE. Обадихме се на РусДжет, казаха, че познават Юлина, но избегнаха по-нататъшен разговор.

Сергей Клокотов, родом от Егориевск, близо до Москва, е вписан като служител на компанията „Биково Сървис“ и има малки дългове за глоби за нарушения на пътя. На въпроса ни за посещението в Embraer той отговори: „Не разбирам за какво говорите“ и прекъсна разговора там.

В 16.23 ч. е постъпила информация от ръководителя на самолета, че пътниците са на път и ще пристигнат след час – час и 20 минути. В резултат на това Embraer излита десет минути по-късно от планираното.

Последната информация за хода на полета беше съобщение от стюардесата Кристина Распопова в 17.40 – „рулиране“. Екипажът повече не комуникира.

Експлозия под седалката и място за отметка

Вече е ясно, че събитията на борда на Embraer се развиват бързо. В един момент траекторията на полета на самолета се променя: той внезапно рязко набира височина – с почти 1000 метра, след това изпада и просто пада надолу. Вече без дясното крило и стабилизатор – откъснати са при взрива.

Какво е могло да се случи? Най-вероятно, чувайки експлозия зад себе си, пилотът чисто инстинктивно е дръпнал волана към себе си. Поради това самолетът рязко се е издигнал. Почти веднага дясното му крило е паднало.

В същото време стабилизаторът се е отделил, части от самолета са излетели в различни посоки от траекторията на полета: крилото вдясно, стабилизаторът вляво.

Разстоянието между тях на земята след падането е около 7 км. И участниците в полета почти веднага загубиха съзнание – или от получената баротравма, или поради падане на налягането и температурата в резултат на понижаване на налягането. Те обаче не можаха да повлияят по никакъв начин на хода на събитията.

Източници на МК в експертната общност, които проучваха схемата на катастрофата на самолета на ръководителя на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин Embraer, предполагат, че взривното устройство, поради действието на което е станала катастрофата, е било в кабината, в областта на закрепване на крилото.

„Естеството на разрушенията и развитието на събитията предполагат, че експлозията е станала вътре в кабината“, обясни нашият събеседник.

– „Може би устройството е било поставено под седалката от дясната страна на купето. Но определено не в шасито.”

Но възниква друг въпрос: как е задействан този експлозив? Да предположим, че е поставена бомба в същия турбо охладител, който е сменен преди излитане.

Отново, климатичната система започва да работи на летището, дори преди излитане: когато вратите се затворят, се създава специално налягане, тоест полетът всъщност започва. И, относително казано, е невъзможно да стартирате таймера, защото никой не знае колко дълго тази климатична система ще бъде „карана“ на земята.

Оказва се, че освен самото взривно устройство е имало система за дистанционно активиране… В противен случай няма да работи.

Авиационният експерт отхвърли и версията за инсталиране на датчик за налягане, който може да задейства действието на взривно устройство във въздуха.

– „Налягането в кабината на самолета се настройва на земята до определени параметри и след това не се променя по време на целия полет. В противен случай устройството ще трябва да работи на земята, дори преди излитане.“

Роман Гусаров призна, че наличието на взривно устройство в турбо-охладителя може да остане незабелязано – системата може да се справи с подаването на въздух дори с чужд предмет вътре.

„Да, системата ще работи доста добре. Дори ако поставите там не кибритена кутия, а тухла. Като цяло, със специално умение, можете да пъхнете нещо във всяка система, във всяка резервна част, която е инсталирана.“

Бързо оглеждане и странен чистач

Ако приемем, че взривното устройство е поставено в самолета в последните дни (или часове) преди полета, то наистина няма толкова много заподозрени.

Следователите ще трябва да прегледат охранителните камери на летище Шереметиево от 19 юли. Тогава Embraer е закъсал поради повреда на турбо охладителя.

Както стана известно на МК, според общоприетата практика самолет, който дълго време стои на летището, периодично се отваря за проветряване през топлия сезон.

Това е необходимо, за да се предотврати образуването на гъбички в купето, включително и по гърбовете на седалките. Остава да разберем дали Embraer е бил отворен по време на почти месец престой.

Така или иначе, но сериозни манипулации със самолета не бяха извършени до 19 август, когато започна инсталирането на нов турбоохладител.

Също така, много въпроси повдигна фактът, че Embraer беше на открито. Характерно е, че месец по-рано, от 1 до 25 юни, по време на плановия годишен ремонт, самолетът беше вкаран в хангара. И самите техници не крият факта, че е удобно да се извършва всякаква работа на закрито.

В една от компаниите, отдаващи под наем хангар за съхранение на самолети в Шереметиево, ни обясниха, че паркирането на частен самолет може да струва от 100 до 500 евро. Трудно ни е да кажем нещо относно гаранциите за сигурност. Може би желанието да се спестят пари е накарало собственика на Embraer да изостави хангара.

Между другото, скандалът, свързан с проникването на външен човек в самолета на Пригожин, вече се случи. Вярно, тогава беше фалшива тревога. Инцидентът се случи на втория борд, обслужващ Пригожин, самолет Hawker 800 (по-рано наричан BAe 125-800) с бордов номер 02878.

През пролетта се случи забавен инцидент по време на обслужване на едно от летищата. Наредено е почистване на самолета, за което техникът не е предупреден. Той видял непознат с прахосмукачка в кабината и казал на службата за сигурност, че „някой рови из борда“.

Веднага започнало изясняване на обстоятелствата около появата на непознат в самолета. Но бързо стана ясно, че портиерът е щатен служител и посещението му беше договорено.

Като цяло, както уверяват служителите на експлоатационната компания, отговарящи за сигурността, нито един човек не може да влезе на борда на „Пригожински” без паспорт.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button