Русия

Историята на „Буревестника“. Основните иновации на руския военно-промишлен комплекс през 2023 г

/NovinarBG.com/ Предприятията на руския военно-промишлен комплекс увеличават обемите на производство на съвременни оръжия, които са се доказали в областта на специалната военна операция. Масово се произвеждат модифицирани танкове, модерни дронове и други оръжия.

Но отбранителната индустрия не спира дотук – през 2023 г. многократно стана известно за нови разработки, които в бъдеще ще трябва да променят правилата на войната за десетилетия напред.

Най-голямо внимание – включително от „нашите бивши партньори“ – заслужават обещаващите разработки на ракетни оръжия. Достатъчно е да се каже, че в отговор на тези новини, Съединените щати проведоха учебни изстрелвания на балистични ракети два пъти през 2023 г. и веднъж симулираха детонация на ядрено оръжие под земята. Това означава, че Вашингтон приема сериозно появата на нови оръжия от страна на Русия, отбелязаха експерти.

Основните усилия на руските конструкторски бюра и предприятия, работещи във военно-промишления комплекс, бяха насочени към две основни направления, отбеляза военният експерт Александър Михайловски в коментар на ИА Regnum .

На първо място, продължава развитието на оръжия на оперативно-тактическо ниво, необходими „тук и сега“ в полетата на специална военна операция.

Второ, продължава разработването на стратегически оръжия, които са предназначени да демонстрират на „бившите партньори“ добре известната истина: ние не искаме война, но сме готови да отвърнем на удара. Затова модернизацията на стратегическите сили за възпиране става приоритет.

Вече не е възможно да се каже „Моята къща е открая“

Основната „сензация“ на изминалата година беше изпитанието на ядрената ракета „Буревестник“. Последните успешни тестове са проведени, както беше изяснено от върховния главнокомандващ Владимир Путин , говорейки през октомври . Президентът припомни: тази „крилата ракета с глобален обсег с ядрена задвижваща система“ е едно от оръжията, чиято поява той обяви преди няколко години.

И това е едно от новите стратегически оръжия, които ще определят стратегическия баланс в света през следващите десетилетия.

За разработката на ракетата „Буревестник“ беше обявено за първи път през 2018 г. Според данните, налични в открити източници, става дума за междуконтинентална крилата ракета, която има почти неограничен обсег на поразяване поради собствената си ядрена установка.

Министерството на отбраната отбеляза, че „Буревестник“ е практически неуязвим както за съществуващите системи за ПВО и ПРО, така и за системите за ПВО, които могат да се появят в средносрочен план.

В бъдеще ракетата може да бъде оборудвана с ядрена бойна глава, което ще я превърне в истинско оръжие на „страшния съд“.

Откакто СССР тества ядрено оръжие, Щатите изповядват една проста истина. Ние сме далеч, ако нещо се случи, Съветите няма да могат да ни достигнат “, отбелязва Александър Михайловски.

Казват, ние обградихме СССР с нашите бази, ще нанесем първия удар по-бързо, ще потопим подводниците, а останалите ще свалим. И това, което все пак може да прелети, ще е някаква дреболия, което не е критично . Сега ситуацията се променя. Вече не е възможно да се каже „Моята къща е открая“, – добавя експертът.

Модернизацията на руския ядрен арсенал е от особено значение в контекста на разширяването на НАТО на изток. По-точно на североизток, ако вземем предвид поглъщането на доскоро неутрална Финландия от алианса. Както IA Regnum отбеляза по-рано , Съединените щати вече оглеждат местата за разполагане на оръжия на финландска територия, въпреки че става дума засега за конвенционални оръжия.

Влизането в съюза на Финландия, а в бъдеще и на Швеция, със сигурност ще създаде нови огнища на напрежение в близост до руските граници, което наложи пресъздаването на Ленинградския военен окръг.

Ето защо правителствата на тези страни трябва да се замислят дали си струва да разполагат чужди ядрени оръжия на тяхна територия, както направиха други страни от НАТО, и по този начин да станат потенциална цел за атака.

Но по-важното е, че сега американска база в Тексас е практически пак толкова уязвима, колкото и всяко американско военно съоръжение в Източна Европа.

„Влакът – призрак номер нула“

Като бонус към „Буревестник“ през 2023 г. започна процесът на въвеждане на въоръжение на стратегически ракетен комплекс с течногоривната междуконтинентална балистична ракета от тежък клас „Сармат“.

Допълнително укрепване на ядрената триада може да бъде възраждането на концепцията за бойния железопътен ракетен комплекс „Баргузин“. Става дума за стратегически ракети, които се изстрелват съвсем буквално от влак.

Така нареченият „влак призрак“ беше въведен в експлоатация в края на 80-те години. До 2007 г. всичко беше ограничено, но предвид промяната в геополитическите реалности проектът може да бъде възобновен. Тази тема е секретна, така че ако изобщо се заговори за изпитанията му, то ще е постфактум. Но комплексите могат сериозно да укрепят ядрената триада “, – отбелязва Александър Михайловски.

Предимството на железопътните системи е в тяхната мобилност и ниска забележимост.

„Влак номер нула“ може да стои на странични коловози, заобиколен от товарни влакове или да маневрира по цялата дължина на руските железници, което сериозно усложнява откриването и унищожаването му.

Изпреварваме по „стратезите“, вървим наравно по „тактиците“

Експертите отбелязват: основният „бивш партньор“ и вече не потенциален, а непряк противник, САЩ, признава изоставането си от Русия в областта на стратегическите оръжия.

Американското специализирано издание Military Watch Magazine пише за това : Пентагонът в бъдеще може напълно да се откаже от разполагането на междуконтинентални балистични ракети (ICBM). Щатите признават, че се оказват в ролята на „догонващи“ и в бъдеще няма да могат да модернизират своя арсенал, който ще трябва да бъде отписан без подмяна.

Трудностите, възникнали при разработването на нови ракети, увеличиха риска Съединените щати в бъдеще да бъдат принудени напълно да се откажат от разполагането на наземни междуконтинентални балистични ракети и да изведат от употреба арсенала от ракети Minuteman III, без да ги заменят с по-модерни модели, – отбелязва американското издание.

Комплексът „Хермес“

В същото време нашият военно-промишлен комплекс поне не изостава от американците по отношение на разработването на тактически ракетни оръжия.

През май 2023 г. беше изпитана тактическата ракетна система „Хермес“, един от дългосрочните проекти на руската отбранителна индустрия.

Разработката на комплекса се извършва от Тулското приборостроително бюро. Новият продукт беше представен на армейския форум още през 2020 г., но оттогава работата по неговото реализиране продължаваше. В бъдеще комплексът може да замени цял набор от оръжия, използвани от ВМС, авиацията и сухопътните сили.

Военните конфликти на нашето време показаха високата ефективност на високоточните тактически ракетни системи“, посочва Михайловски.

Сега противотанковите ракети се използват за различни цели, както срещу пехотата, така и срещу бронята. „Но не им достига обхватът и теглото на бойната глава. Само приемането на „Хермес“ може сериозно да разшири възможностите на войските за нанасяне на удари във фронтовата зона „, отбелязва Александър Михайловски.

На теория приемането на такива ракети може да реши и проблема с унифицирането на ракетните оръжия за всички родове войски.

По думите на производителя, комплексът Хермес е предназначен за нанасяне на удари на разстояние до 100 км. Базовата модификация на ракетата е оборудвана с осколочно-фугасна бойна глава, предназначена да унищожава както неподвижни цели, така и позиции и бронирани превозни средства на противника. Изстрелването се извършва от машина – носител, което може едновременно да изстреля до десет ракети.

Има и проект за авиационен вариант на комплекса, предназначен за монтиране на ударни хеликоптери, и проект за морски вариант за монтиране на малки кораби и катери. Очаква се в близко бъдеще ракетната система да започне да се доставя на войските.

Умните снаряди се сприятелиха с дроновете

Сред другите нови продукти, тествани през 2023 г., заслужава да се отбележи и модификацията на управляемите артилерийски снаряди „Краснопол“, адаптирани за използване от дронове.

Адаптирането на такива боеприпаси, които се насочват с помощта на лазерен целеуказател-далекомер, може сериозно да разшири ударните възможности на безпилотните самолети. Изстрелването на снаряд от разстояние над 20 км ще позволи на безпилотните самолети да нанасят удари, оставайки извън обсега на тактическата ПВО на противника.

Също през 2023 г. руската компания Lobaev Arms започна да тества „хиперзвукови“ патрони, които достигат скорост до 1500 метра в секунда. Такива боеприпаси имат значително по-голямо проникване, което е особено важно за членовете на снайперистките звена, работещи на принципа „един патрон, една цел“.

Като цяло 2023 г. беше белязана предимно от създаването на нови боеприпаси за съществуващите оръжия.

Ако през 2022 г. трябваше да наваксаме, да пуснем нашите дронове, нашите разработки в други области, то сега задачата е да направим съществуващите оръжия по-ефективни, да адаптираме стари разработки, които са „заседнали“ по различни причини, към новите реалности“, отбелязва Михайловски. Общата цел е повишаване на огневата мощ на въоръжените сили на всички нива: от балистични ракети до боеприпасите, отбелязва експертът.

Превод: ЕС

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button