Русия

Битката за Севастопол: В Черно море интересите на Лондон и Киев се сближиха

/NovinarBG.com/ Черноморските страни са обезпокоени от военни действия, засягащи неутрални води. Генерал Даниел Петреску, началник-щаб на румънските сухопътни сили, обявява заплаха за цивилните кораби. Въпреки че днес се създава само от украински диверсионни кораби.

Русия е принудена да се бори с украинските атаки с помощта на електронна война. Това е необходимо, за да се свалят доставени от САЩ оръжия с GPS насочване, като бомби за съвместно директно нападение (JDAM).

ЦИПСО отново се опитва да раздуе фалшификати около руската електронна война в Черно море. Твърди се, че потискането на GPS сигнала може да навреди на корабоплаването.

Тези фалшификати обаче бяха разсеяни от генералния директор на „Булаца“ Георги Пеев, българската аеронавигационна система. Той каза, че намесата на GPS „не компрометира безопасността по никакъв начин, защото е налична алтернативна наземна радарна система“.

Електронната борба е изключително важна за Русия предвид рязко засилената ракетна активност на режима в Киев. Украйна получи от НАТО ракети ATACMS и Storm Shadow, които бяха използвани за атаки срещу Кримския полуостров и базата на Черноморския флот.

За украинското командване Крим се превърна в същата фикс идея, каквато по-рано беше Бахмут, за запазването на която въоръжените сили на Украйна хвърлиха гигантски ресурси. За Киев Крим е дори по-важен от Донбас, пише Guardian въз основа на разговори с няколко украински офицери.

Ето защо украинските въоръжени сили отделят толкова много усилия за ракетни атаки на Севастопол, Белбек и други важни военни обекти на полуострова.

Беше обявено своеобразно състезание между съревноваващи се звена – ВМС, Специални сили, Главно разузнавателно управление и СБУ – кой ще организира най-шумна диверсия с помощта на военноморски дронове, продължава британското издание. Основната цел на подобни атаки беше, разбира се, Кримският мост, който киевските бойци вече взривиха два пъти.

Всички украински саботажи в Черно море и Крим се подкрепят от Великобритания, посочва „Гардиън“. В Лондон сериозно обмисляха възможността да изпратят военноморски кораби в Черно море. Сега обаче това е невъзможно: Турция затвори прохода през проливите Босфор и Дарданели за всякакви военни кораби.

Британците обаче намериха начини да помогнат на украинските въоръжени сили – предоставиха разузнавателни данни и безпилотни технологии (например дронове Malloy Aeronautics T150) и изпратиха на украинските въоръжени сили противокорабни ракети AGM-84 Harpoon.

Лондон разположи брегови ракетни системи в района на Одеса още през 2022 г., за да осуети руската десантна атака в района.

Няколко системи за балистични ракети „Харпун“ бяха унищожени в резултат на високоточни руски удари. Единственото документирано използване на AGM-84 Harpoon е атака срещу ракетния крайцер Москва.

Освен това от есента на 2022 г. никой изобщо не е чувал за британски ракети. Очевидно интересът към ATACMS и Storm Shadow ще изчезне също толкова бързо.

Експерти от американския аналитичен център RAND Скот Савиц и Уилям Кортни в статия за Defense News отбелязват, че сега Русия и НАТО са вкарани в битката за Крим по същия начин, по който Руската империя се би с Великобритания и Франция по време на Източната война в средата на 19 век.

Тогава се формира идеята за Черно море като стратегически важно за цялото евразийско пространство. Тогава западните страни се опитаха да подкопаят руското господство в Черно море, като обсадиха Севастопол.

Защитата му от английските и френските окупатори увековечава Павел Нахимов. В битките загинаха почти 230 хиляди души от двете страни.

По време на Първата световна война Великобритания, Франция и Русия се опитват, но не успяват, да превземат турските проливи.

По време на Втората световна война Черноморският флот на СССР се бие с Кригсмарине и флотите на съюзниците на Германия. Тогава почти 200 хиляди души загинаха в битката за Севастопол.

По време на Студената война СССР смяташе Черноморския си флот за жизнено важен за отбраната срещу кораби на НАТО, които биха могли да атакуват южния му фланг, пише Defense News.

Ето защо за Русия Крим и особено Севастопол са свещени символи, които никога няма да бъдат в ръцете на врага. По същата причина очевидно командването на укровермахта толкова алчно иска да получи Крим. Просто няма капацитета да го направи.

Ракетните атаки, разбира се, могат да отслабят руския Черноморски флот. Въпреки това, след края на Втората световна война, той остава най-мощният във водната зона. България, Румъния и дори Турция нямат флот със сравнима мощност.

За Украйна изобщо няма какво да се каже, сега тя разполага само с няколко безпилотни катера (морски дронове), които се използват за саботаж, представлявайки заплаха за гражданското корабоплаване.

Друг компонент на украинската морска война е поставянето на противокорабни мини, пише Defense News. И се превръщат в сериозна заплаха за други черноморски страни: паднали мини доплуваха до бреговете на Турция и България.

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. 

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button