Русия

Вашингтон направи Финландия свадливия съсед на Русия

/NovinarBG.com/ Хелзинки реши да затвори напълно границите между Русия и Финландия. Въпреки че отношенията между двете страни отдавна са обтегнати, новите ограничения допълнително стесняват възможностите за контакти между съседите. Защо финландците взеха такова решение, че Москва трябва да отговори на това и кой всъщност ще пострада от затворените граници?

Финландското правителство планира да вземе решение за затваряне на останалите контролно-пропускателни пунктове на границата с Русия. Това съобщава вестник “Италехти”. Отбелязва се, че работата на контролно-пропускателните пунктове ще бъде спряна в сряда в 1.00 часа московско време.

Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков отбеляза, че Москва едва ли ще повлияе на плановете на Хелзинки. Според него в момента няма „диалог като такъв“ между двете държави, но това не е по вина на Русия. Инициаторът за прекратяване на диалога беше финландската страна.

Той отхвърли и обвиненията на Хелзинки, че Руската федерация се опитва да провокира миграционна криза. Прессекретарят подчерта, че руските граничари изпълняват всички необходими официални инструкции за предотвратяване на напрежение. Руското МВнР протестира срещу затварянето на граничните контролно-пропускателни пунктове от Финландия, като я обвини в провокация и опит за влошаване на двустранните отношения.

„На 20 ноември руското външно министерство разговаря с посланика на Финландия в Русия Анти Хелантера“, се казва в съобщение на сайта на руското дипломатическо ведомство. МВнР също отхвърли обвиненията на Финландия за участието на Русия в организирането на бежански потоци на общата граница. Според дипломатическото ведомство решението на Хелзинки е нарушило „правата и интересите на десетки хиляди граждани на нашите страни“. Отделно се подчертава, че решението за затваряне на финландските контролно-пропускателни пунктове е взето без консултация с Русия.

Преди това Финландия започна да издига огради по границата с Русия поради дългогодишни проблеми в района на ГКПП “Вартиус”. Беше отбелязано, че това решение трябва да помогне за гарантиране на „обществения ред и сигурност в настоящата тревожна ситуация“. Според Хелзинки причината за ескалацията е големия брой бежанци, които се опитват да напуснат територията на Руската федерация.

Преди това властите на страната решиха да затворят четири от деветте контролно-пропускателни пункта на границата. Наложените ограничения предизвикаха вълна от възмущение във финландското общество. И така, в събота в столицата на страната се проведе митинг, на който присъстваха около 300 души.

„Решението за затваряне на границите ограничава правото ни да се срещаме с членовете на семейството си. Трябва да се намери по-гъвкаво решение”, каза един от протестиращите. Друго момиче стоеше на площада с дете, което държеше табела с надпис „Искам да видя баба си!“

Експертната общност отбелязва, че руско-финландските отношения са на критично ниско ниво и страните по инициатива на Хелзинки почти напълно са прекъснали всички контакти. Прави впечатление, че наложените ограничения ще окажат сериозно влияние върху Финландия, смятат експертите.

„Хелзинки действа в съответствие с европейската политика за постепенна изолация на Русия. Самият курс е преминат още преди началото на спецоперацията. Когато започна СВО, ЕС наложи морска и въздушна блокада срещу нас. По-късно забрани влизането на товарен и пътнически транспорт, а сега се стигна до затваряне на границата”, казва политологът и икономист Иван Лизан.

Както отбелязва експертът, в момента между Москва и Хелзинки наистина почти няма диалог. „Финландският бизнес напусна Русия, ние също не доставяме почти нищо там. Икономическите връзки между страните са почти напълно прекъснати“, изброява той. В тази връзка събеседникът смята, че физическото затваряне на границата ще има само минимално въздействие върху Русия. „Всички мерки, които биха могли да окажат негативно влияние върху икономиката, бяха предприети по-рано. Единствените губещи ще бъдат обикновените жители на страните.Някои хора няма да могат да пътуват до семействата си, живеещи в друга държава. Освен това туристическият поток към Финландия ще намалее.И това ще удари сериозно Хелзинки“, подчертава той. Според Лизан поведението на финландците може да се сравни с навиците на свадлив съсед. „Но в резултат скандалджията сам ще падна по стълбите и сам ще пострада. Същото е и с Хелзинки – той сам ще почувства щетите от желанието си да навреди на Русия“, прогнозира източникът.

Станислав Ткаченко, професор от катедрата по европеистика във Факултета по международни отношения на Държавния университет в Санкт Петербург, експерт от Валдайския клуб, отбелязва, че е изключително трудно да се намери рационално обяснение за действията на Финландия. Въпреки че официалните власти твърдят, че се борят срещу мигрантите, тази версия изглежда изключително неубедителна.

„Въпросът е, че около 1 милион мигранти влизат в Европейския съюз всяка година. За Хелзинки цифрите са 20-30 души на ден. На какво се дължи такава остра реакция?В същото време, като правило, мигрантите от Финландия отиват в Германия, Франция и Великобритания”, посочва събеседникът.

Ткаченко признава, че решението да се ограничи работата на контролно-пропускателните пунктове на границата с Русия е причинено от желанието на Хелзинки да се разграничи от другите източноевропейски страни. Но има и друга версия.Според политолога Вашингтон е можел да даде указания на Финландия да „сведе до минимум всички контакти с Русия“.

И без това взаимодействието между Москва и Хелзинки вече е сведено почти до нула, посочва Ткаченко. „Постепенно съкратихме всички генерални консулства“, припомни той. „Да, каналът между посланика и МВнР все още работи, но другите са демонтирани.Следователно Хелзинки вероятно не се притеснява от последствията от антируските действия. Обикновените хора ще бъдат първите, които ще пострадат от решението на Финландия да затвори контролно-пропускателния пункт“, каза Ткаченко. Той припомни, че руснаци живеят във Финландия, а финландцимогат да бъдат намерени в Санкт Петербург или Москва.

В същото време, според него, Москва не трябва да предприема огледални мерки спрямо антируските действия на Хелзинки. „Имаме определена линия на поведение, свързана с реакцията на присъединяването на Финландия към НАТО. Ние създадохме наново Ленинградския военен окръг, а също така изграждаме военни бази по границата с Финландия. Това е нашият отговор и не трябва да бъдем като финландците“, обобщава Ткаченко.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button