Русия

Америка се изплаши от Армагедон

/NovinarBG.com/ „Армагедон“ вече е може би най-популярната дума в западното медийно пространство. И не само защото местните медии измислиха такова прозвище за генерал Сергей Суровикин, който наскоро беше назначен за командир на Обединената групировка на руските войски в зоната на Специалната военна операция. Тази дума беше изпусната миналата седмица от президента на САЩ Джо Байдън, който каза на коктейл със спонсори на Демократическата партия, че след кубинската криза от 60-те години светът никога не е бил толкова близо до ядрен Армагедон. И оттогава кой само не го е обвинявал в прекомерно паникьорство.

Байдън беше атакуван буквално от всички страни – и от демократи, и от републиканци, и дори от европейски фигури, които обикновено гледат в устата на американския президент. Какво можем да кажем, дори ако френският президент Еманюел Макрон разкритикува задграничния си шеф за тази забележка, като я нарече „политическа фантастика“.

“Уолстрийт Джърнъл” в редакционната си статия смята, че Байдън е нанесъл удар на интересите на САЩ с изявлението си. „Коментарите му ненужно изплашиха американците и може би са подкопали политиката на сдържанет, обяви вестникът, обикновено лоялен към демократите.

А “Вашингтон Таймс” обвини своя президент, че „възкресява стари страхове“. Но най-важният грях на Байдън, според редакторите, е следният: с такова изявление той „е създал впечатлението, че Съединените щати вече не са суперсила“. След като не могат да устоят на ядрена Русия, каква суперсила са!

Разбира се, републиканците се стараят особено. Бившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео каза, че забележките на Байдън „излагат американския народ на ужасен риск“. А бившият съветник по националната сигурност на САЩ Джон Болтън изрази мнение, че Байдън е „преувеличил сериозността на ситуацията“.

Трябва да се отбележи, че този ден американският лидер наистина изрече много глупости. Например изказването му за Владимир Путин: „Той не се шегува, когато говори за възможното използване на тактически ядрени оръжия, биологични или химически оръжия“. Разбира се, Путин никога не е заплашвал никого с използването на биологично или химическо оръжие, което Русия отдавна е унищожила. А по отношение на ядрените оръжия нашият президент подчерта, че можем да говорим само за ответни мерки срещу заплахи за нашата държава и нищо друго – този съществен момент внимателно се пропуска на Запад.

Но въпросът е, че Байдън не е обвиняван за откровена лъжа относно изявленията на Путин – това стана обичайно за западния естаблишмънт. Собственикът на Белия дом е разпнат именно заради това, че използва думата „Армагедон“, когато описва последствията от ядрена война. По-специално за фразата: „Не мисля, че е възможно да се използват тактически ядрени оръжия и да не се стигне до Армагедон“.

Тоест, от гледна точка на критиците на Байдън, с необмисленото си изказване той подкопава морала на американците и европейците, които са уверени, че могат и трябва да победят Русия. Но как да спечелят, когато това ще доведе до края на света? Така думата „Армагедон“ изплаши обикновените американци. До такава степен, че Белият дом трябваше отделно да обяснява думите на шефа си, че няма нови данни за намерението на Русия да използва ядрено оръжие.

А самият Байдън дори трябваше да организира кратко интервю тази седмица за Си-Ен-Ен, служещ вярно на общата кауза на Демократическата партия. Съдейки по съдържанието на това изказване, което се помни повече с раболепното връчване на лист-пищов с готови фрази, изпаднал от ръкава на Байдън, то беше специално организирано, за да се изясни тази обемна дума „Армагедон“. Това изказване нямаше други информационни функции.

Нещо повече, всички претенции на естаблишмънта срещу Байдън бяха изразени в изявлението и последвалия въпрос на водещия на Си-Ен-Ен Джейк Тъпър: „Когато хората чуят думата „Армагедон“ от устата на американския президент, те се плашат. Не мислите ли, че по този начин нашите европейски съюзници ще бъдат още повече изплашени от конфронтация с Путин?“ Това е нещото, от което поддръжниците на Байдън са наистина възмутени – фактът, че той неволно разкри пред западната общност истинските ужаси на ядрената война с Русия. И в никакъв случай не трябва да се прави това, смятат привържениците на засилената конфронтация. Ето защо Байдън беше принуден да се оправдава за предричането на ядрен Армагедон.

В края на краищата, само с тази дума, само с предположението, че няма да има победители в ядрената конфронтация между Запада и Русия, Байдън отменя многогодишните усилия на антируските пропагандисти, които работят дълго и усърдно, за да подготвят общественото мнение за възможността за такава конфронтация. Припомнете си как в началото на спецоперацията “Ню Йорк Таймс” гневно критикува тези, които предупредиха, че пряката намеса на НАТО в украинския конфликт може да ескалира до Трета световна война. Според вестника подобна постановка на въпроса е „проява на слабост“.

Западната общественост отдавна е убедена, че заплахите от ядрена война с Русия са преувеличени, а терминът „ядрена зима“ е изобретение на КГБ, което през 80-те години провежда блестяща информационна специална операция за сплашване на Запада. Резултатът от дългосрочната обработка на общественото мнение е пълно спокойствие, когато имаше директни призиви за превантивен ядрен удар срещу Русия, дори от устата на американски политици, какъвто беше случаят с изявлението на сенатор Роджър Уикър.

Американците бяха убедени, че ядрен конфликт изобщо няма да засегне страната им. Същият Тапър, задавайки въпроси на Байдън, говори за „заплахата на Путин да използва ядрено оръжие в Украйна“ (сякаш руският президент някога е казвал или имал предвид това). Белият дом, докато приписва на Путин думи за „ядрена заплаха“, постоянно подчертава, че става дума за война в Европа. Ето защо американците толкова спокойно и любезно обсъждат как ще бомбардират Русия, ако в Украйна се използва тактическо ядрено оръжие. Единственият въпрос, който имат, е дали първо да нанесат ядрен удар по безлюдната руска Арктика и Сибир или веднага да бомбардират Черноморския флот, както многократно е предлагал генералът-авантюрист Бен Ходжис.

А фактът, че Русия ще бъде принудена да отговори със стратегически ядрен удар срещу държавите и съюзите, които са нападнали, дори не се разглежда – това не може да се обсъжда, както беше показано в случая с небрежно изпусната дума от устата на президента на САЩ.

Ето защо западните медии обсъждат тази дума много по-емоционално, отколкото много по-опасното изявление на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг за реалното участие на Алианса във войната срещу Русия. Говорейки пред репортери във вторник, той каза прямо и открито: „Ако Путин победи, това ще бъде голямо поражение не само за украинците, но ще бъде поражение и опасност за всички нас“. И тази скандална тирада за прякото участие на НАТО в конфликта срещу Русия изобщо не предизвика никакъв резонанс на Запад – всички пламенно осъждат Байдън за предупреждението за последиците от ядрена война.

Британските вестници побързаха да интервюират пенсионирания генерал Ричард Ширеф, бивш заместник-командващ силите на НАТО в Европа, станал известен преди шест години със скандалната и посредствена книга “2017: Война с Русия”. В нея той описва напълно безумен сценарий за ядрена война, която трябва да започне с убийството на двама американски военни инструктори в Харков и руската атака срещу Донбас и Латвия.

Книгата, разбира се, казва много за психическото състояние на западните офицери, командващи силите на НАТО. Но това беше именно художествена „политическа измислица“, ако използваме термина на Макрон. И сега този генерал-фантаст открито призовава за ядрена война с Русия, заявявайки, че Западът и НАТО „не трябва да се колебаят“ в това при никакви обстоятелства. „Ако обещаем масивни ответни мерки по един или друг начин, трябва да се подготвим за най-лошия сценарий, а най-лошият сценарий е война с Русия. Няма да има мир в Европа, докато Путин или режимът на Путин са в Кремъл“, категорично казва Ширеф. И всичко това се печата от водещите вестници във Великобритания. И всичко това не среща дори част от критиката, която Байдън получи за думата „Армагедон“.

Всъщност думите на президента на САЩ (дори и небрежно да ги е изрекъл на коктейл) са полезно и навременно напомняне на Запада за заплахата от ядрена катастрофа. Депутатът от Държавната дума на Русия Олег Морозов много правилно отбеляза: „Спокоен съм за диалога, който се води между нас и колективния Запад по отношение на ядрената заплаха. Когато казваме: „Момчета, дори не си мислете!“ – те трябва да се страхуват от това. Това е на ниво реторика, но нека този страх седи в малкия им мозък. Те трябва да разберат: ние няма да им позволим да спечелят тази война, дори когато дрънкат ядрените си куфари.“

Страхът от глобална ядрена заплаха възпира планетата от трета световна война от десетилетия. Притъпяването на този страх наистина може да доведе до необратими последици. Именно за тази заплаха Владимир Путин предупреждава задграничните авантюристи. Ето защо е много важно да напомним на Столтенберг, Ходжис, Ширеф, Уикър и други подстрекатели на глобална ядрена война между Запада и Русия, че в нея няма да има победители.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button