Русия

Западът твърде рано погребва енергийната мощ на Русия

/NovinarBG.com/ Международната икономическа агенция (МАЕ), която отразява гледната точка на колективния Запад, прогнозира огромни загуби за Русия от разкъсването на енергийните връзки с Европа. Според шефа на МАЕ дори Китай няма да спаси страната ни от тези загуби. Струва ли си обаче да се вярва на тези апокалиптични прогнози и къде Русия ще може да продава енергийните си ресурси?

„Европа е най-големият енергиен пазар за Русия, много важен и надежден клиент. Русия загуби този клиент и със сигурност го загуби завинаги“, каза Фатих Бирол, ръководител на Международната енергийна агенция. Според него Русия търпи големи загуби поради спада на доставките за Европа и „това е само началото“. Русия ще търси нови клиенти, но ще се сблъска с логистични и икономически проблеми и ще отнеме 10 години, докато Русия пренасочи доставките към Китай, добави Бирол.

Всъщност тази апокалиптична картина е далеч от реалността. Русия все още не е загубила европейския пазар на петрол и газ, а и никак не е сигурно дали ще го загуби завинаги . Никой не може да даде отговор точно сега, включително експертите от индустрията в чужбина.

Да започнем с това, че руският петрол продължава да се изнася за Европа. САЩ въведоха петролното ембарго още през пролетта, а в ЕС то ще заработи едва след месец и половина.

Що се отнася до руския газ, износът му за ЕС също не е паднал до нула. През Украйна продължава транзит на руски газ. Въпреки че обемите са намалени два пъти и половина: вместо 109 милиона кубически метра на ден, предписани в договора от 2019 г., през украинската ГТС преминават 42. Защото Украйна отказа да изпомпва газ през станцията Суджа и остави в експлоатация само “Сохрановка”.

Гърция, Унгария, Сърбия и Румъния продължават да получават руски газ по второто разклонение на „Турски поток“. България, през която се транзитира газът, формално отказа да плаща доставките на “Газпром”, но купува газ от съседите си и всъщност това е същият руски газ, отбелязва Станислав Митрахович, водещ експерт във Фонда за национална енергийна сигурност.

Има и доставки на руски газ за Латвия, която попълва своето подземно газово хранилище в Инкукалнс, което доставя газ на други балтийски страни и Финландия, добавя той. И накрая, Русия продължава да доставя своя ВПГ в Европа.

„Друго е, че доставките на руски газ могат да спрат всеки момент. Ние сме в ситуация на развиваща се криза. Нито един човек в света не знае със сигурност какво ще се случи с енергийния сектор в близко бъдеще“, казва Митрахович.

Има много сценарии за развитие на ситуацията. „Фактът, че Путин обяви необходимостта от създаване на газов хъб в Турция, може да се тълкува като опит на Русия да продължи да се бори за европейския газов пазар. Но за да се осъществи този план е необходимо съгласието на купувача. Засега на ниво ЕС не виждам нито един официален представител, с изключение на унгарския премиер Орбан, който да говори за желанието да се купува руски газ. Позицията им обаче може да се промени. Дали Европа ще купува руски газ или не зависи от това дали Русия ще постигне военен успех в Украйна. Или решението за връщане на руски газ в Европа може да бъде взето, след като Европа премине с мъки през отоплителния сезон 2022-2023 г.“, казва Митрахович. Колко проблемен ще бъде отоплителният сезон зависи от много фактори, включително от времето. Колкото по-студена е зимата, толкова по-висока ще бъде цената на газа.

Друга променлива, важна за ЕС тази зима, е политиката на Китай. Ако Пекин се откаже от политиката на „нулева ковид“ и спре блокирането, тогава той ще започне да тегли повече ВПГ от пазара, което означава още по-голям физически недостиг на газ за Европа.

Колкото по-голямо е нивото на стрес, преживяно от европейската икономика, толкова по-вероятно е възстановяването на газовите отношения с Русия. „Това, което Международната енергийна агенция казва, е идеологически наратив, който е необходим, за да се поддържа увереността на Запада в правилността на избрания от него курс на действие“, каза Митрахович.

Разбира се, ще има проблеми с пренасочването на руските доставки на петрол и газ към други пазари, включително поради санкционен натиск. Това е повлияно от ограниченията във финансовите изчисления и ограниченията върху застраховането на корабите, както и плановете на Запада да въведе таван на цените на петрола и газа от Русия. С тавана на цените обаче не върви особено добре.

„В момента се правят изчисления за това колко танкера ще са необходими за пренасочване на петролните потоци, как ще работят, какъв вид сенчест флот от танкери може да се използва. Но мисля, че ще успеем да пренасочим към две трети от обемите петрол от европейските към други пазари. И това вече се случва. И тогава ще е необходимо да развием собствен корабостроене и застрахователен бизнес“, казва Митрахович.

Що се отнася до газа, Русия трябва бързо да подпише договор с Китай за доставка на гориво по газопровода „Силата на Сибир-2“, за да започне изграждането на този газопровод. Изграждането може да отнеме до три години. Това ще позволи незабавно пренасочване на 55 милиарда кубически метра годишно – около една трета от обема, който „Газпром“ доставяше в Европа. Освен това имаме нужда от национален проект за създаване на собствени ВПГ технологии за мащабно втечняване, които могат да бъдат създадени в рамките на петгодишен хоризонт, казва експертът. Изграждането на ВПГ терминали с помощта на новата технология все пак ще отнеме време.

Друг начин е да се развие търсенето на газ в Русия. Това може да стане чрез развитието на пазара на газови моторни горива, което може да осигури допълнително търсене на 10 милиарда кубически метра газ. Можете също така да създадете химически и металургични предприятия. Да се произвеждат още повече азотни торове, където газът се използва като суровина, защото нарастването на населението на света увеличава търсенето на торове.

Всички тези мерки могат да позволят на Русия да намери купувач за около две трети от обема газ, изнесен за Европа. И това е сценарий, който не отчита плана за пренасочване на 55 милиарда кубически метра през новите тръби на „Турски поток“.

Изявлението на МАЕ, че Русия страда от загубата на европейския пазар, също е някак едностранчиво. По време на периода на турбуленция и преконфигуриране на установените връзки, разбира се, ще има загуби. Това обаче явно не е мащабът на загубите, на които Западът разчиташе. „Русия през последните месеци печели около 1 милиард евро на ден от износа на петрол и газ. Това е стабилна цифра от вече няколко месеца насам“, казва Митрахович.

Поне тази година Русия ще продължи да печели от нефт и газ. “Газпром” отчита рекордна печалба. Имаше спад в износа (“Газпром” изнася само 20% от миналогодишния обем), но той се компенсира от безпрецедентно покачване на цените.

Загубите на Русия от проблеми с износа на петрол тази година също са малки. На първо място, защото цените на петрола също остават високи. А износът на петрол носи на Русия четири пъти повече печалба от износа на газ.

Догодина ситуацията за петролните пазари ще е по-тежка. „Но дори най-скептичните експерти очакват спад в износа на руски петрол с не повече от 1-1,5 милиона барела на ден. На фона на прогнозите на същата МАЕ, която през април очакваше, че добивът на петрол в Русия ще спадне с една трета за един месец, настоящите прогнози са по-благоприятни за Русия“, заключва източникът.

Любопитно е, че МАЕ не споменава каква цена плащат купувачите на руски енергийни ресурси. Средно в Европейския съюз инфлацията се доближава до двуцифрена сума, а в Германия – най-голямата икономика в региона – тя стана двуцифрена за първи път от 70 години. Европейската индустрия изпитва огромни проблеми и прави планове за прехвърляне на производството в Съединените щати. А сметките за ток и парно изненадват дори заможните европейци.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button