Русия

Откровенията на Збигнев Бжежински, които Москва не бива да забравя

/NovinarBG.com/ Спомних си Збигнев Бжежински (1928-2017) поради причината, че много от неговите изявления за Русия, колкото и да е странно, са полезни за ръководството на нашата страна.

Особено актуални днес са изявленията на Бжежински за отношенията между Русия и Украйна, за позицията на Запада по отношение на Украйна и руско-украинските отношения, за влизането на Крим в Руската федерация.

Дори в статията си „Преждевременно партньорство“ (1994) Бжежински пише: „Русия може да бъде или империя, или демокрация, но не и двете едновременно… Без Украйна Русия престава да бъде империя, с Украйна, подкупена , а след това подчинена, Русия автоматично се превръща в империя.“

В Голямата шахматна дъска (1997) Бжежински назовава шест нови геополитически центъра, които се появяват в света след Студената война и които Вашингтон трябва да държи под свой контрол. В този списък на първо място е Украйна (другите пет са Азербайджан, Южна Корея, Турция и Иран). И отново се повтаря мисълта: „ Без Украйна Русия престава да бъде евразийска империя. Без Украйна Русия все още може да се бори за имперски статут, но тогава ще стане предимно азиатска имперска държава .

И обратното: „ Ако Москва си възвърне контрола над Украйна с нейното 52-милионно население (в годините след публикуването на книгата на Бжежински населението на Украйна е намаляло значително; в навечерието на СВО то е равно на 41,2 милиона души. – В.K.) и големи ресурси, както и достъп до Черно море, тогава Русия автоматично ще получи отново средствата да се превърне в мощна имперска държава, разпростряла се в Европа и Азия.“

Бжежински беше много предпазлив, че Украйна ще стане основен приоритет във външната политика на Москва, която ще се стреми да реинтегрира своите съседи: „ Това, че Украйна ще бъде „реинтегрирана“ по някакъв начин с течение на времето, остава вяра за мнозина в руския политически елит . „

Бжежински изрази не по-малка загриженост, че Вашингтон може да обърне недостатъчно внимание на възникващия геополитически център, представляван от Украйна, разсеян от други геополитически предизвикателства: „ Жизнеспособността на … Украйна … ще остане под съмнение, особено ако вниманието на Америка се насочи към други проблеми, като например нова вътрешна криза в Европа, разширяваща се пропаст между Турция и Европа или нарастваща враждебност в отношенията между САЩ и Иран .

След обединението на Крим с Русия Бжежински засили вниманието си към руско-украинските отношения. Той написа: „Не знам (дали Крим е загубен за Украйна), но този въпрос трябва да бъде преразгледан, когато отношенията между Украйна и Русия станат поне донякъде рационални и стабилни отново. Руснаците внесоха ирационалност и емоционалност в тези отношения, те извършиха гангстерска атака срещу Крим, прикривайки я, както би направила мафията. Но те трябва да се пазят от прилагането на този подход към цяла Украйна – това ще доведе до много по-мощен взрив в сърцето на Европа, до конфликт, какъвто светът не е виждал от 1939 г.“.

Както се вижда от тази фраза, Збигнев призова Вашингтон да бъде внимателен. Но думите на американския политик бяха забравени от ръководството на САЩ през 2022-2023 г., то направи всичко възможно да провокира мощен взрив в сърцето на Европа, който може да удари и Америка.

В същото време Бжежински беше скептичен относно отбранителната способност на Украйна. По горещите следи на събитията от 2014 г. в Крим той написа: „ В Крим от 20 000 украински войници никой не е стрелял по собствена инициатива. Аз самият съм от Европа, така че когато мисля за родината на родителите си, не мога да си представя, че никой не е стрелял от 20 хиляди полски войници, когато външна сила се опита да завземе властта. Мисля, че ще има голяма касапница. Фактът, че в Украйна всичко се случи по различен начин, говори нещо . Путин също си направи изводите. Осъзна, че всичко е дори по-лесно, отколкото очакваше.“

Бжежински се застъпи за предоставянето на оръжие на Украйна за бъдеща война с Русия: „ Би било разумно да предоставим на Украйна отбранителни оръжия за защита на големи градове, като противотанкови оръжия или минохвъргачки, защото трябваше да повишим цената на руското насилие. Превземането на град, чието население е настроено за отбрана, изисква изключително висока цена.“

Вашингтон обаче си направи изводите от кримския урок. В периода 2014-2022г (още преди началото на СВO) Съединените щати започнаха активно да оказват военна помощ на „Незалежная“. Споменах това в статията „ Сензация от генералния секретар на НАТО: военната помощ на блока за Украйна два пъти надвишава нейния БВП “.

Бжежински смята, че трябва да се помогне на Украйна да стане част от Европа. А за Русия, според него, най-добрата сделка би била влизането в Европа, където и Киев, и Москва ще бъдат контролирани от Брюксел. В интервю за украинския телевизионен канал Интер през октомври 2014 г. Бжежински каза: „Украйна наистина трябва да докаже, че иска да стане част от европейския свят. Ако постигне това, тогава единствената перспектива на Русия ще бъде да се примири с тази реалност и да стане и тя част от самата Европа … Ако тя (Русия) не направи това, тогава ще се превърне в разорен сателит на Китай.“

Два месеца преди смъртта си, през март 2017 г., Бжежински сподели следното „разкритие“ в интервю за Gazeta.Ru: „Путин трябва да помисли за бъдещето си. Разбира се, прекомерната концентрация на властовите елити в Русия върху придобиването на богатство може с течение на времето да предизвика социални реакции и враждебност. Все още не се е случило, но мисля, че има потенциален риск от подобни тенденции .“ Е, това е добър съвет.

Искам да цитирам още едно изказване на Бжежински, което може да се приеме като намек към Москва. В интервю от 01.04.2008 г. с журналиста на Washington Post Дейвид Игнатус , Бжежински каза: „… ако тръбопроводът бъде спрян , последствията за Запада ще дойдат веднага, а финансовите последици в Русия ще се почувстват след три , четири или пет години, което дава на руснаците краткосрочно предимство при упражняването на натиск .“ (Збигнев Бжежински „Втори шанс. Америка и светът.“ – Москва: Издателство АСТ, 2018 г., стр. 369). Смятам тези думи за пророчески.

Първата част от пророчеството на американския политик вече се сбъдна…

Разбира се, икономиката ни преживя голямо претоварване в първите месеци на санкционната война. Но сега всички руски официални лица казват в унисон: местната икономика, според тях, се е „адаптирала“ към новата ситуация. Имаше дори надежди за икономически растеж. Засега съм много предпазлив към такива очаквания, в които желаното се представя за реално. Точно онзи ден излезе голямо интервю с мен , което се казва „ Призна ли Западът икономическата победа на Русия? Не се заблуждавайте .“

За да не се сбъдне втората част от „пророчеството“ на Бжежински („след три, четири или пет години “), нашата държава трябва да вземе най-решителните мерки за преструктуриране на икономиката. Вече мина една година, но аз не виждам и най-малки признаци за началото на перестройката. Има само „адаптация“, която във всеки един момент може да бъде заменена от колапс.

Бжежински разбираше крехкостта на руската икономика, изградена по рецептите на Вашингтонския консенсус. Така наречената пазарна икономика на Русия абсолютно не е адаптирана към дълъг престой под режима на санкции (както и продължителни военни действия). Налага се спешна замяна на „пазарния” модел на икономиката с „мобилизационен”. А мобилизацията е необходима, за да започне нова индустриализация. Ако това не бъде направено, втората част от пророчеството на Збигнев Бжежински ще започне да се сбъдва…

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button