Русия

Защо Украйна лъже за газовия транзит към Европа

/NovinarBG.com/ В Украйна обясниха защо продължават да вземат пари от „Газпром“ и да помпат руски газ. Оказва се, че това се случва единствено и само заради европейските партньори, за да не замръзнат. Украинският „Нафтогаз“ обаче увърта. Какви ползи получава Украйна от транзитния бизнес и какво ще загуби, когато трябва да бъде закрит?

Украйна постоянно настоява Западът да ограничи всякакво икономическо сътрудничество с Русия. Наскоро Киев дори посочи на Европа необходимостта да спре закупуването на петролни продукти от Индия, тъй като те се произвеждат от руски петрол. В същото време самата Украйна не бърза да следва исканията си, измисляйки си оправдания.

Единствената причина, поради която Украйна продължава да транзитира руски газ, е подкрепата на европейските партньори, каза Алексей Чернишов, председател на борда на компанията за добив, транспорт и преработка на нефт и газ „Нафтогаз“.

„Е, в известен смисъл как можете да продължаваме да консумирате руски газ? Правим това само за вас от Европейския съюз, за да не замръзнете“, каза той пред списание „Нюзуик“.

По думите му тази подкрепа е особено важна за страните в Европа, които нямат излаз на море. Според него страни като Чехия, Унгария, Австрия, Словакия имат „много ограничен достъп до други канали за доставки“.

Въпреки рязкото намаляване на доставките на газ от Русия за ЕС – с повече от половината, природният газ от Русия все още се търси от много, включително в големите европейски страни. Русия все още е вторият най-голям доставчик на природен газ след САЩ, отбелязва изданието.

„Отчасти това наистина е реверанс към Европа. Европейците, разбира се, не биха искали да останат без руски газови доставки през Украйна. И въпреки че не толкова много минава по украинския маршрут, той все още е значим за европейския пазар. Спирането на транзита през Украйна веднага би довело и ще доведе до скок на цените на газа“, казва Игор Юшков, експерт във Финансовия университет към правителството и Фонда за национална енергийна сигурност.

Като се има предвид кризисното състояние на европейската икономика, нейните неуспешни опити за преодоляване на инфлацията и повишените цени на горивата, в частност на дизела, те биха искали да избегнат нова газова криза. Цените на газа в Европа вече започнаха да се покачват след лятното „захлаждане“ и доближават 500 долара за хиляда кубически метра. Колкото по-близо е отоплителният сезон, толкова по-висока може да стане цената дори без спиране на транзита през Украйна.

„Газът, който преминава през Украйна, се получава от почти всички страни, разположени на север от Унгария. Това са Германия, Италия, Австрия, Чехия, Словакия, Франция. Всяка страна получава малки обеми, но те са важни. Ако спре транзитът през Украйна, няма да има повече доставки на руски газ за тях. Затова европейците ясно казват на Украйна да не спира транзита, в противен случай може да намалят размера на помощта за страната“, казва експертът. Украинската страна обаче увърта, че толерира транзита на руски газ само заради европейците. Транзитът е изгоден и за самата Украйна.

Първо, Украйна получава руски пари под формата на транзитни такси. Според договора плащането за изпомпване на 109,5 милиона кубически метра на ден или 40 милиарда кубически метра на година се очакваше да бъде 1,2 милиарда долара, отбелязва Юшков. Транзитът обаче пада 2,6 пъти – до 42 млн. куб.м.

Въпреки че договорът за транзит предвижда условието „изпомпваш или плащаш“, „Газпром“ все още плаща на Украйна за действителните обеми на доставките, тоест за 42 милиона кубически метра на ден (а не 109,5 милиона кубически метра). Защото „Газпром“ смята, че не той е спрял доставките, а че му е забранено да изпомпва газ в по-големи обеми, тъй като украинската страна е блокирала южния маршрут през „Сохрановка“.

Така за годишно изпомпване на 15 милиарда кубически метра Украйна ще получи около 500 милиона долара от „Газпром“. За какво Киев харчи парите?

„Операторът на украинската газотранспортна система взема пари от тази сума за оперативни дейности, тъй като те осигуряват изпомпването на газ и харчат енергия за това. Всичко, което им остава, прехвърлят на „Нафтогаз“, който разтваря тези пари в печалбите си. Ако „Нафтогаз“ има печалба в края на годината, тя се изплаща на държавата под формата на дивиденти. Тоест украинският бюджет получава много по-малко от това, което „Газпром“ плаща. Тези пари са необходими основно за оператора и експлоатацията на газотранспортната система, както и за „Нафтогаз“, който добива газ“, обяснява Юшков.

Поради рязък спад на потреблението на газ в Украйна – поне два пъти, сега е рядък случай, когато Украйна има достатъчно собствено производство на газ, за да задоволи вътрешния пазар. С руски пари обаче се поддържа газопреносната система, помага се и украинският добив на газ и дори се отделя малко от бюджета.

След прекратяването на транзита на руски газ най-вероятно парите от украинския бюджет, напротив, ще трябва да бъдат изтеглени, включително за поддръжка и производство на тръби. Защото транзитът на газ за Европа ще спре, но за разпределението на украинския газ през територията на Украйна е невъзможно без тръби. Тази работа и инфраструктура изисква пари. Просто досега винаги са плащали с руски пари.

Как се изгражда транзитният бизнес в продължение на десетилетия и какво ще се промени, когато приключи?

„Украинците вземат толкова газ от транзитните обеми, колкото им е необходим за потребление в регионите по транзитния тръбопровод. Те произвеждат подобни количества в западната част на страната, където се намират основните находища, и ги подават обратно в транзитния тръбопровод. Колкото газ е влязъл на територията на Украйна, толкова трябва да отиде и в Европа. Но физически европейците не получават същия газ, част от него е украинско производство. Ако няма транзит на руски газ, тогава Украйна ще трябва да реорганизира цялата газотранспортна система. Те ще трябва физически (а не виртуално) да изпомпват газ от своите западни находища в Централна и Източна Украйна, тоест да изпомпват добития газ в обратна посока, което физически никога не са правили. Физически е възможно тръбата да се пусне в обратен режим. Но ще бъде много по-скъпо и неудобно“, обяснява Игор Юшков.

Цялото това преструктуриране на украинската газотранспортна система ще изисква допълнителни пари в допълнение към ежедневните оперативни разходи. И сега ще трябва да вземете пари за това не от руския, а от собствения си украински джоб.

Като се има предвид, че Украйна няма пари, тя традиционно ще поиска от западните си партньори помощ за това. В същото време европейците вече са уморени от спасяването на украинската икономика и те също могат да бъдат разбрани – през първата половина на годината в еврозоната беше регистрирана рецесия.

Въпреки това Украйна и ЕС имат по-малко от година и половина, за да разберат как да поддържат транзита на газ през украинска територия. Договорът за транзит изтича през декември 2024 г. Киев, разбира се, отказва да преговаря с Москва за неговото удължаване, но директно намеква, че ако Брюксел се съгласи с това, тогава в името на европейските си партньори Киев ще продължи да взема парите на „Газпром“. Както и руски пари за изпомпване на руски петрол по нефтопровода „Дружба“ (доставките по тръбопроводи на руски петрол за ЕС са освободени от санкции).

В момента през Украйна се изпомпват около 42 милиона кубически метра газ на ден, въпреки че според договора трябва да се доставят 109,5 милиона кубически метра на ден. Годишно това означава, че през Украйна трябва да се изпомпват 40 милиарда кубически метра на година, но тази година в най-добрия случай ще бъдат изпомпвани 15 милиарда кубически метра. Газпром изпомпва по-малко от договореното, тъй като Украйна спря да изпомпва газ през ГИС „Сохрановка“ от 11 май 2022 г. и остави да изпомпва само през ГИС „Суджа.“ Това е входната точка за газ за Украйна от Русия.

Европейците получават приблизително 15 милиарда кубически метра годишно през „Турски поток“. Това са двата останали маршрута за доставка от наличните преди четири маршрута. Двата „Северен поток“ са взривени, а доставките по газопровода „Ямал-Европа“ през Полша са невъзможни поради взаимни санкции.

И двата действащи маршрута доставят газ на различни европейски страни. Чрез „Турски поток“ газ, освен самата Турция, получават основно страните от Балканския регион – по-специално Унгария, България, Гърция, Сърбия, Румъния и Северна Македония.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button