СВЯТ

Ще бъде ли спасена Великобритания от кризисния мениджър-мултимилиардер

/NovinarBG.com/ В британските социални мрежи вече е популярна шега за срещата на новия премиер Риши Сунак с крал Чарлз III. „Аз вместо Елизабет“, казва Сунак. „И аз вместо Елизабет“, отговаря кралят. Сунак е не само първият министър-председател, официално назначен от Чарлз, той е и най-екзотичният. Индиецът оглави правителството на бившата Британска империя – това никога не се е случвало в историята на Англия.

Назначаването на Сунак във Великобритания се нарича „коронясване“. И съвсем не защото седи в премиерското кресло като на трон. Просто процесът на избор на нов лидер на страната беше извършен изключително тайно – ръководителят на правителството беше одобрен само от 193 депутати от Консервативната партия. Тази малка група от хора пое функциите на 46,5 милиона избиратели, които гласуват на изборите за британския парламент. И въпреки че процедурните правила формално не са нарушени – управляващите с парламентарно мнозинство могат да сменят лидера по свои правила – опозицията задава въпроси за справедливостта на подобен избор.

Според социологическите проучвания лейбъристите изпреварват консерваторите с почти 30 процента (51 процента срещу 23 процента). Падането на популярността на торите започна при Борис Джонсън, когато избухнаха скандали с неговите вечеринки по време на пандемията. Торите бяха довършени от наследничката му Лиз Тръс. „Отне 200 години, за да създаде кабинета на министър-председателя. На Лиз Тръс ѝ отнеха няколко седмици, за да превърне всичко в комедия. Най-унизителното е, че тя беше сигурна, че прави всичко както трябва. Бог знае какво. Очевидно намаляването на влиянието на страната в света неизбежно води до това, че нейните лидери стават по-малки“, оплаква се един от най-уважаваните британски журналисти Джереми Паксман.

Отправната точка за перманентната криза на британската политика беше Брекзит. Въпреки че, според плана на неговите поддръжници, разривът с Европейския съюз трябваше да бъде тласък за връщането на глобалното влияние на Великобритания. От 2016 г. страната е имала петима министър-председатели. Три от тях са през последните два месеца. Това предполага, че британците все още не са успели да намерят правилния път на развитие в новите условия. Лидерът на британските либералдемократи Ед Дейви наскоро възкликна, че дори Русия под санкции е по-способна да се справи с проблемите си.

Риши Сунак е де факто кризисният мениджър на Великобритания. Но кой го е наел е голям въпрос. Абсолютно сигурно е, че избирателите нямат нищо общо с това – днес всичко се диктува от финансовите пазари. След колапса, организиран от правителството на Лиз Тръс, новият премиер обяви финансовата стабилизация за своя основна задача. Сунак е скорошен инвестиционен банкер. Трудно е да се съмняваме в неговата компетентност във финансовата сфера, но това не е всичко за управлението на държавата. „Инвестиционните банкери имат малка или никаква връзка с реалната икономика. Те не произвеждат, не доставят истинския продукт на купувача. Цялата им работа е посветена на финансовите пазари, корпоративните маневри, покупката и продажбата на активи. Основната им цел е да се реализира печалба, без значение как това се отразява на реалната икономика, националните интереси и служителите. Ако трябва да „свиете“ паунда или да съсипете успешна компания в името на бърза печалба, тогава така да бъде“, каза Аерон Дейвис, професор в университета в Уелингтън в Нова Зеландия.

Въпреки факта, че финансовите услуги са важна част от британската икономика, най-сериозните проблеми днес са в реалния сектор: високите цени на енергията застрашават рентабилността на редица индустрии. Състоянието на социалната сфера е още по-лошо: националната здравна система се разпада пред очите ни – има катастрофална липса на медицински персонал, над 130 хиляди свободни места, в Лондон можете да чакате линейка няколко часа, а пандемията няма нищо общо с това. Британците не трябва да разчитат на бързо решение на тези проблеми: подчинявайки всичко на задачата за успокояване на пазарите, правителството на Сунак сега се опитва да балансира дефицитния бюджет, което означава по-нататъшно съкращаване на социалните разходи. Необходимо е да се спестят поне 40 милиарда лири.

Не е известно как населението ще възприеме очаквания режим на икономии, въпреки че друг вариант може да няма. Списание „Економист“ смята, че днес няма добри сценарии за Великобритания: „Каквото и да направи Сунак, следващите месеци ще бъдат тъжна сага с високи цени, нарастващи лихви, падащ жизнен стандарт, несигурност относно сметките за електричество, заплаха от стачки и разрушения на мрежите за социална сигурност „Личното богатство на Сунак, аурата на „човека от Давос“ и начинът, по който той влезе в длъжност, заплашват да не се харесат на избирателите.“

Сега състоянието на Сунак се оценява на 200 милиона лири, към които се добавят капиталите на съпругата му Ашата Мурти – още 700 милиона паунда. Стана така, че семейството на новия премиер е по-богато от кралското. Тъстът на Риши Сунак, милиардерът Нараян Мурти, е 6-ият най-богат човек в Индия. Той стартира бизнеса си практически от нулата – началният капитал на компанията му „Инфосис“ е само 540 долара. Между другото, парите му бяха предоставени от съпругата му Судха Мурти, тя беше първата жена инженер, работила в индийския автомобилен гигант „Тата“. Днес „Инфосис“ е международна високотехнологична корпорация. В него работят 250 хиляди души.

Ашата Мурти и Риши Сунак се запознават, докато учат в САЩ в Станфордския университет. Нараян Мурти приветства топло бъдещия зет, като пише на дъщеря си през януари 2009 г.: „Видях го точно както ми го описахте – умен, красив и, най-важното, честен.“ В редиците на британските политици има въпроси относно последната точка. Смята се, че Сунак е преследвал Борис Джонсън: една от снимките, потвърждаващи участието на бившия премиер в нелегални партита, е снимана от прозорците на офиса на амбициозния Риши. В разгара на скандала се оказа, че екипът на Сунак вече е подготвил предизборния му сайт.

Когато започна да упражнява правомощията си за съставяне на кабинет, новият министър-председател се оказа рационален администратор. Той не изгаряше мостове и дори държеше враговете си по-близо: министрите на отбраната и външните работи Бен Уолъс и Джеймс Клевърли останаха на местата си, въпреки факта, че и двамата открито подкрепяха премиера Борис Джонсън, който се опитваше да се върне в резиденцията. И двамата служители по сигурността ще трябва да поемат тежестта на отговорността за Украйна – тази тежест остава задължителна в британската външна политика за момента и първото нещо, което Сунак направи, беше да звънне на Зеленски. Няма какво да се прави, такъв е ритуалът в Лондон сега: обаждането в Киев е като аудиенция при монарха, иначе не може.

Обаждането до Байдън беше също дежурно, той дори не си спомни веднага името на новия си колега – някакъв „Рашид Саннук“ – няма значение как се казва. Но сега Лондон не е в състояние да недоволства. Може би тук е пристигнал по-важен сигнал. Той дойде от индийския министър-председател Нарендра Моди: „Бях щастлив да говоря с Риши Сунак и да го поздравя за назначаването му за британски министър-председател. Ще работим заедно, за да укрепим нашето цялостно стратегическо партньорство. Ние също се съгласихме относно важността на широко и балансирано възможно най-скорошно споразумение за свободна търговия.“

Индийските корени на Сунак и връзките на семейството му със сигурност ще помогнат на Великобритания да прокара интересите си в Индия. Лондон очевидно залага на това. Британският външен министър Джеймс Клевърли вече лети там: „Нашите отношения с Индия са изключително важни; една от най-големите демокрации в света, Индия е нашият естествен партньор в Индийско-Тихоокеанския регион.“ АУКУС – военно-техническият съюз на Австралия, Великобритания и САЩ – също е част от стратегическата програма на Лондон в Югоизточна Азия, която те сега възнамеряват да развиват активно. Така че появата на азиатец начело на Великобритания може и да не е чак толкова случайно.

Сунак е новодошъл в политиката – той стана член на британския парламент едва преди седем години, но кариерата му беше изключително успешна. Съдейки по първите стъпки, Сунак не се стреми да стане „момче за бичуване“ и, за разлика от своя предшественик, предпочита да действа предпазливо, да не взема драстични икономически и още повече кадрови решения, опитвайки се да поддържа баланс между различните фракции в Консервативната партия. Той реши да отложи от 31 октомври за 17 ноември проектобюджета, за да даде възможност на пазарите да се успокоят, които реагираха положително на неговото назначение. Потомък на имигранти от някогашния най-беден регион на Индия, щата Пенджаб, все още е пълен с неизвестни. Обременен е от непосилни проблеми, но времето ще покаже дали ще успее да постигне тяхното разрешаване.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button