Русия

За какво говориха президентите на Русия и Иран

/NovinarBG.com/ Иранският президент Ибрахим Раиси посети Русия, за да се срещне с Владимир Путин, който тъкмо се беше завърнал от Близкия изток.

Официално се съобщава, че по време на петчасовия разговор руският и иранският лидери са обсъдили: двустранното сътрудничество („Отношенията се развиват много добре“, заяви Путин), международната ситуация, включително палестинско-израелската война и големите континентални проекти, включително коридора Север-Юг.

Много експерти наричат две събития – посещението на Путин в ОАЕ и Саудитска Арабия (плюс преговорите с престолонаследника на Оман) и посещението на иранския президент – части от един политико-дипломатически маратон, смята експертът от Руския съвет по международни отношения Елена Супонина.

Два въпроса не само за Москва и Техеран

Всички тези преговори са обединени преди всичко от избора на теми. И в Емирствата, и в Рияд, и в Москва Владимир Путин обсъди въпроси, които вълнуват всички страни от Близкия изток.

Например такива, при които е необходимо многостранно сътрудничество. Една от тези теми беше ситуацията в Ивицата Газа. Съдбата на палестинците тревожи не само целия арабски , но и целия мюсюлмански свят (включително Иран) и Москва може да действа като посредник.

Най-много в постигането на примирие и най-малкото в предотвратяването на разширяването и задълбочаването на конфликта, превръщайки го в обща близкоизточна война с участието на САЩ, Израел и Иран.

От това нито Иран, нито Саудитска Арабия не се нуждаят (които ще понесат многомилиардни загуби, по-специално от блокиране на каналите за износ на въглеводороди).

„Всички тези страни са заинтересовани от царуването на стабилност в района на Персийския залив или поне от гарантирането, че там няма голям конфликт“, отбелязва Супонина.

Има опасност от такъв сценарий и Русия очевидно посредничи, за да предотврати голяма война. В крайна сметка Москва също не е заинтересована от тази война – за разлика от някои в Америка и Израел, подчертава Супонина.

Втората такава тема беше цената на петрола. И Русия, и Иран, и Саудитска Арабия печелят от поддържането на този показател на високо ниво (тъй като техните бюджети зависят от него), което означава, че е важно всички играчи да спазват условията си в рамките на сделката ОПЕК+. И така, че планираното от Иран увеличение на производството да не се отрази по никакъв начин на цената.

Изтребители на високо равнище

Имаше и теми, които като че ли се отнасяха конкретно до руско-иранското сътрудничество, но в същото време засягат индивидуалните интереси на иранските съседи. Например търговията с оръжие.

„Бяха повдигнати въпроси за военно-техническото сътрудничество, по-специално закупуването от Иран на руски бойни самолети“, обяснява Супонина. Руските оръжия, както знаем, са доказали своята ефективност в СВО (включително срещу западни оръжейни системи), поради което иранците, които от много години балансират на ръба на войната със Запада, проявяват интерес към тях.

В края на ноември Министерството на отбраната на Ислямската република потвърди, че плановете за доставка на изтребители Су-35, както и щурмови хеликоптери Ми-28 и учебни самолети Як-130 на иранската армия вече са изготвени. Експертите отбелязват, че Иран все още остава под строгите американски санкции, които сериозно засягат икономиката на страната. Но е възможно сътрудничеството между Москва и Техеран във военната сфера да се развива на принципа на бартера. И Иран има какво да предложи на други страни – например най-новите модификации на безпилотни самолети “Шахед”.

Релси към Индийския океан

Друга двустранна тема, както беше отбелязано по-горе, бяха транспортните комуникации. „Дълго време обсъждахме и стигнахме до практическото изпълнение на строителството на железопътната линия Север-Юг“, отбеляза Путин.

Като се вземат предвид трудностите с логистиката в западната посока и опитите да се изключи Русия от основните транспортни коридори, за нас е важно да изградим алтернативни маршрути, които осигуряват достъп до Индийския океан (не само до Индия, но и до Персийския залив). Един от основните проекти за нас тук е „Север-Юг“, обясни за Станислав Причин, старши научен сътрудник в Централноазиатския сектор на ИМЕМО на РАН.

Според експерта Москва винаги е била ангажирана с развитието на този маршрут, а основните трудности са възникнали от иранската страна – която например не може да завърши строителството на участък от железопътната линия вече 20 години.

„Сега Русия участва в процеса, руските железници участват в строителството и се очаква проектът да бъде завършен“, припомни Притчин. За Иран проектът има не само външно, но и вътрешноикономическо значение – за първи път северът и югът на тази страна ще бъдат свързани с железопътна линия, продължава Притчин.

Две причини преговорите да останат затворени

Преговорите се отличаваха с една особеност – въпреки че темите бяха очевидни, страните не обявиха практически споразумения. Срещата се проведе при закрити врати, без да се обявяват резултатите – тоест по същия принцип като посещенията в ОАЕ и Саудитска Арабия.

Според експерти това е направено по няколко причини.

Първо, това е желанието да се защитят транзакциите (споразуменията за доставка на оръжия или създаване на транспортни проекти) от западните санкции, както и от опитите за използване на тези транзакции във вътрешната американска политика.

Започва предизборната кампания в САЩ. Президентът Джо Байдън използва всяка възможност, за да убеди Конгреса да даде на Украйна милиарди, включително говорейки за нарастващата заплаха от Русия, срещу която партиите трябва да се обединят.

И чувствителните сделки с Иран могат да бъдат чудесна възможност за това единство. А също (ако говорим например за споразуменията за Газа) мишена за различни недоброжелатели, заинтересовани от продължаване или дори задълбочаване на конфликта.

Второ, транзакциите не се разкриват поради спецификата на руската политика в Близкия изток.

Русия е в уникална позиция – тя поддържа работни отношения с всички регионални играчи, което ѝ позволява да играе ролята на посредник между тях.

От друга страна, това налага и редица задължения – по-специално поддържане на баланс в отношенията. Когато, например, сътрудничеството на Москва с Техеран не трябва да преминава определени червени линии, които са неприемливи за Израел или Саудитска Арабия. Е, или не трябва да създава впечатление за такъв преход.

Всъщност една от тези равносметки беше изказана на срещата между Путин и Раиси, макар и на шега.

Путин даде да се разбере, че след посещението си в Саудитска Арабия той лесно може да отлети до Иран – и не отлетял само защото самият Раиси дошъл в Русия. „Вчера, знаете ли, бях в съседния регион, прелетях директно над територията на вашата страна, за да видя колегите си и исках да кацна и да се срещна директно в Техеран, но ми казаха: президентът вече се е подготвил и лети в Москва“, отбеляза руският лидер. А неговият ирански колега даде да се разбере, че е щяло да е по-добре, ако беше долетял.

„Трябва да ви кажа, след вашето посещение, скъпи г-н Путин, Бог да ви е на помощ, но ние бяхме готови вашият самолет да кацне на летището в Техеран и бяхме готови да ви приемем“, отбеляза президентът Раиси.

Партньор, на когото можете да се доверите

Подобен обмен на думи обаче не означава, че има проблеми в областта на доверието или надеждността между Москва и Техеран. Напротив, наскоро те бяха решени.

Да, не всичко беше гладко между страните. В разговори с автора ирански дипломати и експерти изразиха съмнение, че завоят на Русия на Изток е искрен и постоянен.

Те казаха, че щом Западът отново се помири с Русия, тя ще се обърне към Европа и ще забрави новите си партньори.

Но, първо, всички неотдавнашни действия на Съединените щати и Европа (включително санкциите) направиха подобен сценарий изключително малко вероятен.

Второ, иранците трябва да се погледнат в огледалото. „Когато обвиняват руснаците за това, те самите могат да си спомнят как са ходили на преговори със Запада – и всеки път са оставали измамени“, посочва Елена Супонина.

Бяха измамени дори сега, когато Иран отстъпи пред САЩ и освободи американски затворници от своите затвори. В замяна Техеран трябваше да получи своите размразени средства, които се дължаха на Иран за износ на енергия, но бяха блокирани поради американски санкции в чужди банки.

След нарастване на напрежението в Близкия изток американците поискаха от редица страни (в частност Южна Корея) отново да замразят тези средства, припомни Супонина. Следователно Техеран също направи своите изводи.

Иранците нямат намерение да пилеят партньори като Москва. „На Русия може да се вярва, тя има определени принципи, които демонстрира в Сирия, помагайки да се запази властта на ценен ирански съюзник, президента Башар ал-Асад“, отбелязва Супонина.

Тези принципи засягат зачитането на суверенитета и териториалната цялост. За Москва всичко това не е празна фраза, а най-важна тема. Русия демонстрира своята готовност да се придържа към тези принципи, което е много важно за многонационален и многорелигиозен Иран, продължава експертът.

Москва също няма намерение, защото Иран е не само важен икономически партньор (според Путин двустранният стокообмен между страните се е увеличил с 20%, до 5 млрд. долара), но и политически.

Москва и Техеран са обединени от отхвърлянето на еднополюсния свят. „Това, от което човечеството страда днес, е приемането на едностранни мерки и глобална несправедлива система. Можем да видим ясно проявление на това днес в събитията, които се случват в Газа“, каза президентът Раиси.

Да, този фактор обединява Москва с много други страни – но Иран е една от малкото от тях, която има не само отхвърляне, но и политическа воля да промени тази „несправедлива система“.

Това е, което страните правят сега – както чрез двустранно сътрудничество, така и чрез многостранни близкоизточни проекти. В крайна сметка, както отбеляза Супонина, не само страните, които отдавна са в конфликт с Вашингтон (например Иран), но и традиционните американски съюзници ОАЕ и Саудитска Арабия са уморени от хегемонията на САЩ.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button