Русия

Юрий Тавровски: Как Русия спаси Китай от САЩ

/NovinarBG.com/ — Юрий Вадимович, може ли Китай да се нарече съюзник на Русия? Какви интереси преследва Пекин в отношенията си с Москва?

– Формално ние не сме съюзници, нямаме съюзен договор, от гледна точка на международното право не сме съюзници, нашите отношения се наричат ​​„стратегическо партньорство“.

Но всъщност отношенията ни в много сфери са съюзнически. И това е особено очевидно сега, по време на военния конфликт в Украйна.

Китай всъщност е нашият тил, нашият втори фронт, защото без Китай и неговите покупки на нашите въглеводороди щяхме да имаме проблеми с валутата. Без доставката на китайски стоки, включително и санкционирани, по различни канали, нашето икономическо положение също би било много по-сериозно.

Затова нашите отношения са много важни както за нас, така и за Китай. Защото, ако не беше Русия, която привлече огъня върху себе си в украинския конфликт, тогава цялата американска мощ вече щеше да се е стоварила върху Китай. В този смисъл ние сме съюзници.

– Възможно ли е създаването на условна „антизападна“ ос с участието на Русия, Китай и Индия?

– Никой не създава никаква ос. Оста е примитивна конструкция, датираща от Втората световна война. Сега Индия е едновременно член на BRICS, ШОС, тоест организации, в които Русия и Китай играят активна роля, а и е член на организацията QUAD.

Индия навлиза там, тя участва във военни учения в Индийския океан, заедно с корабите на Америка, Япония, Австралия и други страни.

Сега Русия и Китай създават почти нов световен ред, който ще замени влошаващия се „pax-amerikanа“, тоест американския свят. И се създават различни организации, които след това трябва да се оформят като мозайка и да създадат една обща картина.

Това са БРИКС, ШОС, ОДКБ, СНГ, ЕврАзЭС и СВМДА – онзи ден имаше среща с Путин в Алма-Ата. Всичко това са елементи на възникващия световен ред.

Можем ли да кажем, че китайската икономика се развива стабилно и ще продължи да се развива?

— Да, може да се каже така. Икономиката на Китай продължава да се развива въпреки големите трудности. Човешки и неръкотворни.

Най-сериозните чудотворни са като пандемията от ковид, в Китай има много решителна борба, която основно е под формата на локдауни, когато цели градове и провинции изпадат от икономическите вериги. Това със сигурност вреди на икономиката.

Въпреки това тази година Китай ще има ръст на БВП от три до четири процента, което е много значително, защото в европейските страни, Америка – цари рецесия, стагнация. Тоест темповете на растеж са близки до нулата или дори намаляват. У нас планираха осем процента спад, сега казват, че ще е около четири процента.

Икономиката на Китай ще продължи да се развива, защото се основава на уникален модел, наречен „социализъм с китайска специфика“.

Той съчетава пазарната икономика, социалистическата планова икономика и регулаторната и ръководна роля на управляващата партия. Към миналата година пазарната икономика представляваше 60 процента от БВП на Китай и осигуряваше 80 процента от работните места.

Сега нараства ролята на социалистическия сектор – плановия, който все още се развива по моделите от съветско време – петгодишния план, планирането. Въпреки че тяхното планиране не е директивно, както беше в Съветския съюз – задължително трябва да се изпълни някаква цифра, а ориентировъчно, индикативно – но приблизителните цифри се спускат.

Китайската икономика е по-ефективна от либералната западна капиталистическа икономика. Именно тя осигурява стабилното развитие на Китай, което в рамките на 10-15 години ще позволи на Китай да достигне БВП на Америка и след това да го надмине.

Китай планира да постигне целта за така нареченото голямо подмладяване на китайската нация до 2049 г., което по същество означава, че Китай ще бъде най-голямата сила в света.

Променя ли се като цяло ролята на Китай в света? Това е мощна икономика, но ще разшири ли Китай влиянието си върху други страни?

– Китай е определил принципите на своята външна политика в концепцията за общата съдба на човечеството, което предполага липса на хегемони, равнопоставеност на страните, взаимна зависимост и интерес. Това е теория. На практика китайците имат инициативата „един пояс, един път“.

Сега около 150 държави са подписали споразумение за сътрудничество с тази инициатива. Тя е насочена основно към създаване на глобална инфраструктура, изграждане на железопътни линии, магистрали, пристанища, летища и всякакви свободни икономически зони и т.н.

Има огромен недостиг на инвестиции в инфраструктура по света и Китай предлага на света точно тази инвестиция при много изгодни условия. Първо, Китай не придружава инвестициите с политически принципи и изисквания, както това беше със Съветския съюз, както и сега прави Америка.

Китай предлага ниски лихвени проценти, надява се да върне инвестираните пари, това не е „аванта ънлимитед“, това са преференциални заеми. Това са принципите, по които Китай ще развива икономическите отношения и неговото влияние естествено ще нараства.

Президентът на САЩ Джо Байдън подписа нова стратегия за сигурност. Той вижда Русия като заплаха, която трябва да бъде сдържана. Китай е определен като основен конкурент, с който да се конкурира. Как се чувства Китай по този въпрос и как ще реагира?

Китай вече отговори . Естествено, те критикуваха тази стратегия. Но китайците са мъдри хора. Те разбират, че всички тези стратегии са преди всичко хартия. Тази стратегия на Байдън тук е 48 страници, на които буквичките са подредени в един или друг ред, те се приемат на всеки 4 или 5 години, от всяка нова администрация.

До 2 години очевидно ще се смени американската администрация и ще се приеме нова стратегия. А на 16 октомври започна конгресът на китайската партия, който ще определи националната си стратегия за 10 години и сега стратегията им ще бъде приложена на практика, както предишните стратегии.

А гаранцията за това е, че Си Дзинпин ще остане лидер на страната, генерален секретар на партията, командващ армията и президент на КНР.

Докато старият Байдън скоро ще напусне Белия дом, а най-вероятно и от живота. Не се знае кой ще дойде след това. Каква ще е политиката не се знае. Затова китайците правят това, което трябва да се прави в такива случаи.

Ще обявят протест в медиите, ще публикуват статии във вестниците. Те вече не се страхуват от Америка. На тях като цяло не им пука, че Америка заплашва. Защото тя вече направи всичко възможно, за да сдържи Китай. Търговски санкции, намеса в Хонконг, в Синцзян, Тибет, Тайван и т.н.

За американците е трудно да измислят нови ограничения, особено след като икономиката им все още е свързана с Китай. И ако американците имат възможност да повлияят на китайската икономика, което правят с тези ограничения върху доставките на чипове, то китайците също имат възможност.

Например да се намали износът на техните качествени и евтини стоки, съответно цените ще се увеличат, разходите ще се увеличат. И недоволството от правителството и президента също ще нараства.

И нека не забравяме, че във федералната хазна на САЩ се държат около един трилион долара, принадлежащи на Китай. Той вече изтегля тези пари постепенно, но може значително да ускори този процес, това ще създаде допълнителен натиск върху долара, финансовата система на САЩ и цялата им икономика.

Превод: ЕС

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button