ПОЛЕЗНИ

Баба ми ми каза забравен стар сорт моркови – хем дава много, хем всички моркови са перфектни

Вече съм пробвал повече от 30 различни сорта и хибриди моркови. И намерих няколко, които не дават рогати и разклонени кореноплодни растения. Дори и на тежки и глинести почви. Днес ще ви разкажа как засадих древен сорт моркови, който беше нов за мен.

Съмнявах се до последния момент, въпреки че опитен градинар ме посъветва да сея повече и да не се страхувам. Но повечето от насажденията се състояха от изпитани във времето сортове и хибриди. И само малка браздичка беше дадена на този прекрасен сорт. Още през есента, когато почиствах, разбрах, че съм сбъркал. Сега ще сея още от тези моркови. Защото има страхотен вкус и се съхраняват добре.

Advertisement

И нито един рогат или крив морков не израсна. Всичко е гладко и красиво.

Всичко започна през февруари тази година, когато след поредната ми статия за избора на сортове кореноплодни зеленчуци, моят дългогодишен абонат, човек с 40-годишен опит в градинарството, ми писа. И той ме посъветва да засадя нов сорт за мен този сезон. Между другото, в продажба има поне 3 разновидности на сорта и трябва правилно да определите за себе си кой искате да отглеждате.

Определено ще разгледам този въпрос по-подробно в статията и ще ви кажа кой тип е най-продуктивен и печеливш.

Междувременно искам да ви разкажа за една интересна особеност на този древен сорт.

Сега минаха повече от 2 месеца от почистването. Всички мои моркови са разделени на партиди и се съхраняват по няколко начина. За пролетна и лятна консумация кореноплодните се съхраняват в градината. За използване март-април в контейнер. А тези, които в момента измъкваме от мазето, просто са опаковани в големи торби за боклук (дебели, черни).

И това е особеността на новия ми сорт, който открих. В тези торби до декември морковите започват да придобиват ресни от корени. Те растат в цялата коренова култура и значително влошават вкуса. За външния вид няма какво да се каже. Така че в началото на декември този сорт, когато обикновено се съхранява в найлонови торбички, изобщо няма признаци на покълване на корените. Всички моркови лежат перфектно и дори не мислят за разваляне.

Баба ми ми каза забравен стар сорт моркови - хем дава много, хем всички моркови са перфектни 1

Сортът моркови се нарича „Каротел“.

По време на процеса на отглеждане не забелязах никакви отличителни черти. Единственото нещо, което трябва е да се разрежда по-внимателно. Всички сортове „Каротели“ се отличават с това, че имат широки кореноплоди. Имат конусовидна форма и средна дължина до 15 см. По принцип аз харесвам точно такъв вид моркови. Други сортове и хибриди успяват да достигнат 40 см дължина и такива гиганти не са много удобни, когато се използват при готвене. Подходящо е само за сок.

Но дори и тук „Каротел“ надмина много разновидности. Има най-високо съдържание на каротин и захари. Заради това сокът се оказва вкусен и здравословен.

Но да се върнем на разстоянието. Оставих разстояние между растенията в реда до 7 см. Затова моите моркови станаха доста големи. Ако оставите 5 см, тогава кореноплодните ще бъдат по-малки.

Техниките за хранене и основни грижи са същите като за всички други сортове и хибриди. Не съм правил разлики. И добивът се оказа много добър. Малки, възлести и грозни кореноплодни изобщо нямаше.

Затова горещо ви препоръчвам да разгледате по-отблизо този морков.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button