Русия

Нова артилерийска система ще осигури на Русия огнево превъзходство над ВСУ

/NovinarBG.com/ Държавните изпитания на самоходната артилерийска установка „Коалиция-СВ“ са завършени преди постъпването ѝ на въоръжение. Какво дава новото самоходно оръдие на руската армия и как най-добре да се реализират всичките му предимства?

Руската армия винаги е била свързана с артилерията. По време на СВО Русия използва голямо количество артилерия с основен калибър 152 мм. Това са например гаубиците Д-1 от 1943 г., модернизирани след Великата отечествена война, гаубицата Д-20, разработено през 1947 г., оръдието 2А36 „Хиацинт-Б“, разработено през 1975 г. и гаубицата „Мста-Б“ разработена през 1986 г.

За всяка от тези системи (с изключение на Д-1) има самоходен аналог – самоходни оръдия, които използват артилерийска единица, подобна на теглено оръдие. Така оръдие, подобно на Д-20, се използва в самоходното оръдие 2С3 „Акация“, „Хиацинт-Б“ има самоходна версия 2С5 „Хиацинт-С“. И най-модерното оръдие – „Мста“ – също е представено от самоходната версия 2С19 „Мста-С“ в няколко модификации.

За съжаление нито една от тези артилерийски системи няма същия обсег като съвременните западни 155 мм оръдия. Оценявайки 152-милиметровите самоходни оръдия „Акация“, „Хиацинт-С“ и „Мста-С“, които са били на въоръжение в съветската и руската армия през 90-те години, Павел Ковальов, ръководител на Научно-изследователския център на ЦНИИ „Буревестник“, отбеляза, че това са „мощно артилерийско оръжие, но тактико-техническите характеристики не му позволяват да се конкурира в бъдеще с чуждестранни оръдия с калибър 155 mm, създадени в САЩ – „Крусейдър“, в Германия – ПзХ 2000, във Великобритания – АС90, в Корея – K9 и така нататък“. Сега, както знаем, споменатите ПзХ 2000 са предадени на ВСУ.

Този проблем имаше обективна причина – страните от НАТО имаха по-добър барут и по-дълги цеви. Колкото по-дълга е цевта, толкова повече се ускорява снарядът – което означава, че лети по-далеч и удря цел, намираща се на по-далечно разстояние.

Поради физиката на процеса на стрелба дължината на цевта в артилерията се измерва не в абсолютни, а в относителни категории. Спомняйки си известния съветски анимационен филм, можем да кажем, че дължината на цевта се измерва в броя на папагалите и този „папагал“ е калибърът (грубо казано, диаметърът на цевта) на конкретното оръдие.

Така френското самоходно оръдие „Цезар“, което украинските въоръжени сили използват за обстрел на Донецк, има дължина на цевта 52 калибъра (считано като калибър 155-мм, умножен по 52). Както полските самоходни оръдия „Краб“, така и шведските „Арчър“ имат 52-калиброва цев. Американската артилерия, която беше прехвърлена на украинските въоръжени сили, е с по-къси цеви, но има снаряд Ескалибур, с който дори теглената гаубица М777 става далекобойна.

При нашите оръдия “Хиацинт” и “Мста” те са с дължина на цевта 47 калибъра (152 по 47), барутът не е толкова качествен. Само нашите 203-мм оръдия могат да изпреварят западните 155-мм оръдия в обхват. Оръжията с такъв голям калибър обаче имат не само предимства (мощност на снаряда и обхват на целта), но и недостатъци – по-ниска точност и скорост на огъня.

Но най-важната част от съвременните бойни действия е така наречената контрабатарейна война, тоест воденето на артилерийски огън по вражеската артилерия. Когато руските оръдия се стремят да унищожат артилерията на ВСУ, например. Важността на контрабатарейната война в СВО беше подчертана наскоро отдавна от ръководителя на Министерството на отбраната Сергей Шойгу. Но ако обхватът на артилерията е по-малък от този на врага, тогава контрабатарейната борба става неефективна, снарядите просто не достигат целта.

Предишните домашни самоходни оръдия имат редица други характеристики, известни на специалистите. По-специално, споменатите по-горе руски оръдия, имащи същия калибър 152 мм, изискват различни боеприпаси. Липсваха средства за автоматизиране на стрелба и скорострелността. В някои от тях не е реализиран така нареченият режим на огневи налет, който е важен в съвременните бойни операции, тоест възможността да се поставят няколко снаряда, изстреляни от едно оръдие по една и съща цел почти едновременно, секунди едно от друго.

Самоходното оръдие „Коалиция-СВ“ е замислено именно като решение на всички тези проблеми. Развитието започва още през 2000-те години. През 2015 г. самоходните оръдия са представени за първи път публично. Има цев с калибър 52 и набор от високопрецизни снаряди, които му позволяват да стреля на разстояние до 80 километра. Автоматизирано зареждане, най-новите системи за управление. Възможност за извършване на огневи налет (при тестове „Коалицията“ изстрелва шест снаряда по цел едновременно). Освен това има огромно количество боеприпаси и висока скорострелност. „Бойните възможности на комплекса са два пъти по-високи от всички съществуващи местни и чуждестранни модели“, каза навремето генерал-лейтенант Михаил Матвеевски, началник на ракетните войски и артилерията на руските въоръжени сили.

Подобно оръжие стана много популярно по време на спецоперацията. Неслучайно производството на новото самоходно оръдие започна през лятото на 2023 г., без да се чака края на изпитанията. Тези, които са проследили процеса на създаване на това оръжие, знаят колко години са били необходими, за да бъде доведено до бойно състояние. Очевидно през лятото вече е било ясно, че оръжието е успешно и производството може да започне. И го започнаха. Сега държавните тестове са завършени.

В сравнение със съществуващите модели артилерийско оръжие „Коалиция-СВ“ има намалено време за реакция на всякакви непланирани цели, което е особено важно в съвременните бойни условия, казва „Ростех“.

Естествено, задачата на контрабатарейната война не се ограничава до наличието на ново оръжие във войските. Въпреки това самоходното оръдие „Коалиция-СВ“ е в състояние качествено да повиши огневия капацитет на руските войски. На първо място, максималният ефект от новото оръжие винаги се получава при масовото му използване. Това означава, че е разумно самоходните оръдия „Коалиция-СВ“ да се концентрират изцяло в отделни полкове и бригади, а не да се разпределят на части с други оръдия. Логиката на концентрацията на „Коалициите“ в отделни части е продиктувана и от факта, че боеприпасите ѝ не са съвместими със старите артилерийски системи.

Тези полкове трябва да бъдат напълно оборудвани и подготвени, включително от гледна точка на висококачествени комуникации. Поради големия обсег на новите оръдия, техният потенциал може да бъде реализиран само чрез използването им заедно с дронове за коригиране на артилерийския огън на по-дълъг обсег. Това означава, че частите и съединенията с нови самоходни оръдия трябва да включват безпилотни части.

Освен това е необходимо да се създадат резерви от боеприпаси, които все още са уникални, за непрекъснато използване на части с новите самоходни оръдия. Първоначално, докато боеприпасите за нови оръдия са екзотични, единиците, оборудвани със самоходни оръдия „Коалиция-СВ“, могат да се използват като средство за качествено подсилване на войските в едно или друго направление. И щом спешната нужда от подкрепление изчезне, да се изтеглят в тила.

На първо място, частите, които вече имат боен опит, трябва да се преквалифицират за „Коалицията“. Те ще разберат много по-добре спецификата на използването на това самоходно оръдие по време на специалната операция. Артилерийска бригада или полк, който вече е воювал, може да бъде взет и изтеглен от фронта за преквалификация на новата техника, предаване на старата техника на други части и съединения на въоръжените сили.

В тила тази част ще премине обучение и ще бъде реорганизирана в нови щатове с дронове. Получаване на нови самоходни оръдия и друго оборудване, необходимо за използването на новите самоходни оръдия, и едва след това да се използва на фронта в решаващи направления като средство за увеличаване на огневата мощ на войските.

Правилното използване на новите самоходни оръдия ще позволи да се спечели огнево превъзходство над ВСУ. И с увеличаването на броя на новите оръдия и наличието на боеприпаси за тях, балансът на силите ще се промени качествено.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button