ПОЛЕЗНИ

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата

Зимата е трудно време не само за хората, но и за технологиите. Автомобилите са подложени на големи натоварвания заради слана, лед и снеговалежи. Но особено вредни за тях са солите и реагентите, които комуналните служители щедро ръсят по пътищата. Те могат да бъдат противодействани само чрез навременна и правилна грижа. Ето как да се предпазите от вредни реактиви през зимата.

С какво са поръсени пътищата?

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 1

Advertisement

В много страни реагентите са изоставени в името на околната среда. Снегът просто се премахва и извозва, а най-хлъзгавите участъци се посипват с пясък. В нашите условия този метод все още не е възприет напълно. Затова комуналните служби продължават да засипват пътищата с препарати за размразяване.

Най-често се използва смес от пясък и индустриална или готварска сол. Този метод е най-евтиният и най-опасният за автомобилите. Пясъкът, хвърчащ изпод колелата на автомобилите, драска дъното и други части на автомобила. А солта реагира с метал, пластмаса или гума, като започва да ги разрушава.

Другите размразяващи агенти също действат доста грубо, тъй като те също съдържат соли. Освен това, те присъстват дори в най-скъпите течности. Те просто използват различни видове вещества и техните комбинации.

Най-често размразяващите агенти включват соли на солна киселина, мравчена киселина, калциеви соли, както и калиеви и магнезиеви соли. Всички тези вещества причиняват щети на автомобила.

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 2

Ролята на солта в корозията

Водата и кислородът насърчават окисляването на металите. През зимата влагата почти не се изпарява от повърхността на елементите, така че се създават благоприятни условия за корозия. А при добавяне на сол процесът се засилва многократно. Факт е, че механизмът на образуване на корозия е електрохимичен, а солта е естествен електролит.

Когато солта удари мокър метал, оксидният филм се разрушава и се образуват железни халиди. Тези вещества се отделят от метала и откритата повърхност влиза в контакт със сол. В резултат на това скоростта на ръждясване се увеличава.

Освен това, през зимата бързото разпространение на корозията се улеснява от драскотини и стружки, които се появяват върху автомобила от удари на натрошен камък, камъчета, лед и пясък. Веднага щом металът бъде изложен, влагата и водата веднага попадат върху него и започва процесът на корозия.

Начини за защита на вашия автомобил от сол и реактиви

За борба с агресивните вещества се използват физични и химични методи. Всеки от тях може да се използва поотделно, но най-добър ефект ще има, ако се използват в комбинация.

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 3

  1. Калници

По закон всяка кола трябва да има калници. Но в действителност не всички шофьори ги използват, така че колите им пръскат солена каша не само върху себе си, но и върху другите участници в движението.

В същото време, ако инсталирате калници, те ще предпазят праговете и долната част на каросерията от летящи реагенти изпод колелата. Това ще намали контакта на каустични вещества с вашия автомобил. Освен това, те ще го направят по-чист.

Друга уязвима зона, която гние по-бързо от други, са подкалниците. Те са постоянно пълни със сняг и реагенти, които при топенето запълват всички пукнатини и разяждат материала. Затова експертите съветват тези места да се почистват след всяко пътуване по заснежени пътища. И така че там да проникне по-малко мръсотия и сол, по-добре е да монтирате облицовки на калниците.

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 4

  1. Антикорозионна обработка

Антикорозионната защита е най-добрият вариант днес. Особено за „стари” автомобили.

Що се отнася до новите коли, мненията на експертите са различни. Някои смятат, че такава обработка не е необходима, тъй като антикорозионната защита се прилага във фабриката. А други са убедени, че допълнителен слой антикорозия никога не е излишен.

Последното твърдение се подкрепя от факта, че много производители на автомобили се опитват да спестят от антикорозионен състав. Например, преди беше обичайно цялото тяло да се покрива с полиуретанова пяна. И сега се използва само за защита на заварки и определени уязвими зони. Заради това много съвременни автомобили бързо започват да гният. Така че антикорозионната обработка винаги ще бъде полезна. Основното нещо е да не забравяте да го направите през топлия сезон, а не с настъпването на студеното време.

Друго предимство на нанасянето на антикорозионно покритие е поддържането на остатъчната стойност на автомобила на правилното ниво. При редовна поддръжка се запазва целостта на боята и каросерията, а автомобилът изглежда добре поддържан. Това означава, че собственикът ще може да получи повече пари, когато продава колата си.

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 5

  1. Винилов филм

Ако не искате да се занимавате с полиране, можете просто да покриете цялата кола с филм. Въпреки че винилът се използва предимно за визия, той играе и защитна роля, така че ще предпази колата от повреда и ръжда.

Опаковането е доста скъпа и старателна процедура. Ето защо е по-добре да го поверите на професионалисти. В противен случай под лошо поставен филм ще се появи корозия, която ще унищожи колата незабелязано от собственика.

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 6

  1. Полиране

Много шофьори са сигурни, че трябва само да блеснат преди летния сезон. Междувременно през зимата лакът е много по-полезен за вашия автомобил. Факт е, че боята на съвременните автомобили е много тънка – около 90-100 микрона. Заради това той лесно се наранява по време на работа. През зимата особено често се появяват драскотини и пукнатини. Сол или реагенти веднага попадат в тях и процесът на корозия започва.

В допълнение, ръждата може да се появи заради лошо качество на закрепване на декоративни елементи и лайсни. Като правило те се инсталират с помощта на клипсове. С течение на времето крепежните елементи отслабват и се разхлабват. Тънкият слой боя бързо се изтрива и в този момент започва ръжда.

Полирането помага за предотвратяване на корозия. Продуктът създава плътен филм върху повърхности, който предпазва проблемните зони от въздействието на соли и агресивни вещества на смесите за размразяване.

Можете да нанесете лака в автосервиз или собственоръчно. Достатъчно е да купите подходящ продукт и след това внимателно да обработите праговете и долната част на тялото с него. След такава операция повърхностите ще бъдат покрити с филм и пътните реагенти няма да могат да навредят на автомобила.

Също така трябва да се погрижите за фаровете. През зимата те стават особено напукани от лед, пясък и сол. Заради това те стават мътни и блестят слабо. За поправка използвайте специален продукт за фарове.

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 7

  1. Избор на паркинг

Може да изглежда, че през зимата е по-добре да оставите колата в топъл гараж или паркинг. Но всъщност това е сигурен начин за ускоряване на корозията. В топло помещение останалият сняг и лед ще се стопят и влажността в гаража ще се увеличи. А топлината и влагата са идеални условия за корозия. Плюс сол, която ускорява окисляването на метала. В резултат на това колата ще започне да гние по-бързо, отколкото когато е паркирана за една нощ на открито.

Има само един начин за намаляване на рисковете. Преди да паркирате колата си в гаража, почистете я от сняг и лед. Или изключете отоплението в гаража, за да няма температурна разлика.

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 8

  1. Измиване

Експертите съветват да миете колата си по-често през зимата. Най-добрият начин е безконтактен. При ръчно пране е трудно да се достигнат скрити места, а при безконтактно пране се подава вода под високо налягане. Силният натиск отмива цялата мръсотия и сол от най-недостъпните места.

Основното нещо е да се гарантира, че работниците старателно измиват праговете, подкалниците, колелата и калниците.

Това е единственият начин да защитиш колата си от солта и химията по пътищата през зимата 9

  1. Защита на пластмасови и гумени елементи

Не само боята и металът са засегнати от реагентите. Разяждащите вещества също увреждат пластмасовите и гумените части. Можете да ги предпазите от повреда със силикон. Освен това, смазката ще предпази не само от сол и реагенти, но и от отрицателните ефекти на ниските температури.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button