ОБЩЕСТВО

Избраха за шеф на НС Вежди Рашидов. Кой е той: От „главен мултак” до приятел на Борисов

Мнозинство от 139 гласа – на ГЕРБ, ДПС, БСП и „Български възход“, избра в петък Вежди Рашидов за председател на Народното събрание. В лагера срещу него останаха „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, а позицията на „Възраждане“ се беше „въздържал се“.

Изборът ще позволи на Народното събрание да заработи, след три дни беше напълно блокирано заради противопоставянето между парламентарните групи, което правеше невъзможно събирането на нужния брой гласове.

То обаче върна в залата отново политическата конфронтация, въпреки декларациите за взаимно уважение от последните 24 часа. Поводът беше искането на „Продължаваме промяната“ за кратка почивка преди да започне гласуването. То срещна категоричен отпор от страна на партиите в оформилото се зад Рашидов мнозинство, които наложиха да се премине веднага към гласуване, а атаките между групите се възобновиха.

Това стана повод „Демократична България“ да заговори, че мнозинството започва да се налага в залата и минава отвъд съгласието само за избор на председател.

От главен мултак до приятел на Бойко Борисов

Средата на април 2002 г. Златоград посреща шефа на „Мултигруп“ (официално президент на „MG корпорация“) Илия Павлов. Кметът Младен Чаушев е заклал осемстотинкилограмов вол, пише в репортажите на медиите. Поводът е откриването на мината на „Горубсо“ (след обявяване в ликвидация дружеството е купено за 1.5 млн. долара от свързания с „Мултигруп“ – „Минстрой холдинг“). Павлов пристига заедно лидера на ДПС Ахмед Доган. А към мината в компанията на двамата, бодро крачи склупторът Вежди Рашидов. По това време той е общински съветник в столицата. Присъствието му на тържественото откриване в тази компания не е изненада. Още през 1996г. Рашидов е обявен от Илия Павлов за „главен мултак на републиката“.

Повече от 20 години по-късно, Вежди Рашидов зае най-високата длъжност в България, която е парламентарна република. Избран е за постоянен председател на 48-то Народно събрание след като три дни депутатите не успяваха да намерят друго решение и блокираха работата на парламента. Накрая четири партии (ГЕРБ, ДПС, БСП и „Български възход“) се обединиха около това най-възрастният (70 годишен) народен представител да остане начело на парламента. Въпреки че ден по-рано той отказа този пост, в петък (21 октомври) го прие.

В един от коментарите от трибуната около избора му, Рашидов подметна, че „Фейсбук“ вече започва да създава образи. Вероятно имайки предвид богата си биография и архивите, които пазят фото и видео свидетелства – част от които наистина се завъртяха веднага в социалните мрежи. Като тези от тържеството по провъзгласяването му за „мултак“ (вижте видеото), целувките с Илия Павлов (застрелян през март 2003г.) или снимката с Иво Карамански (друг представител на групировките от 90-те, застрелян през 1998г.)

Рашидов никога не е отричал приятелството си с Павлов и казва, че е бил лоялен към него, както от 2009 г. насам е лоялен към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, като двамата взаимно се определят като приятели.

По-противоречиви и променящи се през годините са отношенията му с ДПС. От видяното в пленарна зала при избора му обаче, пролича че гласуването беше със съдействието на партията с почетен председател Доган и с енергичното участие на Делян Пеевски от първия ред.

Кратка визитка

Вежди Летиф Рашидов беше министър на културата в първото (2009 – 2013 г.) и второто (2014 – 2017 г ) правителство на Бойко Борисов. Шест пъти е избиран за депутат, като на последните избори на 2 октомври е кандидат от Пловдив. В 44-то Народно събрание беше председател на комисията по култура.

Роден е на 14 декември 1951 г. в Димитровград (след години е избран за почетен гражданин) и е етнически турчин. До седми клас живее в сиропиталище, след като майка му умира, когато той е на 10 години. После завършва Художествената академия, където по-късно преподава и според медийни публикации е любимец на учениците си. Автор е на книгата “ Изкуство и власт“. Член-кореспондент на Българската академия на науките (БАН) от 2004 г., не успява да стане академик няколко години по-късно. По случай 50-ата му годишнина, през май 2002 г., Рашидов е награден с орден „Стара планина“ през 2002 г. от президента Георги Първанов.

Доктор хонорис кауза е на т.нар. библиотекарски университет (УНИБИТ) и академик на Международната академия за култура и изкуство – Москва.

Има над 40 изложби в България и чужбина, а преди година откри арт галерия „Вежди“.

Рашидов е известен като близък до „Мултигруп“. По повод на рождения си ден на 14 декември 1996 г. е награден от Илия Павлов с титлата „главен мултак на републиката“ (вижте във видеото).

През 2005 г. беше арестуван за побой над полицай пред Столичната община след спор за паркиране. Тогава скулпторът беше общински съветник от формацията „Другите за София“. През следващата година Рашидов беше оневинен от прокуратурата, която прекрати това дело срещу него.

През 2003 г. МВР го награди с пистолет по препоръка на Бойко Борисов – тогава главен секретар в министерството. През есента на 2011 г. Борисов и Рашидов бяха предложени за почетни членове на Съюза на българските художници. Рашидов обяви, че Борисов правел скици като Пикасо.

Известен е с остри позиции спрямо ДПС в миналото. В интервю няколко дни след изборите през 2009 г. той казва: „Българските турци са смачкани от обръчите на Доган. В районите, доминирани от ДПС, няма политически, а икономически проблеми.“

Отношенията сега изглеждат доста по-топли. В деня на избора му за парламентарен председател, след като изрично заяви пред депутатите да не се карат помежду си и да не тръгват срещу българските турци, Рашидов покани депутата от ДПС Йордан Цонев до себе си на местата за председателя и заместник-председателите. Цонев пък определи Рашидов като заслужил гражданин, творец и политик.

„Как въшката Пеевски стана динозавър?“

Рашидов казва остри думи към Делян Пеевски и Ахмед Доган още година преди събарянето на Корпоративната търговска банка (КТБ).

На 1 август 2013 г. „Пик“ публикува разговор, в който Рашидов обяснява: „Ние оставихме всички мангизи да минават през банката на тоя… на Доган, парите да текат, спокойно да се управлява заради един медиен комфорт и сега разбрахме, че това са едни гадове, които ни изпързаляха.“ И още: „Всички ли сме роби само на един дебел, грозен, на 20 години милионер бе, да му е…?. Всички ли сте роби на такъв изрод, нямате ли смелост? Как е станал този боклук мултимилиардер на 20 години и е изкупил всички хора и за 1000 лева заплата всички му слугуват?“

След това в интервю за „Дневник“ нарича Пеевски „вреден човек за българската държава“.

Седмица след затварянето на КТБ Рашидов обяви, че е вложител в банката и губи парите си. Става дума за депозити в лева и евро за общо 2.495 млн. лв. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщава по БНТ: „Снощи ми се обади Вежди Рашидов, който има лични пари там (в КТБ – бел. ред.), и ми каза: Ако не ми върнат парите, ще си посегна на живота.“

Последва силна серия от изяви на Рашидов: „Цацаров прокурор на българската държава ли е, или на Делян Пеевски и Ахмед Доган?“ – попита той по Нова тв.

Нападна и Пеевски: „Кога въшката стана динозавър? При всички правителства. От царя се започна и при ГЕРБ се нахрани малко, и сега тази никому неизвестна дебела въшка стана един голям динозавър, който управлява държавата.“

Рашидов влезе в инициативния комитет на вложителите в КТБ и обяви, че ще съди държавата, затова че е допуснала дестабилизиране на финансовата институция. Заплаши, че ще спре да плаща данъци и че явно трябва да си държи парите на Сейшелите.

Година по-късно Рашидов спря да коментира КТБ и изгубените си пари, а през януари 2016 г- се разбра, че е направил успешно цесия и си е върнал 661 хил. лв и 950 хил. евро. След това критиките му секват.

Изявите му във властта

Рашидов беше министър на културата в първия и втория кабинет „Борисов“, а в третия оглави парламентарната комисия по култура, въпреки протестите на медийна организация и общественици.

През 2015 г. като министър на културата организира след 5-годишна подготвителна работа изложба на български културни ценности в Лувъра. Мероприятието поражда скандал в София заради въпроси като командировъчни на журналисти и хонорар на хорист.

Докато оглавяваше комисията по култура Рашидов направи своя изложба на разноски на държавата – на стойност 20 000 паунда.

Голямо медийно отразяване получава задочната му престрелка със скулптора Велислав Минеков – в момента за втори път служебен министър на културата. За него Рашидов казва: „Един човек, десет години ме играе, като идиот, недоносен, дегенерат. Лошото е, че подменя истината. Играе ме с чаша уиски. Аз никога не съм пил уиски, аз пия малка водка, това е страшно обидно за мен.“ Минеков отвръща: „При всеки скандал Борисов пази Рашидов“.

По това време критици на министъра на културата биват уволнявани. През 2016 г. възниква силно обществено недоволство след открито писмо на Рашидов, в което той се изказва за журналиста Георги Ангелов, че „също е на държавна ясла“. Следват искания за оставка и отказ тя да бъде подадена.

През юни 2020 г. Рашидов посвети специална статия на „Дневник“ и „Капитал“ и други „неправилни“ издания. В нея председателят на парламентарната комисия по култура насипа купища квалификации срещу медии, интелектуалци, авторитети в изкуството, хора с ясни граждански позиции и критици на управляващите и посочи и кои са „правилните“ журналисти и културтрегери.

Източник и снимки: „Дневник“

Статията Избраха за шеф на НС Вежди Рашидов. Кой е той: От „главен мултак” до приятел на Борисов е публикуван за пръв път на Temi.bg.

Още новини

Back to top button