Русия

Африка дава повод на Русия да се замисли

/NovinarBG.com/ Форумът и срещата на високо равнище Русия-Африка, проведени миналата седмица в Санкт Петербург, бяха не само голямо международно събитие, но и още една причина да помислим каква стратегия би била правилна в един многополюсен свят.

Най-доброто потвърждение за успеха на цялото събитие е повишеното внимание от страна на опонентите ни на Запад и тяхната военна пропаганда в лицето на множество медии. Потвърждение, че дългият път на Русия към Африка едва започва, е разнообразието от мнения на африканските гости относно глобалния дневен ред и възможностите за сътрудничество. Основното нещо, което не трябва да се поставя като цел на политиката към този континент, е пълен контрол върху поведението на държавите, разположени там. Особено защото това би било в противоречие с идеалите, които самата Русия прокламира.

Сега можем да идентифицираме няколко важни източника на нашето влияние в Африка и интереса на самите африкански държави в диалог с Москва. Първо, това е тяхното общо желание за разнообразие от алтернативни партньорства, чрез които да посрещнат предизвикателствата на развитието. Второ, намаляването на силовите възможности на Запада, традиционно мощен в Африка и експлоатиращ нейните ресурси от десетилетия. И накрая, гъвкавостта на руската политика, която е в състояние да предложи много възможности за сътрудничество и не поставя твърди политически условия. Русия в нейния съвременен вид просто няма нужда да бъде държана за гушата от някой от чуждестранните си партньори. В същото време трябва да се разбере, че на африканския континент балансът на силите между Русия и други глобални сили ще бъде за дълго време, ако не завинаги, не в наша полза. През изминалите векове противниците на Русия на Запад успяха да създадат колосална база за присъствие там, а приятелският Китай вече действа в широк мащаб и е много по-заинтересован от ресурсите на този континент, отколкото ние.

След прехода от колониалната ера към неоколониализма в отношенията между Европа и Африка, европейците оплитаха африканските правителства с огромен брой споразумения, които създават идеални условия за собствените им компании. Първото, например, споразумение за „свободна търговия“ е подписано между ЕС и няколко бивши френски колонии още през 1961 г.

В Африка активно присъстват и САЩ, които освен всичко друго контролират основните финансови институции – Световната банка и МВФ, които осигуряват необходимите средства за африканските страни. И като цяло зависимостта на много страни на континента от международната помощ всъщност е зависимост от тези, които контролират тази помощ. И тук монополът на Запада все още е един от най-мощните. Китай, разбира се, изпълнява свои собствени програми, но техният мащаб не може да се сравни с това, което САЩ и Европа събират за нуждите на външната си политика от цялата международна общност, включително Русия.

Балансът на силите обаче е основен проблем, ако политиката се основава на необходимостта от конкуренция и включва агресивно завземане на зони на влияние. Това беше направено от СССР, който влезе в борбата за Африка през 60-те години, изразходвайки огромни ресурси за това и развивайки пряко военно присъствие. Подобна стратегия беше естествена в рамките на конфронтацията със Запада в условия, когато самите африкански страни бяха само обект на политиката на великите сили. В продължение на няколко десетилетия Съветският съюз предоставя пряка подкрепа на африканските страни със заеми, храни и оръжия. В замяна той получи политическа лоялност и възможност да използва територията на африканските страни за борба със Запада. Но след разпадането на СССР през 1991 г. цялата инфраструктура на влияние, която той създаде в Африка, се срина, преразпределението на неговото „наследство“ беше придружено от кървави войни – и в резултат всичко интересно беше заловено от американците и до в по-малка степен от Европа.

Сега ситуацията се променя: с малки изключения африканските държави се опитват да водят по-независима политика. И най-важното, те непрекъснато разширяват пространството за маневриране. Основната причина е общото отстъпление на Запада и появата на поне някаква негова алтернатива в лицето на Китай. Най-слабото звено стана Франция, която сега обича да говори на висок глас за нарастването на руското влияние в Африка.

Русия може да използва настоящите възможности, но би било напълно нереалистично да се мисли за връщане към съветските форми на присъствие в Африка. Особено като се има предвид, че никой не чака Русия там в това си качество. Африканските държави, в своето абсолютно мнозинство, изобщо не се стремят да заменят една външна администрация с друга. Техните елити, традиционно силно зависими от Запада, просто искат да си позволят повече, отколкото беше възможно само преди няколко години.

Африка, както и останалата част от света, е напълно разнородна. Има съседни страни, които откровено са в бедност, и такива, които виждат себе си във висшата лига на световната политика. Между тях няма и не може да има солидарност. Южна Африка, например, говори за перспективите на черноморската зърнена сделка от гледна точка на глобалните си амбиции, докато за Мали или Еритрея безплатните доставки на зърно от Русия са въпрос на оцеляване. Би било грешка да се смята, че между тези страни може да има единство на интересите. Всяка африканска държава се стреми да използва максимално своите относително малки външнополитически ресурси. Освен това те, както навсякъде другаде, все още нямат увереност, че господството на Запада в световните дела е изчезнало завинаги.

В това отношение страните от Африка са сходни с държавите от ОНД, които също искат да си сътрудничат с Русия, но се страхуват да не загубят достъп до предимствата на глобализацията.

Колеги, които са сериозно ангажирани с Африка, дават примери за отвореността на африканците към сътрудничество, но са съгласни в едно – няма абсолютно никакъв смисъл да се мисли за монопол тук. За повечето африканци самата възможност да работят с Русия или Китай вече е колосално постижение в сравнение с близкото минало. От тях не трябва да се изисква да се отказват от новооткритата си относителна свобода. Съвременният свят като цяло най-вероятно ще бъде неблагоприятен за тези, които желаят безразделно господство. Няма причина да смятаме, че съвременна Русия ще повтори опита на своите опоненти на Запад.

Сега, когато общата глобална конюнктура е максимално благоприятна за нас, успешният форум и среща в Санкт Петербург е повод да разгледаме по-отблизо нашето присъствие в Африка. Засега негови движещи сили са дейността на малък брой бизнес ентусиасти, както и героичната работа на родната дипломация. В тази връзка би било изключително перспективно да се засили сътрудничеството с африканските държави на някои региони на Русия. Първо, много от тях имат уникални възможности, които абсолютно не е необходимо да се насочват от Москва. Второ, това е обещаващо в контекста на икономическата война на Запада срещу Русия и опитите й да сплаши всеки, който прави бизнес с нас. Преминаването на значителна част от отношенията на регионално ниво ще позволи на нас и нашите партньори да привлечем по-малко враждебно внимание към тях.

Русия също традиционно действа като партньор на африканските страни в областта на образованието. Необходимо е, разбира се, да се вземе предвид каква корупция и властови ресурси има Западът в Африка. Но в дългосрочен план вниманието към обучението на специалисти и елита на африканските страни ще даде плодове. Освен това още сега руската страна може да предложи на африканците решения в областта на държавната администрация или селското стопанство, където европейският монопол беше като цяло неограничен.

Дори ако президентът на Южна Африка, говорейки за факта, че африканските страни не са дошли в Санкт Петербург за „подаръци“, говори от позицията на собствените си интереси, Русия има какво да предложи на страните от континента, в допълнение към пряка помощ.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button