Русия

На Чубайс позволиха да избяга от Русия. Последната му афера е разкрита едва сега

/NovinarBG.com/ Очевидно е, че „ерата на Чубайс“ в Русия приключи. За съжаление, без многотомно наказателно дело срещу „рижия Толик“, без негово посещение на определени „не толкова отдалечени места“. Все пак вече е добре, че проектите му за пилеене на ресурси получават правна оценка.

След скандала, който беше свързан с фактическото предфалитно състояние на Руснано заради дълговете, натрупани от Чубайс през годините, се появи още една нашумяла новина – държавната корпорация инициира фалит на собствената си компания Plastic Logic. Тази компания се занимава с може би най-известния проект на „рижия Толик“ – гъвкави таблети. Известно е, че през 2022 г. структурата е претърпяла загуба от над 700 милиона рубли.

Припомням, че Plastic Logic е основана преди четиринадесет години като съвместен проект на Руснано и британската Plastic Logic. Целта на създаването е производството на гъвкави дисплеи. През 2011 г. тогавашният ръководител на Руснано Анатолий Чубайс представи проекта на Владимир Путин. Съобщава се, че таблети ще се използват в руските училища.

След това Чубайс се съгласи да сравни своите несъществуващи продукти с разработките на Apple. Освен това той заяви, че Руснано е „на практика единственият в света“ притежател на технологията на гъвкав пластмасов екран без подсветка. Въпреки това, според одиторите на Сметната палата, извършили одит през 2014 г., декларираният завод в Зеленоград не е построен а и нужните технологии не са доставени.

„Таблетът, който беше предназначен, наред с зругото, за образователния процеси, беше страничен продукт на тази технология. Тоест „пластик лоджик“, казано по-просто, е „пластмасова логика“, тоест тя наистина е електроника, която се създава и има редица предимства пред съществуващата електроника“, обяснява водещият анализатор на Mobile Research Group Елдар Муртазин …

Но проблемът е друг – че в допълнение към продукта беше необходимо да се създадат средства за производство, да се убедят другите компании, че трябва да ползват този продукт. Това беше изключително трудно да се направи на установен пазар и себестойността и цената на този продукт, разбира се, бяха космически. Следователно те страдаха известно време, нищо не се получи.

Дори руската държава, в лицето на Министерството на образованието, отказа да закупи тези таблети за учебния процес, въпреки че те имаха редица предимства. И те бяха наистина удобни за такова приложение. Ала нямаше място за тях в училище.

В резултат , проектът беше отменен.При това той беше отменен не тази година, не през 2024 г., той беше отменен още преди пандемията, тоест 2017-2019 г. Всъщност можем да кажем, че цялото развитие е спряло“.

Ако анализираме финансовия компонент, то схемата на „изпилване“ на държавни средства от тази „пластмасова измама“ е от 90-те и нулевите години – когато парите бяха изтеглени от Русия чрез „кухи фирми“ – посредници . Говорим за много впечатляваща фигура. Изненадващо обаче, компанията все още съществува и днес и генерира загуби за своята компания майка. Известно е, че Руснано вече е предало материалите от проверката на правохранителните органи. Държавната корпорация се опитва да си върне първоначалната инвестиция.

„Ситуацията е съвсем разбираема и, за съжаление, често се повтаря в нашето отечество. Когато една красива идея се използва за създаване на механизъм и схема за изтегляне на пари от страната. Ако се замислите, първоначално всъщност бяха 7 милиарда , купиха акции на чужда компания, къде отидоха тези пари – веднага бяха изтеглени. След това в продължение на няколко години бяха теглени заеми в страната, 5,7 млрд., които бяха предоставени като преференциални заеми на тази чужда компания „,

– обясни икономистът Александър Лежава .

Тоест общата изтеглена сума е приблизително 13 милиарда. Още през 2015 г. се знаеше, че целият този проект не се е състоял, че всичко е отлетяло. А парите са останали в чужбина. И смешното е, че тегленето на средства продължи до 2020 г. Според същите официални данни, които сега се публикуват. И през 2022 г. бившият шеф на Руснано щастливо замина в чужбина. И това, да речем, приключи. Човекът, който го организира всичко, целият този механизъм, спокойно си тръгна.

Тоест парите бяха изтеглени, но заемите си останаха, и дълговете останаха. И сега се предприемат стъпки за ликвидация на компанията, което по същество ще ни позволи да кажем, че като цяло нищо подобно не се е случило, какво да се прави – бизнес рискове…

Според мен Анатолий Чубайс избяга от Русия с причина. Той, гениален измамник, който „изпилява“ от Русия всичко до което се докосне още от 90-те години на миналия век, осъзна, че ерата му е приключила. Както каза президентът, той дори промени името си и пописва статии в пресата като учен от Глазгоу.

Предполагам, че ако не бях избягал, щеше да има наказателни дела и затвор. Те обаче са били оставени да избягат, което означава, че проблемът е много по-дълбок, отколкото изглежда. В кабинетите на властта все още има герои, които са близки до Анатолий Борисович като идеен вдъхновител и съмишленик. Те „седят върху определени теми“, пилят си от бюджета, продават Русия на едро и дребно.

Рано или късно те ще трябва да отговорят на въпроса: с Русия ли са или не? Предполагам, че окончателният отговор може да не е в полза на нашето Отечество. Знаете ли защо? Защото Анатолий Борисович е свободен, което означава, че случаят с „червенокосия Толик“ продължава да живее. Според тяхната логика те винаги могат да се споразумеят и да отрежат вкусен залък между „своите момчета“.

„Ерата на Чубайс“ завърши със срамния фалит на неговия „гъвкав таблет“. Никой обаче не е изправен пред съда за измамата на века, което означава, че крилатата фраза от Илф и Петров (перефразирам) „Пилете , Толя, пилете“ все още е актуална в Русия.

Превод: ЕС

Още новини

Back to top button