Русия

Русия върви към независима гражданска авиация

/NovinarBG.com/ Русия не се отказва от плановете за създаване на цяла линия граждански самолети изцяло местно производство. Регионалният ССДж-100 е на път, последван от най-новия МС-21 за средни разстояния, а в по-дългосрочен план Русия ще има свой собствен самолет за дълги разстояния. Защо ни трябва такава машина и кога ще се появи?

Русия ще създаде свой собствен самолет за дълги разстояния не по-рано от 2028 г., вероятно между 2028-2030 г. или след 2030 г., каза вицепремиерът Денис Мантуров, ръководител на Министерството на промишлеността и търговията. Според него Русия възнамерява да продължи работата по съвместен проект с Китай. Но в същото време и НРЦ “Жуковски” провежда собствени изследвания.

Според него ще бъдат направени промени в съвместния проект с КНР за широкофюзелажен самолет за дълги разстояния във връзка със санкциите на Запада. „Ще продължим да работим с нашите партньори, като същевременно не стоим неподвижни по отношение на собствените си разработки“, обясни Мантуров. НРЦ “Жуковски“ работи върху изучаването на нови технологии и върху определянето “в рамките на действащата научно-изследователска работа “Интеграл”.

В близко бъдеще, през 2023-2025 г., Русия ще има два свои собствени типа самолети, заместващи вноса: регионалния ССДж-100 и МС-21 за средни разстояния, всеки с местен двигател. Но за да затворим цялата линия от самолети, няма достатъчно собствени широкофюзелажни самолети за дълги разстояния. И тогава Русия ще стане напълно независима авиостроителна сила. И малцина достигат такива висоти. Всъщност само “Бойнг” и “Еърбъс” могат да се похвалят с нещо такова.

Най-популярният тип самолети са, разбира се, тези за средни разстояния. Само в Русия летят до 700 такива самолета. Първоначално са необходими по-малко регионални самолети и самолети за дълги разстояния. Това обаче не означава, че не са необходими.

„Ние наистина се нуждаем от собствен широкофюзелажен самолет за дълги разстояния. Всички авиокомпании ще се нуждаят от поне 100-150 такива самолета“, казва Роман Гусаров, главен изпълнителен директор на индустриалния портал “Авиа.ру”. Според експерта смисълът дори не е в полетите до далечни чужди страни без прекачвания, въпреки че това е важно, а в размера на самата Русия.

„Има много авиокомпании в света, които нямат самолети за дълги разстояния във флота, и те се справят добре, например европейски компании, защото не са необходими големи самолети, за да летят в Европа. Но в Русия ситуацията е различна, тя не може без самолети за дълги разстояния. Имаме големи разстояния. За да летите от Москва до Петропавловск-Камчатски без прекачвания, имате нужда от самолет за дълги разстояния с голям капацитет. Тук е важно не само разстоянието на полета без зареждане, но и икономичността на транспорта. Нерентабилно е да летите далеч с малък самолет, цената на мястото ще бъде много висока. Колкото повече места на борда, толкова по-евтин е билетът“, обяснява Гусаров.

В крайна сметка такива самолети ще позволяват директни полети до чужди страни, до Китай, с който икономическите и търговски отношения се развиват още по-бързо, или до други азиатски страни. Такива самолети са необходими и за полетите до Куба, защото сега Русия не може да кацне никъде по пътя – нито в Канада, нито в САЩ, нито в Гренландия.

„Проектът за самолет за далечни разстояния е важен, защото ще поддържа авиационната индустрия в Русия в добра форма, ще насърчи нейното развитие, ще използва интелектуалния потенциал и опит. Второ, създаването на самолет за далечни разстояния е важно от гледна точка на поставената по-рано задача за увеличаване на приходите от износа на високотехнологични сложни продукти. На трето място, разработките, които ще бъдат създадени по време на реализацията на проекта за самолети за далечни разстояния, могат да бъдат използвани в други проекти в индустрията. Това ще помогне да се запази позицията на Русия сред развитите страни“, казва Дмитрий Баранов, водещ експерт във “Финам”.

„Що се отнася до времето, готов съм да споделя оптимизма на Мантуров, но това е голям и сложен проект и тук има много „но“, казва Гусаров. От една страна, казва експертът, Русия знае как да прави широкофюзелажни самолети, има опит, разработки и технологии. В Русия вече са създадени самолетите за дълги разстояния Ил-76, както и Ил-96-400. Достатъчно е Русия да вземе за основа дизайна на същия Ил-96 и да създаде нова съвременна модификация, с модерна авионика и т.н.

„Конструкцията на Ил-96 е много успешна. На Запад самолетите с широко тяло летят от много десетилетия, например “Боинг 747”. Първият му полет е извършен преди повече от половин век. Оттогава крилото е модернизирано, монтирани са нова авионика и нови двигатели, но основната конструкция е запазена. Основният проблем на Ил-96 е старият двигател. Самолетът се нуждае от нов и модерен. Следователно сроковете за изпълнение на този проект зависи от това кога ще се появи такъв двигател. И тогава, уверявам ви, ще са нужни само няколко години и вече ще можем да изпитаме модерната машина”, смята Гусаров.

Според експерта при създаването на нов самолет да се вземе за основа конструкцията на Ил-96 е по-оптимално и по-бързо, отколкото да се създаде нов самолет напълно от нулата. Въпреки че подробностите за проекта все още не са налични, така че е трудно да се говори кой път ще бъде избран в крайна сметка.

Двигателят е най-сложната конструкция в самолета и, отново, само няколко страни по света могат да правят авиационни двигатели. Русия е сред тях. Създаването на нещо ново обаче отнема време. Не е необходимо да чакаме помощ в авиационните технологии и още повече в двигателостроенето от Китай. „Вярвам, че Китай е до нас в областта на авиационните технологии като до Луната. Китайски авиационен двигател няма да се получи през следващите двадесет години. Тук никой не може да ни помогне, само ние сами можем да създадем двигателя ПД-35. Той вече се разработва и неговият огромен модел с диаметър три метра беше представен на изложението МАКС“, казва Гусаров.

В края на миналата година стана известно, че графикът за разработка на този двигател, който трябваше да бъде представен преди 2027-2028 г., е изместен с няколко години. Това съобщи официално управляващият директор на пермския „Авиадвигател“ Александър Иноземцев. Причината е преразпределението на средствата за увеличаване на обема на двигателите ПД-14, ПД-8 и ПС-90A за съществуващите машини.„Мисля, че след 2030 г. ще се появи нов руски самолет за дълги разстояния с отечествен двигател, но кога точно ще покаже времето“, смята експертът.

„Създаването на авиационна технология е сложен и отнемащ време процес, така че не е необичайно, ако сроковете се изместят, основното е да се създаде модерен безопасен самолет, който ще лети перфектно и ще превозва пътници“, казва Баранов.

Опитът на западните компании за производство на самолети също показва, че изместването на сроковете е обичайна практика при създаване на самолет от нулата или нова модификация.

Заслужава да се отбележи, че става дума за два отделни проекта на лайнери за дълги разстояния. Единият самолет ЦР929 се създава съвместно с Китай за китайския пазар, другият за руския пазар, за наши лични нужди. В първия случай става дума за това, че Русия ще научи Китай да произвежда такива самолети на своя територия, ще доставя своите компоненти и двигатели от Русия за сглобяването на готови самолети в китайски заводи. Това е изключително печеливш експортен проект, тъй като китайският пазар е огромен, където търсенето на широкофюзелажни самолети вече няма да се ограничава до сто броя. Освен това китайците могат да поемат част от разходите по проекта, а изграждането на самолети от нулата също е много скъпо удоволствие. Според експерта тези два проекта не е задължително да бъдат идентични, те могат да се различават: например, това могат да бъдат различни сегменти от лайнери за дълги разстояния за определени пазарни ниши. И двата проекта не си пречат, а по-скоро се допълват.

Има ли рискове Русия да остане без „работещи“ западни партньори, преди първият й собствен самолет за далечни разстояния да излети през 2030-2035 г.? При настоящите санкционни условия няма достъп до нови самолети от западни компании.

Гусаров обаче казва, че в ръцете на Русия има предимно нови самолети на западни компании, които ще летят спокойно до 2030 г. и дори до 2035 г., най-важното е, че има резервни части за тях. Резервните части се доставят в Русия чрез паралелен внос, тоест неофициално през трети страни, например през Китай. Най-вече знаем как сами да ремонтираме западни самолети. Освен това в това ни помага Иран, който отдавна е под санкции и се е научил „незаконно“ да лети и ремонтира самолети на западни компании. „Иран е усвоил ремонта на отделни модели, от които имаме малко, така че никога не сме ги ремонтирали сами“, обяснява източникът.

Онзи ден министърът на транспорта на Руската федерация Виталий Савелиев каза, че руските компании частично са извадили от обръщение само седем пътнически самолета от общо 1162 . Освен това в близко бъдеще тези самолети ще бъдат възстановени, просто, вероятно, се очакват резервни части.

Освен това, докато се създава нов самолет за дълги разстояния, във Воронеж се подготвя за полет нов експериментален Ил-96-400 с удължен фюзелаж. Машината е създадена като част от програмата за модернизация на самолетите от семейството Ил-96.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button