Русия

Прокси войната на САЩ с Русия опустошава Украйна, по ирония на съдбата – в името на спасяване на Украйна

/NovinarBG.com/ Президентът Джо Байдън подкопава шансовете на демократите за Конгреса чрез дълбоко погрешната си външна политика. Той счита, че глобалната репутация на Америка е заложена във войната в Украйна и последователно отхвърля дипломатическо решение. Съчетано със смущенията в икономическите отношения с Китай, войната влошава стагфлацията, която ще доведе до победа на републиканците вероятно в едната или дори в двете камари на Конгреса. Още по-лошо е, че отказът на Байдън от дипломацическо решение удължава унищожаването на Украйна и заплашва с ядрена война.

Байдън наследи икономика, обхваната от дълбоки сътресения в глобалните вериги за доставки, причинени от пандемията и от погрешната търговска политика на Тръмп. Но вместо да се опита да я успокои и да ги поправи, Байдън ескалира конфликтите и с Русия, и с Китай.

Байдън нападна лидера на републиканското малцинство в Камарата на представителите Кевин Маккарти за това, че изрази съмнение по следващия голям финансов пакет за Украйна, заявявайки: „Те [републиканците] казват, че ако спечелят, вероятно няма да продължат да финансират войната на Украйна срещу руснаците. Тези момчета не разбират, че залогът е много по-голям от Украйна. Това е Източна Европа, това е НАТО. Това са действителните сериозни резултати. Те нямат усет за американската външна политика.

По същия начин, когато група демократи-прогресисти в Конгреса призоваха за преговори за прекратяване на войната в Украйна, те бяха укорени, че не следват линията на Белия дом и бяха принудени да се откажат от призива си за дипломация.

Байдън вярва, че доверието в Америка зависи от разширяването на НАТО в Украйна и, ако е необходимо, от поражението на Русия, за да се постигне тази цел. Той многократно отказва да разговаря с Русия по въпроса за разширяването на НАТО. Това е сериозна грешка. Именно тя разпали прокси война на САЩ срещу Русия, по ирония на съдбата – в името на спасяването на Украйна, но в която Украйна се оказа опустошена.

А въпросът за разширяването на НАТО се основава на лъжата на САЩ, датираща от 90-те години на миналия век. САЩ и Германия обещаха на Горбачов, че НАТО няма да се премести „нито на инч на изток“, ако Горбачов разпусне военен съюз на Варшавския договор и приеме обединението на Германия. Хитро и с типичния си цинизъм  САЩ се отказаха от сделката.

През 2021г. Байдън можеше да спре войната в Украйна, без да жертва нито един жизненоважен интерес на САЩ или Украйна. Сигурността на САЩ абсолютно не зависи от разширяването на НАТО с Украйна и Грузия. 

Всъщност разширяването на НАТО в дълбочината на Черноморския регион подкопава сигурността на САЩ, като ги поставя в пряка конфронтация с Русия (и допълнително нарушава обещанията, дадени три десетилетия по-рано). Нито пък сигурността на Украйна зависи от разширяването на НАТО, нещо, което президентът Володимир Зеленски многократно признава.

От 2008г. насам руският президент Владимир Путин многократно предупреждава САЩ да държат НАТО далеч от Украйна – регион на жизненоважните интереси за сигурността на Русия. Байдън обаче решително настоява за разширяване на НАТО. В края на 2021г. Путин направи последен дипломатически опит да спре разширяването. Байдън напълно го отхвърли. Това бе опасна външна политика.

Колкото и много да са американските политици, които не искат да го чуят, предупреждението на Путин за разширяването на НАТО беше едновременно и реално, и уместно. Русия не иска тежко въоръжени военни на НАТО на границата си, точно както САЩ не биха приели подкрепяни от Китай тежко въоръжени мексикански военни на границата си с Мексико. Последното нещо, от което се нуждаят САЩ и Европа, е дълга война с Русия. И въпреки това точно дотам доведе инатът на Байдън за разширяване на НАТО към Украйна.

САЩ и Украйна трябва да приемат три абсолютно разумни условия за прекратяване на войната: военен неутралитет на Украйна; де факто руски контрол над Крим – база на руския Черноморски флот от 1783 г.; и договорена автономия за етнически руските региони; което бе ззалегнало в споразуменията от Минск, но които Украйна отказа да изпълнява.

Вместо този разумен изход, администрацията на Байдън многократно указва на Украйна да продължава войната. Това поля със студена вода преговорите през март, когато, вместо да обсъждат прекратяване на войната, украинците се отдръпнаха от масата за преговори. В резултат на това Украйна продължава тежко да страда. Градовете и инфраструктурата ѝ са превърнати в развалини, а десетки хиляди украински войници загиват в последвалите битки. Освен цялото прехвалено оръжие на НАТО, Русия унищожи и половината от енергийната инфраструктура на Украйна.

Междувременно наложените от САЩ търговски и финансови санкции срещу Русия се оказаха бумеранг. С прекъсването на руските енергийни потоци Европа е в дълбока икономическа криза с неблагоприятни последици за икономиката на САЩ. Разрушаването на газопровода „Северен поток“ допълнително задълбочи кризата. Според Русия извършителите са британски агенти, но почти сигурно с участието на САЩ. Нека припомним, че през февруари Байдън каза, че ако Русия нахлуе в Украйна, Ще сложим край на това [Северен поток]. Обещавам ви, ще успеем да го направим“, каза той.

Погрешната външна политика на Байдън доведе до това, срещу което предупреждаваха поколения външнополитически стратези като Хенри Кисинджър и Збигнев Бжежински: Русия и Китай са тласнати в здрава прегръдка. Байдън драматично ескалира студената война с Китай по същото време, когато започна гореща война с Русия.

От началото на своето президентство Байдън рязко ограничи дипломатическите контакти с Китай, разпали нови противоречия по дългогодишната политика на Америка за Един Китай, многократно призовава за по-големи продажби на оръжие за Тайван и наложи глобална забрана за износ на високи технологии за Китай. И двете партии се обединиха в тази дестабилизираща антикитайска политика, но цената е допълнителна дестабилизация на света, а също и на икономиката на САЩ.

Накратко, Байдън получи трудно икономическо наследство – пандемията, създадената през 2020г. излишна ликвидност на ФЕД, големите бюджетни дефицити през 2020г. и съществуващото глобално напрежение. Но вместо да ги разреши той значително изостри икономическите и геополитическите кризи. Имаме нужда от промяна на външната политика. Изборите ще са важен момент за преоценка. Американците и светът се нуждаят от икономическо възстановяване, дипломация и мир.

Превод: д-р Радко Ханджиев

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button