ПОЛЕЗНИ

Какво да правите, ако постоянно оставате без пари преди новата заплата

Проблем, познат на мнозина: 2-3 дни преди заплатата парите свършват. Случва се доходът леко да се увеличи, но сценарият остава същият. Няколко дни преди следващата заплата картата или портфейлът са празни и не е ясно как да се промени ситуацията.

Не става дума за размера на заплатата ви, а как я харчите. Понякога е достатъчно да промените няколко финансови навика, за да намалите разходите и равномерно да разпределите парите през месеца. Опитайте да следвате няколко прости правила за спестяване.

Advertisement

Вземете две банкови карти за различни цели

Да приемем, че следите всичките си средства и планирате бюджета си предварително. В началото на месеца сте разпределили по-голямата част от приходите си за задължителни разходи, а по-малка част, например 30%, сте оставили за хобита, кафенета и други развлечения.

Когато всички пари са в една сметка и плащате за покупки с една карта, можете лесно да надвишите лимита за хоби и да надхвърлите 30%.

Ако редовно срещате този проблем, можете да създадете втори акаунт – специално за незадължителни разходи. Свържете отделна карта към него и веднага след получаване на заплатата прехвърлете 30%, които сте отделили за нея.

Ще плащате за хранителни стоки, бензин, интернет, сметки за комунални услуги и дрехи с основната си карта. А втората ще поеме всички допълнителни разходи. Ако ви свършат парите в нея тогава трябва да отложите всички забавления за следващия месец.

Оценете дали всички незадължителни разходи са били полезни

В началото на следващия месец прегледайте историята на покупките си на втората карта. Това може да стане бързо в банковото приложение.

Може да има някои разходи, които могат да предизвикат раздразнение и недоумение. Това се случва, ако сте разочаровани от покупка или получите напълно различни емоции от очакваните.

Преценете дали бихте искали да харчите отново пари за покупки от първа и втора група.

Опитайте се да не правите ненужни покупки на кредит

Понякога заемът може да помогне. Например, вашият хладилник внезапно се повреди и ремонтът му ще струва малко по-малко от покупката на нов. Ако нямате свободни пари, можете да използвате кредитна карта.

Ако обаче говорим за покупка на нещо незадължително, но приятно, не бързайте да използвате тази възможност. Например, искате да си купите нов лаптоп, въпреки че старият все още работи добре. И вие планирате да използвате кредитната си карта.

Първо изчислете колко ще бъде лихвата. Преценете какви разходи ще трябва да намалите, ако не можете да изпълните гратисния период на кредитната си карта.

Може да се наложи да отложите покупката за 2-3 месеца, като през това време спестите малко пари и също така изчакате периода на отстъпки за техника. Тогава има шанс да се направи без заем.

Направете почивка, преди да купите

Говорим за неща, които можете да платите веднага, без спестявания или заеми. Например, видели сте зашеметяваща рокля в магазина. Можете веднага да я купите и да я окачите в гардероба си. И след месец, когато дойде времето за леки тоалети, ще я гледате и няма да разберете защо ви е харесала толкова много.

Опитайте се да не правите спонтанни покупки. Обещайте си да се върнете за артикула след 2-3 дни.

През това време вие ​​без излишни емоции ще прецените дали наистина искате да го носите.  Оценявайте желания продукт на принципа „какво ще изберете – вещ или пари“

Тази интересна техника ще ви помогне да прецените колко ви е необходимо нещото, което спешно искате да купите.

Спестявайте всеки месец, дори ако можете да спестите само малко

Често срещаме съвети за спестяване на поне 10% от дохода. Но може да решите, че това е прекалено. Може би това е значителна сума за вас и е трудно да прехвърляте такива пари в секцията „Спестявания“ всеки месец.

Тогава спестявайте по-малко. Например 5%. По правило тази част от дохода може лесно да бъде отделена от месечните разходи. Добавете към това връщането на пари, което получавате при разходи по дебитна карта.

И не мислете, че 2-3 хиляди са дреболия, която все още няма да помогне за създаването на солидна въздушна възглавница.

Дори спестявайки малко по малко, в течение на една година можете да натрупате сума, която определено няма да е излишна. И няма да се налага да задлъжнявате, ако внезапно имате нужда от пари няколко дни преди деня на заплатата.

Направете си паричен детокс

Ако остават няколко дни преди заплатата и средствата вече са свършили, трябва по някакъв начин да се измъкнете и да се справите без разходи. Тази ситуация, както всички принудителни ограничения, не е щастлива и удря силно самочувствието.

За да не останете напълно без средства или да не харчите пари от кредитната си карта, опитайте се да организирате един вид „постни дни“ през месеца, когато не купувате нищо. Наречете ги „дни без пазаруване“ или „паричен детокс“.

Планирайте ги предварително и се подгответе: измислете какво да направите от продуктите, които имате вкъщи, изберете сериал или филм за вечерта. Можете да превърнете такива периоди във ваша лична или семейна традиция, да се научите да ги прекарвате интересно и удобно.

3-4 дни в месеца без разходи ще ви помогнат да спестите малка, но приятна сума преди заплатата.

Купувайте скъпи неща не веднага след заплатата, а преди следващата

Може би наистина ще успеете да разпределите цялата сума, така че да можете да си купите нещо скъпо и да живеете удобно през целия месец. Можете да проверите това: заделете парите, които искате да похарчите за избрания велосипед и планирайте покупката за края на месеца. А останалите средства похарчете както сметнете за добре.

Когато месецът свърши, направете равносметка.

Проверете колко сте увеличили разходите си, след като приходите ви са се увеличили

Често се случва човек, след като е започнал да печели малко повече, веднага да реши: сега мога да си позволя да не спестявам. И започва да харчи, без да се ограничава в нищо.

Преминаването към ново финансово ниво е естествено желание. Но ако преди винаги са ви липсвали пари, първо трябва да закърпите финансовите дупки.

Опитайте се да не променяте нищо в разходите и начина си на живот в началото. И не пипайте допълнителните пари – тези, които получавате в допълнение към предишната си заплата – до края на месеца. Когато „старата“ сума свърши, можете спокойно да похарчите бонуса. Може би това увеличение са точно парите, от които се нуждаете преди деня на плащане.

Ако в края на месеца все още имате свободни средства, можете спокойно да увеличите разходите си. Но точно за сумата, която се оказа безплатна. Ако започнете да харчите повече, отново ще възникне ситуация, в която парите ви свършват, преди да получите следващата си заплата.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button