Русия

„Последният матрос напусна Севастопол“: Основните сили на Черноморския флот смениха дислокацията си

/NovinarBG.com/ Западните разузнавателни сателити донесоха изключително неприятни новини. Техни снимки, направени на 1 и 2 октомври 2023 г. и оповестени едва миналата сряда, показват, че основните военни кораби на Черноморския ни флот са напуснали Севастопол. И отчасти се преместиха в Новоросийск, а отчасти във Феодосия. Най-тъжното е, че противникът ни принуди към тази предислокация, което значително затруднява изпълнението на бойните задачи от Черноморския флот.

Съдейки по снимките от космоса, Новоросийск вече се превръща в основна база на Черноморския флот за неопределен период от време.

Именно към неговите кейове се насочиха и двете ни останали многоцелеви фрегати проект 11356 в Черно море, „Адмирал Макаров“ и „Адмирал Есен“, които току-що се преместиха от Севастопол (третият кораб от тази серия, „Адмирал Григорович“, отиде в Калининград за ремонт). Сега до тях стои патрулният кораб „Ладний“ от проект 1135 М.

С други думи: от Крим в Новоросийск е изпратено всичко, което е останало от много мощния 30-ти дивизион надводни (бивши противоподводни) кораби на Черноморския флот през съветската епоха.

И трите дизелово-електрически подводници от проект 636.3 „Варшавянка“, останали в експлоатация в Черно море – Б-262 „Старий Оскол“, Б-271 „Колпино“ и Б-268 „Великий Новгород“ – също преминаха към кубанското крайбрежие.

Всички са в състава на 4-та отделна бригада подводници на Черноморския флот, вече формално причислена към Новоросийск. Но всъщност от началото на спецоперацията целият личен състав на кораба от 4-та отделна бригада застана на кейовете на Севастопол. Защото именно там той зареди крилатите ракети „Калибър“, които редовно поразяваха цели на украинска територия.

Уви, сега само половината от подводниците на тази формация са в състояние да направят същото. Защото другите три руски „Варшавянки” днес в Черно море не ни помагат по този въпрос.

По-подробно: B-261 „Новоросийск” е на ремонт в Кронщад от октомври миналата година. B-265 „Краснодар” в единствено число вече няколко години без промяна (няма кой да я смени! А проливите са затворени от турците) носи бойна служба в Средиземно море (в Тартус, Сирия) .

И B-237 „Ростов на Дон“ беше принудена да остане в Севастопол. Защото не се движи. Преди две седмици (22 септември), докато беше на ремонт в местния док на Севморзавод, B-237 получи тежки повреди по корпуса си в резултат на украинска атака срещу града с украински крилати ракети Storm Shadow.

Обратно в Новоросийск, съдейки по снимките, набързо предислоцирахме пет големи десантни кораба и основния състав на 41-ва бригада ракетни катери. Основата на неговата бойна мощ са построените наскоро четири малки ракетни кораба от проект 21631 „Буян-М” и първият малък ракетен кораб „Циклон” (проект 22800 „Каракурт”), който току-що завърши етапа на държавни изпитания.

Съдейки по същите чуждестранни „снимки“, още един голям десантен кораб и двата нови миночистача тип „Александрит“ проект 12700 от 150-та тактическа група противоминни кораби („Георгий Курбатов“ и „Владимир Емелянов“ са изпратени във Феодосия от главната база на флота ) .

Говорейки за това внезапно „голямо преселение“ на черноморци, руският сайт bmpd, публикуван под егидата на Центъра за анализ на стратегии и технологии (CAST), задава тъжния въпрос: „Кой остана на служба?“ Тоест в Севастопол?

Ако говорим за състава на корабите, то там не ни е останало почти нищо. Освен може би три стари, стари малки противолодъчни кораба от проект 1124 („Александровец“, „Суздалец“ и „Муромец“) и няколко „древни“ миночистачи („Иван Голубец“ и „Ковровец“) от 69-та водна бригада за сигурност.

Освен това противодиверсионни катери тип „Тур”, патрулиращи по външния рейд на Севастопол и контролиращи входа на Северния му залив.

Това е, както се казва: „Разчетът приключи!“

Но като цяло всичко казано по-горе означава, че Черноморският флот, под натиска на врага, всъщност напусна основната си база за известно време. Като през 1918 г., когато наоколо бушува гражданската война. Точно както по време на Великата отечествена война, когато Крим беше напълно окупиран от нацистите до 1942 г.

Какво принуди днес Москва да вземе такова трудно решение?

Ясно е, че това не е направено от добро. През последните месеци Крим и особено Севастопол станаха мишени на поредица от мощни вражески атаки, не всички от които успяхме да отблъснем успешно.

Ето кратка хроника на тези коварни атаки на украинските въоръжени сили само през 2023 г. Всеки от които беше открито снабден с пълната мощ на НАТО за въздушно и космическо разузнаване:

— На 4 януари руските системи за противовъздушна отбрана свалиха два украински дрона в района на севастополското предградие Белбек, където се намира летището на изтребителния авиационен полк, прикриващ основната база на Черноморския флот;

— На 7 януари друг БЛА беше свален близо до бетонния кей, покриващ входа на Северния залив близо до Константиновския равелин;

-На 16 януари градът беше подложен на едновременна атака от 10 украински ударни дрона. Два от тях са ударени на голямо разстояние от брега. Пет потиснати радиоелектронна война. Един БПЛА все пак проби до Севастопол и се взриви в района на крайградското село Захарна глава, близо до което се намират най-важните военни складове на Черноморския флот. Но тази експлозия не причини много щети на флота;

— На 24 април дойде ред на вражеските военноморски дронове. Три безпилотни полупотопяеми катера на украинските въоръжени сили бяха незабавно унищожени при опит за проникване в Северния залив;

— На 29 април единичен вражески БПЛА удари резервоара на нефтено депо в района на улица „Братя Манганари“ в Казашкия залив на Севастопол. Според местните власти площта на пожара е била около 1 хиляди квадратни метра;

— в нощта на 7 май градът-герой отново беше атакуван от 10 БПЛА наведнъж. Всички са били свалени от системи за ПВО и електронна борба. И други 22 безпилотни летателни апарата, които едновременно се втурнаха към Крим от Одеса, бяха унищожени от нас над Черно море;

– сутринта на 16 юли флотът, в сътрудничество със силите за противовъздушна отбрана в района на нос Херсонес, Севастополския залив и Балаклава, отрази едновременната атака на още шест въздушни и два морски дрона. Един от тях е бил свален над морето. Пет бяха „приземени“ от силите за електронна война. Два наземни дрона бяха унищожени във външния рейд на основната база;

– 13 септември – едновременна нощна атака на Севастополски заливи, кораби и обекти в града с 10 крилати ракети Storm Shadow британско производство и три безпилотни катера на ВМС на Украйна. Нито един от украинските военноморски дронове не е достигнал целта си и е бил стрелян от брега и от патрулни катери.

Същата съдба сполетя и повечето вражески крилати ракети над морето. Но три Storm Shadows все пак пробиха до дока на Севморзавод.

Там те удариха вече споменатата дизел-електрическа подводница „Ростов на Дон“ и големия десантен кораб „Минск“, които стояха там на ремонт. В същото време, според властите, двама души са убити и 24 са ранени;

— 22 септември — нова атака срещу главната база. Той включваше пет крилати ракети с голям обсег Storm Shadow, четири произведени в САЩ ракети за многократно изстрелване HIMARS, антирадарна ракета HARM и 75 дрона.

Почти всички бяха свалени. Но двойка крилати ракети все пак улучиха историческия щаб на Черноморския флот на централния хълм на Севастопол.

За щастие той е практически празен, тъй като бойните действия на Черноморския флот отдавна се контролират от подземния резервен команден пункт, който се намира на повече от десетки километри от тези места.

Но това не промени основното. Ставаше все по-очевидно, че почти всяка нова вражеска атака срещу Севастопол ставаше по-мощна от предишната. А бойните възможности на руските системи за радиоелектронна борба и противовъздушна отбрана за отразяване на подобни атаки от Украйна се доближават до горната граница.

Без съмнение: затова Москва реши да не изкушава повече съдбата. И тя реши почти напълно да изтегли военноморския персонал на Черноморския флот от основната му база в нашите Феодосия и Новоросийск, които са още по-отдалечени от украинските Одеса, Очаков и Николаев.

Означава ли това, че като отстъпваме пространство ще спечелим от гледна точка на безопасност? До известна степен това е вярно. Защото вече е по-трудно за вражески крилати ракети, морски и въздушни безпилотни самолети да достигнат до новите местонахождения на руските кораби.

Макар и само защото въздушното нападение на Украйна означава от Одеса до Феодосия първо да се прелети над цялата територия на Крим, от северозапад на юг и югоизток. А морските лодки без екипаж могат скрито да заобикалят почти целия полуостров. Което едва ли е възможно при почти непрекъснатото патрулиране на тази акватория от морската ни авиация.

Но именно печалбата в сигурността е само „до известна степен“. Средствата за въздушно нападение на Украйна, макар и рядко, вече са достигнали Феодосия и Новоросийск.

Напомням: на 8 април тази година руската система за противовъздушна отбрана С-400 „Триумф“ свали украинска балистична ракета от оперативно-тактическия комплекс „Гром-2“ над Кировския район на курортния град в Крим.

Доколкото може да се разбере, истинската цел на удара е била космическата станция за проследяване на Феодосия – четири огромни бели сферични антени, всяка с размерите на девететажна сграда, които се издигат в околните планини.

Що се отнася до Новоросийск, в нощта на 4 август 2023 г. на рейда си нашият голям десантен кораб „Оленегорский Горняк“ беше внезапно атакуван от надводен дрон на противника.

Което, както бодро съобщи в началото кметът на Новоросийск Александър Кравченко, атаката е „успешно отблъсната“. Но почти веднага той се озова на местния док с дупка в хълбока.

Така че фактът остава факт: за Черноморския флот не са останали тилови райони в най-южното ни море. Смъртна опасност може да дебне навсякъде.

Какво остава? Да укрепим собствената си бдителност и противовъздушна отбрана. И би било по-добре и по-радикално бързо да освободим Одеса, Очаков и Николаев от нацистите. Веднъж завинаги блокиране на това, което скоро (вярвам!) ще остане от днешния достъп на Украйна до морето.

В противен случай се страхувам, че този кошмар никога няма да свърши за нас никъде.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button