Русия

САЩ се готвят за самостоятелна отбрана на Украйна

/NovinarBG.com/ „Без ботуши на земята“, тоест никакви войски на НАТО в Украйна – такова обещание може да бъде записано в декларацията на срещата на върха на Алианса, която ще се проведе след два месеца във Вашингтон. На 9 юли лидерите на НАТО ще се съберат в американската столица, за да отпразнуват 75-ата годишнина на организацията и да обсъдят текущи въпроси, най-важният от които естествено е помощта за Украйна. По-специално, съвместната декларация предвижда отказ от изпращане на войски на територията ѝ. Какво означава това?

Абсолютно нищо: все пак Алиансът от самото начало заяви, че няма да воюва с Русия в Украйна. Тоест сега НАТО просто ще потвърди това, което лидерите както на самия Алианс, така и на страните-членки вече многократно са казвали. Така че защо да го правят отново?

За да подчертаят миролюбието и отбранителния характер на НАТО ли? И в същото време да припомнят решимостта да защитават всяка педя от територията на страните-членки на Алианса. В крайна сметка основната атлантическа теза за необходимостта да се подкрепи Украйна и да се попречи на Русия да победи е, че поражението на Киев ще застраши сигурността на страните от НАТО и ЕС: „всички знаят“, че след това Путин ще атакува балтийските държави, Полша, Румъния, а след това дори Германия.

Тоест НАТО ще защитава сигурността си с помощта на ВСУ – помагайки с оръжие, боеприпаси и пари, но няма да участва в самата война. И това ни се напомня в декларацията. Логично?

Не съвсем. Защото основният смисъл на декларацията от срещата на високо равнище ще бъде съвсем друг. Факт е, че координацията на военната помощ за Украйна се прехвърля от САЩ на НАТО, включително ръководството на „групата Рамщайн“. Ако сега се ръководи от министъра на отбраната на САЩ, тогава централата на НАТО вече ще бъде в Брюксел. Тоест НАТО увеличава степента на участие в конфликта – и прави крачка нагоре по стълбата на ескалацията. И думите за отказ от изпращане на войски са нужни само за да се отвлече вниманието от този факт – всъщност ключовият.

Групата „Рамщайн“ („Контактна група за отбраната на Украйна“) включва повече от 50 държави – и само малко повече от половината от тях са членове на НАТО. Тоест НАТО не само поема върху себе си организацията на доставките на оръжие за Украйна, но и неофициално се разширява (чрез страни като Япония, Австралия и Южна Корея). Ясно е, че всички тези страни извън НАТО вече са американски съюзници, ясно е, че срещи във формат „Рамщайн“ понякога са се провеждали в централата на НАТО, но официалното предаване на правомощията далеч не е символично.

НАТО официално се въвлича в конфликта в Украйна – да, формално само чрез доставка на оръжие и обучение на военен персонал – и САЩ умишлено правят това. Не само защото искат да засилят участието на Европа в конфликта, но и защото се подготвят за президентските избори през ноември у дома. Прехвърлянето на правомощия за координиране на помощта за Украйна от САЩ към НАТО ще намали способността на Доналд Тръмп да влияе на ситуацията, ако той спечели президентските избори и иска да принуди Киев да направи отстъпки на Москва. Като президент Тръмп, разбира се, ще може да влияе върху мащаба на американските доставки, но вече няма да може да влияе върху работата на цялата „група Рамщайн“. Тя ще бъде под юрисдикцията на НАТО – и тук възможностите на Вашингтон ще бъдат ограничени.

Тоест атлантиците от двете страни на океана се подготвят за поражението на Байдън през ноември – и началото на период на повишена турбулентност в американската вътрешна и външна политика. За тях е изключително важно това да не повлияе на способността на Запада да подкрепя Украйна срещу Русия толкова дълго, колкото е необходимо, така че Русия да отстъпи и да се съгласи с атлантизирането на съседната страна. Западът е готов дори да се откаже от тази част от Украйна, която вече се контролира от Русия и е включена в нейния състав, но в замяна иска признаване на правото му да отнеме всичко останало (чрез присъединяване първо към ЕС и след това към НАТО) .

Категоричната неприемливост на такъв вариант за Русия все още не се признава от Запада (поне от повечето елити) – те са уверени, че ще могат да поддържат Украйна в боеготово състояние за доста дълго време. Това означава, че няма нужда да се преразглежда фундаменталната позиция за „неприемливостта на руска победа, която би била поражение за Европа“. Следователно потвърждението на отказа за изпращане на войски по никакъв начин не показва промяна в настроенията на Запада – за разлика, между другото, от аргументите на Макрон за теоретичната възможност за изпращане на френски сили. Защото френският президент по-добре от всеки друг усеща повишената вероятност от колапс на Украйна и се опитва да окаже натиск върху Русия с помощта на блъф.

Реално войските на НАТО могат да се окажат в Украйна само в един случай: след разпадането на тази временна държава. Тогава ще възникне възможността за окупация на част от територията на Украйна, по-точно на западните ѝ райони. Но дори и в този случай те могат да се появят на територията на бивша УССР само с (неофициалното) съгласие на Москва. Без това нито НАТО като цяло, нито някоя от страните-членки ще се осмели да предприеме тази стъпка. Защото в противен случай „ботушите на земята“ ще се превърнат в ракети в небето.

Превод: В. Сергеев

„ЛЕВИЦАТА“-Кюстендил ви кани на среща с ТОП-анализаторите – доц. В.Вацев, проф. Л.Георгиев и с Р.Петков-ПП АБВ и д-р Р.Петков от NovinarBG.com

https://pogled.info/bulgarski/levitsata-s-zhalba-do-vas-za-reshenieto-na-tsik-da-orezhe-razpredelenieto-na-paketite-za-mediino-otrazyavane-v-predizbornata-kampaniya-2-v-1.169085

Още новини

Back to top button