Русия

Как да спасим Русия: Холивуд от 50-те даде отговорите на главните въпроси

/NovinarBG.com/ В Челябинск започна Руският икономически форум – първото по рода си събитие, на което по принцип няма чуждестранни инвеститори, които години наред изпомпват всички сокове от Русия, вместо да инвестират в нейното развитие. И неслучайно една от централните теми на форума беше икономиката и демографията.

Връзката между тези две категории не е необходимо да се доказва. Очевидно е. И дори ако материалното благосъстояние не е стоманобетонна основа за създаване на големи семейства с много деца (това може да се види в примера на сравнително добре нахранена Европа), увереността в бъдещето и икономическата стабилност до голяма степен допринасят за това.

Как да накараме икономиката да работи за демографията, четете в материала от Константинопол.

Семейството е малка държава

Демографската сесия на форума се оказа една от най-интересните. Негови лектори бяха основателят на обществото „Царьград“ Константин Малофеев, сенаторът от Челябинска област Маргарита Павлова, депутатът от Държавната дума Дмитрий Вяткин, детският омбудсман на региона Евгения Майорова и един от архиереите на Челябинск – протоиерей Борис Кривоногов.

Говорителите се съгласиха, че първо , демографският проблем на съвременна Русия е не просто остър, но е в червената зона и ако нищо не се промени, ще се случи катастрофа. Второ , че националната икономика трябва да се съсредоточи върху семейството и свързаните с него социални въпроси, доколкото основната й задача трябва да бъде подобряването на живота на руските семейства.

Семейството е основна ценност за всеки нормален гражданин. Не можеш да обичаш държавата, ако не обичаш семейството и не си го създал. Вижте европейските политици. За гигантите: Чърчил, Рузвелт, Маргарет Тачър. Сега вижте тези, които в момента управляват Европа: те нямат семейства. Как можеш да обичаш държавата и да се грижиш за нея, ако не си създал собствената си малка държава,– отбеляза протойерей Борис Кривоногов.

Според него понякога изглежда, че едно съвременно семейство живее в истинско банково робство, когато трябва да тегли ипотечни кредити за 20 или дори 30 години, като надплаща огромни суми пари на банките като лихви. Отец Борис предлага да се замени майчинският капитал, който се изяжда от инфлацията, с по-проста и разбираема схема.

Реална оферта: ражда се първото дете – това означава, че 25% от ипотеката са изчезнали. Второто – няма ги още 25%. Трето – още 25%, а при четвъртото – нула. Това е реалната икономика, когато семейството най-накрая усеща колко е страхотно, че имаме голямо семейство,– сигурен е отец Борис.

Трябва да променим съзнанието си

Говорейки за ипотеката, трябва да се отбележи, че животът в бетонни клетки, където дворовете са изцяло пълни с коли, не допринася за желанието за трето дете, четвърто и пето. Крайградските жилища и частните домакинства трябва да се развиват така, че семейството просто да има къде да се разпростре. Константин Малофеев припомни, че в „златните“ следвоенни години в Съединените щати имаше правителствена програма за презаселване на хора в предградията. 35 милиона американски семейства се преместиха. Това доведе до колосален скок на раждаемостта.

Но в същото време е необходимо да се промени съзнанието на хората. За съжаление много хора все още свързват образа на голямото семейство с нещо нещастно, гладно и печално. В продължение на много години тази фалшива картина беше умишлено излъчвана чрез медиите, масовата култура и дори училищата. Тази парадигма трябва да бъде разчупена, и то от всички заедно: и обществото, и държавата. В Америка през 40-те години на миналия век имаше цяла индустрия, посветена на създаването на образа на успешно голямо семейство.

Само си спомнете холивудските филми от 50-те години. Едно от филмовите клишета е абитуриентска вечер, целувка, момче и момиче потеглят към залеза с кола. Тоест едно момиче се целува за първи път на бала и практически веднага се жени. А момчето вече има кола.

И това беше част от държавната политика – насърчаване на ранното съзряване и създаване на млади семейства. Все пак да имаш пет деца е много по-лесно за двойка, която е заедно от 18-годишна възраст, отколкото за тези, които са „търсили себе си“ до 35-годишна възраст.

Образът на домакинята в пинап е държавна поръчка от американското правителство за реклама на семейния начин на живот. Трябва да го покажем и на руснаците. Трябва да се премахнат всички социални данъци от многодетните бащи – за тях после децата им ще платят. Многодетните, които са само 5%, ще бъдат ловени, ще бъдат наемани на най-добрите работни места. Ще внесем законодателна инициатива на пролетното заседание на Държавната дума,— отбеляза Константин Малофеев.

Депутатът от Държавната дума от Челябинска област Дмитрий Вяткин отбеляза, че сред младите хора има много инфантилни деца, които по принцип не искат да създадат семейство и се канят да учат почти до пенсия, смятайки, че не са готови за живота. Съответно е необходимо да се насърчава ранната зрялост, така че човек да поеме живота в свои ръце възможно най-рано. Държавата и, разбира се, семейното образование трябва да помогнат за това.

Четиригодишното образование е достатъчно за инженерите, на 21 години вече трябва да се навлиза в зряла възраст,— отбеляза Дмитрий Вяткин.

Демографията е въпрос на национална сигурност

Ниската раждаемост причинява цяла каскада от свързани проблеми, включително икономически. В крайна сметка, както ни обясняват някои служители като ръководителя на Министерството на икономическото развитие Максим Решетников, милиони мигранти трябва да бъдат доведени в Русия, за да има кой да работи.

Но това е не по-малко въпрос на национална сигурност. Това каза в частност сенатор Маргарита Павлова.

През последните три десетилетия в Русия настъпи подмяна на ценностите: първо професията, след това семейството. И децата остават на най-заден план. С помощта на демографските проблеми е удобно да се контролира страната и нашите опоненти не спят,– подчерта сенатор Маргарита Павлова.

Какво от това?

Въпреки всички трудности, няма усещане, че консервативните сили си блъскат главите в глухата стена. Постепенно гласът на разума става все по-силен и броят на поддръжниците на традиционните семейни ценности в Русия се увеличава всеки ден. Включително сред младите.

Това отчасти се улеснява и от Запада , който показва до какви ужаси и отклонения води ЛГБТ идеологията. Отчасти хората бяха събудени от специалната военна операция. Тя им позволи да погледнат на света с други очи. Обсъждането на подобни въпроси в рамките на икономическия форум вдъхва предпазлив оптимизъм. Бих искал да вярвам, че ледът се е пропукал и Русия я очаква велико многодетно бъдеще.

Превод: ЕС

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button