Русия

Ердоган отправи несериозно предложение на Русия

/NovinarBG.com/ Руските самолети-амфибии Бе-200 започват да спасяват Турция от горски пожари. Малко по-рано турският лидер Ердоган дори изрази едва ли не свършен факт предложение за закупуване на тези уникални машини от Русия. Парадоксално обаче, реакция от руска страна на това нямаше. И има поне три добри причини за това.

Напоследък турският президент предприе няколко антируски стъпки. След победата на последните президентски избори той ясно демонстрира известен завой към колективния Запад.

Тези стъпки включват формирането, след победата му на изборите, на прозападен министерски кабинет, от който бяха елиминирани всички, които по време на предизборната кампания са изразили антиамерикански и антизападни позиции или са се отличавали със сътрудничество с Русия. Това включва и освобождаването на интернираните в Турция командири на “Азов” (след честната дума на самия Ердоган). А също обещание за изграждане на завод за производство на „Байрактар“ в Украйна. И накрая, съгласие за приемането на Швеция в НАТО.

И сякаш в противовес на тези стъпки, в същото време турският президент публично обяви желанието си да преговаря за закупуването на руски самолети-амфибии Бе-200. Посочва се, че той възнамерява да обсъди тази сделка – покупката на „два или три“ машини – на лична среща с Владимир Путин през август тази година.

Мотивите, изглежда, са най-разбираеми: Бe-200 са известни със способността си да гасят пожари, тези машини редовно работят в Турция и точно за тази цел. Според Ердоган Бе-200 „оказват значително влияние върху борбата с пожарите“. Би било логично да ги купи, а не да ги наема през цялото време – още повече, че струва доста скъпо на Турция.

Русия многократно е помагала на чужди държави да потушават пожари, като е изпращала противопожарни самолети и хеликоптери. През последните години руската авиация гаси пожари в Турция, Индонезия, балканските страни, Израел, Португалия и дори Чили.

Три пречки

Има обаче поне три пречки пред продажбата на самолети-амфибии Бе-200 на Турция. Първата са двигателите. Първоначално Бe-200 е оборудван с два турбовитлови двигателя Д-436TP, разработени от Запорожкото машиностроително конструкторско бюро „Прогрес“, (включен след 1991 г. в украинския холдинг „Мотор Сич“). Ако през 90-те години сътрудничеството на руската авиационна индустрия с украинското двигателостроене продължи, то през 2018 г. Украйна наложи забрана за износ на двигатели за граждански самолети в Русия. Д-436TP за Бe-200 също попадна под тази забрана.

Следователно машината се нуждае от ремоторизация. Тези самолети, които Русия сега изпраща в Алжир, са оборудвани с доставени по-рано украински двигатели. Но има ли двигатели за новите машини? Няма отговор на този въпрос.

Хипотетичната възможност Ердоган да поиска от Украйна и “Мотор Сич” да продаде на Турция лиценз за производство на двигатели Д-436TP, а след това Турция да може да ги доставя на Русия или да модифицира руски Бе-200 за продажба на трети страни, е твърде малко вероятна, за да си струва да се вземе предвид.

Вторият проблем е международната сертификация на самолетите. За да получат европейски сертификат за тип самолет, разработчиците трябваше да прекарат пет години и да направят редица промени в конструкцията на Бe-200ЧС, създавайки версия Бе-200ЧС-E. Липсата на сертифициране в САЩ попречи на продажбата на самолети от американска компания. Тогава бяха около десет машини. Имаше и други потенциални купувачи, но…

Третият проблем е недостатъчният производствен капацитет на производителя Бе-200, Таганрогският авиационен научно-технически комплекс “Бериев”. Към днешна дата са произведени само 18 машини, а сега 19-та е на етап доставка. Като се вземат предвид трудностите, описани по-горе, едва ли е възможно да се разчита на експлозивен ръст в сглобяването на самолети и тяхната доставка в чужбина.

Всяка от тези причини сама по себе си е достатъчна, за да се смята въпросът за продажбата на Бе-200 на Турция не само приключен, но и напълно безсмислен.

Истинските мотиви на Ердоган

Защо при тези условия Ердоган повдигна въпроса за Бе-200? Изглежда, че това твърдение има преди всичко политически, имиджови причини, а не реална необходимост от закупуването на руски самолети.

Първо, може би турският президент е изкушен да демонстрира на избирателите прагматизма и ефективността си в екипирането на своите пожарникари. Дори и с помощта на Русия. Този жест е особено забележителен на фона на неуспеха в борбата с горските пожари, които в момента пламват в Гърция, страна, която е важен геополитически съперник на Турция.

Вторият важен момент за турския президент беше необходимостта да изглади собствените си стъпки за обръщане към колективния Запад в очите на своите турски избиратели. В крайна сметка икономическото сътрудничество с Русия е важно условие за стабилността на турската икономика.

Трето, тези изявления носят не само вътрешнополитически, но и външнополитически сигнал, на първо място, разбира се, за Москва. Това е сигнал, че въпреки редицата скорошни антируски стъпки, Ердоган не възнамерява напълно да се отвърне от Русия – напротив, дори е готов да направи определен жест към икономическо сътрудничество.

Не е сериозно

Изглежда, че в Русия трябваше да посрещнат изявлението на Ердоган с ентусиазъм. Доставките на руски граждански самолети в чужбина не са толкова чести, колкото ни се иска. Сделка с Турция би помогнала както на завода-производител, така и на имиджа на руската авиационна индустрия като цяло. Особено не толкова отдавна Бе-200 бяха закупени от Алжир. Но буквално никой в бранша или в експертната среда, не коментира това желание на Ердоган. С други думи думите му не бяха взети на сериозно.

Единственият сигнал в тази посока беше традиционното изпращане на Бе-200 в Турция, отново за гасене на сезонни пожари – „по указание на президента на Русия и в съответствие с искането на турската страна“. Това обаче пак е лизинг, нищо не се каза за продажбата на тези самолети на Турция в Русия. И това само по себе си е много показателно.

Ако намеренията на Ердоган бяха сериозни, Турция щеше да постъпи така, както постъпи например Алжир, който всъщност купи Бе-200. За закупуването на самолети Алжир отправи съответно официално искане. Първата машина за Алжир вече беше сглобена тази зима.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button