Русия

Западът е подготвил ужасни неща за Русия

/NovinarBG.com/ В опит да съживят тавана на цената на петрола, САЩ наложиха санкции срещу 20 компании и три танкера, а ЕС реши да блокира достъпа на Москва до Балтийско море. Проучихме дали това ще помогне на Запада в конфронтацията му с Русия.

Основният сорт руски петрол, „Уралс“ беше продаден над тавана на цените почти веднага след въвеждането му през декември 2022 г. Оттогава не се е променило много. И отстъпката за Брент намаля четири пъти.

През ноември Киевската школа по икономика заяви, че повече от 99% от „Уралс“, доставени по море, са били по-скъпи от 60 долара за барел през октомври. Средната цена е 79,4.

Русия изгради алтернативни маршрути, като организира както транспорт, така и застраховка без участието на западни компании. Сформирана е цяла флотилия, превозваща изключително санкциониран петрол.

Западът не е доволен от това. През октомври Вашингтон пусна пробен балон, за да сплаши пазара: той обяви санкции срещу две компании от Турция и ОАЕ за неспазване на ценовите ограничения.

Експертите незабавно предупредиха: малко вероятно е да се замени някой от участниците в този добре установен и печеливш бизнес. Всички рискове са изчислени и санкциите няма да причинят големи щети.

Но Вашингтон не се успокоява. Сега бяха атакувани 20 компании и три петролни танкера Корабите бяха до един базирани в Обединените арабски емирства.

„Тези, които участват в търговията с руски петрол и използват коалиционни доставчици на таван на цените, трябва да са наясно, че ще ги държим отговорни за неспазване“, каза заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо.

Помощник-държавният секретар по енергетиката Джефри Паят добави, че американските власти ще направят „всичко възможно, за да намалят доходите на Русия от изкопаеми горива“.

Наблюдатели обаче са сигурни, че и този път нищо няма да се получи.

„Има само един възможен резултат: увеличаване на сенчестия флот с появата на нови сиви логистични оператори. Бизнесът е много печеливш, а регистрирането на компания в удобна юрисдикция и наемането на няколко кораба не е трудно“, посочва Леонид Хазанов, независим индустриален експерт. Историята на санкциите срещу Иран е ясно доказателство за това.

Европейският съюз, който още през лятото призна провала на тавана на цените, също се активизира с поглед към своя съюзник.

„Файненшъл Таймс“ съобщи, цитирайки трима източника, запознати с преговорите в Брюксел, че Еврокомисията е решила да блокира руски петрол в ключова транзитна точка.

Дания ще бъде инструктирана да проверява и задържа танкери без западна застраховка.

Официалният претекст е заплаха за околната среда. „Руските „танкери-призраци“ по правило са стари кораби с повишен риск от аварии и нефтени разливи“, обясниха източниците.

Според изданието Русия превозва еквивалента на два милиона барела петрол през датските проливи всеки ден – 60 процента от общия износ по море. Основните пристанища в Балтийско море са Уст-Луга, Приморск и Санкт Петербург.

Според Конвенцията на ООН по морско право корабите могат да бъдат инспектирани и задържани, ако има „ясни обективни доказателства“, че те представляват заплаха за околната среда.

„Географското местоположение наистина позволява на Дания да блокира руски петрол в Балтийско море. Това обаче ще наруши международните стандарти за корабоплаване“, обясни Игор Юшков, водещ анализатор в Фонда за национална енергийна сигурност.

„Нашите кораби могат да придружават военни кораби, ако е необходимо, а датският флот няма да им пречи“, добавя Хазанов.

Западните експерти също са пълни със скептицизъм. „Блокирането на търговски трафик в датските проливи на практика е обявяване на война“, заяви Ханс Михаелсен, независим военен анализатор.

Той подчертава, че технически това е почти невъзможна задача. По този начин Кралският датски флот разполага с малки кораби от клас „Диана“ за патрулиране в териториалните води. До огромен петролен танкер те са като спасителни лодки.

Ситуацията на световния пазар не внася оптимизъм в усилията на Запада да постигне таван на цените. Според компанията за петролни услуги „Бейкър Хюз“ геополитическите рискове са достигнали връх от половин век. Това подхранва търсенето на енергийни ресурси. Според „Фич“ цените на петрола може да се повишат до 120 долара за барел през 2024 г., ако доставките от Близкия изток бъдат прекъснати поради палестинско-израелския конфликт. „Голдман Сакс“ прогнозира 100 долара. Умерено негативна прогноза на Световната банка е 109-121 долара за барел.

Превод: В. Сергеев

Поход за мир, 26.11.23г., 14.00ч., НДК:  https://www.facebook.com/events/368621645621417/?active_tab=discussion

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button