Русия

Оптимизмът се замени с униние. Западът за ситуацията в Украйна

/NovinarBG.com/ Ситуацията в Украйна се влошава почти всеки ден. Интересно е колко красиво нашата армия разбива на части въоръжените сили на Украйна. От една страна, ние укрепваме отбраната си в опасните направления, принуждавайки украинците да променят плановете си, да прехвърлят части от място на място под огъня на нашата артилерия.

А от друга страна, нараства мощта на втория ешелон на руските въоръжени сили по целия почти 1500-километров фронт. При това свежи части не се хвърлят в битка необмислено, а се „обучават“ методично, без да бързат, в настъпление. Белорусите също помагат в това отношение. Не напразно в момента почти ежедневно чуваме спорове дали Беларус ще влезе във войната или не.

Особено внимание заслужават онези части и съединения, които днес са в пряк контакт с противника на фронтовата линия. Ако внимателно следите репортажите на военните кореспонденти от терен, на пръв поглед изглежда, че армията стои на едно място и не прави нищо съществено.

Всъщност бойците изпълняват най-тежката задача. Може би една от най-трудните във войната. Те смилат силите на врага. Работи това, което авторите наричат „военна машина“. Всеки ден, ежечасно, всяка минута някой бомбардира позициите на ВСУ със снаряди, някой провежда разузнавателни и саботажни дейности, някой тормози пехотата с гранати от дронове…

И двете страни разбират сложността на ситуацията за ВСУ. Освен това фактът, че те практически са загубили способността си да атакуват, го разбират и покровителите на Украйна отвъд океана. Нищо чудно, че американските политици пуснаха на работа стари политически акули като Хенри Кисинджър. За Вашингтон днес е важно да се въвлече Москва в преговори и да се даде възможност на Киев за сетен път да възстанови своята армия.

Днес Пентагонът решава проблема с редовните доставки на оборудване и оръжия. Ударите на руската армия по украинската инфраструктура значително намалиха възможността за бързо прехвърляне на оръжия към фронта е. И катастрофално липсват кадри, обучени да работят по съвременни технологии.

Залужни каза, че „не носи отговорност за резултата“

Това, което медиите казват и от двете страни, всякакви съобщения за победи или, напротив, съобщения за поражения, се проверява лесно. За целта е достатъчно да следите внимателно посланията от Вашингтон и Брюксел. Зад изявленията на украински политици и военни, насочени не към руския или украински „консуматор“, а към глобалния Запад.

Вече е известна фразата на генерал Залужни, която казва много:

Направихме всички изчисления – колко танкове, артилерия ни трябват и така нататък и така нататък. Това е, върху което всеки трябва да се съсредоточи в момента. Простете ми, войниците в окопите, но сега е по-важно да се съсредоточите върху натрупването на ресурси за по-дълги и по-тежки битки, които може да започнат следващата година.

И следва специфика, която просто кара западните генерали да провесят нос. Апетитите на генерал Залужни са наистина от съветската епоха: искайте повече, просто защото ще ви дадат по-малко. Нека ви напомня за това „минимално изискване“:

Знам, че мога да победя този враг. Но имам нужда от ресурси. Трябват ми 300 танка, 600-700 БМП, 500 гаубици. Тогава мисля, че е съвсем реалистично да стигнем до линията на 23 февруари. Но аз с две бригади не мога. Получавам това, което получавам, но е по-малко от това, от което се нуждая. Можем и трябва да завземем много повече територия.

Добавете към това разузнавателните данни, че буквално онзи ден, на 19 декември, в района на Артьомовск пристигат 800 напълно неподготвени украински мобилизирани, повечето от които нямат никаква военна подготовка. „Нека ми простят войниците в окопите…” Много ли от тези 800 ще са живи след седмица?

Но украинците нямаше да са украинци, ако не се хвалеха и искаха. Винаги е било мистерия за мен защо. Както каза един познат от онези места, „имаме такъв уклон“, в смисъл да излъжем малко, за да увеличим собствените си заслуги. Може би това е така. Поне, съдейки по изявленията на Залужни.

Ще му кажа на американския генерал Марк Мили колко струва това. Ако не ги получим оръжията, разбира се, ще се бием до края. Но, както казва героя във филма, „Не мога да гарантирам за последствията.“ Последствията не са трудни за предвиждане. Това е, което трябва да направим.“

Чета интервю с украински генерал и изведнъж се хващам на мисълта, че започвам да разбирам защо местните патриоти разрушават паметниците на А. Пушкин. Помните ли приказката за рибаря и златната рибка? Залужни е изобразен там под формата на старата баба:

Имаме достатъчно хора и мога ясно да видя какво имам. Не ми трябват още стотици хиляди. Трябват ни танкове, трябват ни бронетранспортьори, бойни машини на пехотата. И имаме нужда от амуниции. Моля, имайте предвид, че не говоря за F-16 в момента.“

Какво липсва в горните цитати, за да го съжалят западните чичко-паричковци? Точно така, липсва толкова близката и толкова далечна мечта за Залужни и цяла Украйна. Веднага предупреждавам руснаците, особено тези, които живеят отвъд Урал: 100-200 километра за вас е наблизо, в европейската част на разстоянието се измерва с други стойности:

Всяко украинско настъпление на полуострова ще трябва да премине през град Мелитопол в Запорожка област, на около 84 километра от сегашната фронтова линия. Мелитопол би ни дал пълен огневи контрол над сухопътния коридор, защото от Мелитопол вече можем да стреляме по Кримския провлак с ХИМАРС. Защо ти го казвам? Защото се връщаме към предишната ми точка относно ресурсите. Мога да изчисля, въз основа на поставената задача, какви ресурси са необходими за изграждане на бойни способности.

Всеки професионален просяк ще ви каже, че всяка молба трябва да завършва с мрачна прогноза за бъдещия молител. „Ако не дадете …“, а след това описание на ужасното мъчение от глад и студ и още по-ужасна смърт:

Руската мобилизация проработи. Не е вярно, че проблемите им са толкова сериозни, че тези хора няма да се бият. Те ще. Царят им казва да воюват и те тръгват на война. Учих историята на двете чеченски войни – беше едно и също. Може да не са толкова добре оборудвани, но все пак са проблем за нас.“

Така Киев признава поражението си. Поне за този конкретен момент. Признава, че ако Западът не увеличи военната помощ, страната ще бъде прецакана. И се представя като заплаха за Запада. Това е случай, когато длъжникът трябва да живее, ако кредиторът иска да върне дълговете си.

Какво е в реалността днес и в бъдещето утре?

В тази част от материала отново не може да се мине без изявлението на Залужни. Е, много словоохотлив генерал, когато става въпрос за редовна военна помощ от САЩ и Запада като цяло. Толкова приказлив, че често разкрива собствените си планове и идеи.

Руснаците обучават около 200 000 нови войници. Не се съмнявам, че те ще направят нов опит да атакуват Киев.

Преди да говоря какво казват за близките перспективи на Запад, ще изкажа някои свои мисли за ситуацията в момента.

Първият и може би най-тревожният за мнозина въпрос е проблемът с непрекъснатия обстрел на Донецк и населените места по северната граница с Русия. На какво се дължи такава дивашка тактика на ВСУ – да удрят цивилното население?

И така, вече писахме за голямото желание на Киев да превземе Мелитопол. Споменах това по-горе. Но днес това желание е неосъществено. Дори и с пълноценни доставки на въоръжение и техника. За кратко време руската армия създаде мощна групировка в Запорожие и оборудва сериозни отбранителни линии.

Единственият начин, който може да се отслаби тази групировка, е да се принуди противникът (армията на Руската федерация.) да прехвърли част от частите в друг сектор. И тук може да помогне използването на малки, мобилни батареи и артилерийски оръдия за хаотичен обстрел на градове.

Изстреляли и заминали на друго място. По-нататъшно развитие на идеята за“номадски минохвъргачки”. Това обяснява относително кратката продължителност на атаките. Това обяснява броя на долитащите снаряди. И това обяснява честотата на обстрела. Но най-важното е, че украинските медии дори не крият, че се удрят цивилни. Сякаш обяснявайки ситуацията на „тъпите руснаци“.

Колко ефективна е тази тактика може да се съди по реакцията на социалните мрежи. Хората са възмутени, хората искат възмездие от военното ръководство за обстрела и смъртта на цивилни.

Паниката на Киев е причинена от спокойствието на главнокомандващия и генерал Суровиков. Методично пилене на ВСУ и липса на сериозни настъпателни действия. Не е необходимо да имате сериозни познания в областта на военното дело, за да разберете простата истина – не можете да победите, без да наложите волята си на врага!

Това означава, че Москва има само два варианта за решение. Или да се откаже от активните бойни действия и да продължи просто да унищожава физически Въоръжените сили на Украйна, което означава отказ от победата, или да подготви настъпление. Настъпление, чиято цел ще бъде окончателното поражение на въоръжените сили на Украйна и принуждаването на Киев да се предаде.

В този случай, при приемането на втория сценарий, най-доброто решение би било да се започне настъпление на няколко фронта едновременно. Не само на изток и югоизток, но и на север и северозапад. Да се разтегнат формированията на ВСУ по направления и да се пробие отслабената отбрана.

Приблизително разсъждават и в Киев. Оттук и многобройните изявления за подготовката на атака срещу столицата на Украйна. Оттук и твърденията за влизане на Беларус във войната.

Не се бой, аз съм с теб

Но Пентагонът е на малко по-различно мнение. Не мога да кажа, че американците не знаят истинското състояние на нещата, но според последния доклад на Института за изучаване на войната Пентагонът прави интересни изводи, които не се харесват много на Киев.

Според американски експерти Белият дом е скептичен относно възможността за настъпателна операция през следващите месеци. Такива изводи се правят по-скоро на базата на оценка на собствените ресурси, а не на ресурсите на руснаците. По-точно, върху оценката на способността за бързо производство на оръжия и особено на боеприпаси.

Оценките се различават значително, например за посещението на президента Путин в Минск. Ако украинците говорят за задачата да убедят президента Лукашенко да влезе във войната, то американците говорят за по-нататъшната интеграция на Беларус в съюзната държава.

Най-вероятно Путин ще настоява за по-нататъшна интеграция на двете страни, които все повече се превръщат в едно, особено след натрупването на руски войски през 2021-2022 г. преди пълномащабно нахлуване в Украйна.“

Още повече, че може би за първи път в САЩ директно заявяват, че това е следващият етап от информационната война. Толкова неочаквано изявление, което всъщност е признание, че на Киев не може да се вярва в нищо. Лъжата там е начин за водене на война, метод за консолидиране на обществото.

Страховете на Украйна относно новото настъпление на Киев може да са смесица както от реална загриженост, така и от продължаващ майсторски клас по информационна война. За страна, която се бори за живота си, е по-добре да вдигне най-силната тревога с надеждата, че това доведе повече подкрепа. Просто има смисъл.“

Доста интересен е изводът за невъзможността за рускотакгъхретние в светлината на закъсненията или нежеланието да се доставят боеприпаси и въоръжение за ВСУ.

Освен това Русия има сериозни проблеми с задържането на позиции на изток и юг, които спечели на ранен етап, след като загуби огромни части от тях през последните месеци. Идеята, че те могат да превземат столицата и да я задържат, докато изпълняват задачи другаде на бойното поле, е силно съмнителна.“

Остава Беларус. Последната надежда на Украйна за позицията на поредния агресор. Теоретично няма какво да спорим по този въпрос. Руската армия увеличи ли присъствието си в страната? Увеличи! Провеждат ли се учения в непосредствена близост до границите на Украйна? Са! Укрепва ли се границата? Укрепва се! Имаше ли изявления на президента Лукашенко за отблъскване на врага? Имаше!

Изглежда, че с такива козове в ръка е просто невъзможно Минск да не бъде определен като агресор. Но да видим как американците парират аргументите на Киев. Наистина е интересно. В стил „не смятайте Лукашенко за глупак“:

Теренът по граничните райони е по-сложен, няма да има елемент на изненада и такава операция ще се проведе точно под носа на оборудването за наблюдение на НАТО. Това значително би улеснило задачата на Украйна да наказва подобни действия. Освен това вероятно ще доведе до още повече военна подкрепа за Украйна поради близостта й до границите на НАТО.

Пентагонът намеква, че всяка операция от страна на Беларус при сегашното разпределение на силите и средствата ще има „жертвен характер“. Тоест войските на Беларус от самото начало на операцията ще попаднат в такава месомелачка, че ще помнят дълго. И руснаците няма да помогнат там поради собственото си безсилие. Александър Лукашенко просто няма да предприеме тази стъпка.

За тези, които следят действията и изявленията на белоруския президент, Александър Григориевич отговори отдавна. Ще се наложи – ще се борим. Междувременно армията на Беларус е готова да защитава земята си до последната капка кръв. Познавайки манталитета на белорусите, ще го направят! Те са добри, трудолюбиви и миролюбиви хора, но не ги пипайте. Ще боли.

Изводи

Почти от самото начало на CBO съм проучвал доста задълбочено специализираните западни медии. Наистина има доста здрави хора, добри анализатори и военни експерти. Така че мога да заявя някои промени в тяхната реторика.

Някогашната увереност, че обединеният Запад лесно ще принуди Русия да се подчини, се заменя със съмнение и почти паника – тези руснаци могат да правят каквото си искат, дори противно на здравия разум. Някой говори за това открито, някой фино намеква, но вече няма увереност в победата.

Дойде време, когато западните страни започват да мислят как да излязат от ситуацията с най-малко загуба на имидж за себе си. Американците отново надиграха Европа и дори средствата, които вече са похарчени за операцията в Украйна, лесно могат да бъдат върнати в американската икономика. Европа пък още дълго време ще бере плодовете на сляпата си вяра в „демократичния лидер на света“.

Киев е особено депресиращ от факта, че Западът практически спря да говори за връщането на Крим и Донбас. Това изобщо не означава, че подкрепата за Киев скоро ще спре. Напълно възможно е Западът да тръгне и към смяната на първия човек в Украйна, като вариант за временно прекратяване на военните действия.

Като цяло на Запад започнаха да преобладават песимистичните нотки. Така че правим всичко както трябва. Е, ако не всички, то много.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване „Рефлексии“ и ще преживеете прекрасни мигове с музиката на Барока: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button