Русия

Нападайки Москва от въздуха, Украйна следва по стъпките на Третия райх

/NovinarBG.com/ Опазването на небето на столицата – минало и настояще

През последните петдесет години противовъздушната отбрана на страната ни е предназначена за прихващане на самолети и ракети. Москва, според експертите, беше непроницаема, въпреки че никой не я тестваше за здравина, а пристигането през „перестройката“ на германския пилот-аматьор Руст се обясняваше с непостоянство в контрола.

Но малките, коварни дронове, които станаха известни сравнително наскоро, летят на дълги разстояния и не е лесно да ги свалите или да ги избиете от курса им със средствата за радио – електронна война. Освен това понякога е просто скъпо – дроновете са сравнително евтини, а ракетите, които могат да ги поразят, струват много пари.

Какво да се прави? Със сигурност руските военни ще предприемат всички мерки за укрепване на защитата на Москва.

Да преминем към миналото. За това ще помогне проектът „Москва под бомбите 1941-1943“ – изложба на булевард „Страстной“ и документален филм, който е достъпен в интернет. Третата част от проекта е интерактивна карта, която показва нападнатата къща, вида на бомбата и броя на жертвите, ако има такива. Цялата тази информация е посветена на 62-та годишнина от първото въздушно нападение над Москва през юли 1941 г.

Главният вестник на страната, Правда, съобщи за бомбардировката на следващия ден в кратка статия, публикувана на 4-та страница: „ В 22.10 часа на 21 юли повече от 200 германски самолета се опитаха да атакуват Москва. Нападението трябва да се счита за провал. Баражните отряди на нашата авиация не позволиха на основните сили на германската авиация да достигнат Москва. В града избухнаха няколко пожара в жилищни сгради. Има малък брой загинали и ранени. Нито едно от военните съоръжения не е пострадало. По непълни данни, 17 германски самолета са свалени от нашата нощна авиация и огъня на зенитни батареи. Въздушната атака продължи 5 часа и половина.

Но това не беше съвсем вярно – нападението беше силно и жителите на града, разбира се, усетиха последствията от него.

Германците биха могли да нанесат много по-сериозни щети на столицата на СССР, ако не беше мощната противовъздушна отбрана на Москва и жителите на града, които самоотвержено гасяха запалителните бомби. Пилотът на Хитлер, фелдфебел Л. Хавигхорст, си спомня: „В навечерието на удара над руската столица фелдмаршал Кеселринг пристигна на летището в Тереспол, където се намираха двата ни отряда. Той се обърна към екипажите: „Авиатори мои! Успяхте да бомбардирате Англия, където трябваше да преодолеете силен противовъздушен огън, редици бариери с балони, да отблъснете атаки на изтребители.

И вие свършихте отлична работа. Сега вашата цел е Москва. Ще бъде много по-лесно. Ако руснаците изобщо имат зенитни оръдия, то те са малко, няма да ви създават проблеми, както и няколко прожектора. Те нямат цепелини и абсолютно никакви нощни изтребители … „

Повдигайки духа на немските пилоти, фелдмаршалът излъга. Около Москва бяха създадени няколко пояса за противовъздушна отбрана. Германските ескадрили започнаха да бъдат подлагани на удари на противовъздушната отбрана на повече от двеста километра от столицата. Колкото повече летяха, толкова по-яростна ставаше стрелбата от земята. Над Москва възникна защитен огнен вал. Нищо подобно Луфтвафе не е изпитвал досега.

По време на въздушната „Битка за Англия“ германците имаха трудности – британската противовъздушна отбрана даде мощен отпор. Но защитата на съветската столица беше по-добре организирана: немските асове буквално изпадаха в паника, попадайки в лъчите на мощни прожектори и усещайки как самолетите им пробиват смъртоносните заряди, които се втурват към тях от земята.

Германските пилоти си го получаваха не само от съветската противовъздушна отбрана, но и от изтребителите. Най-известният герой на битката за московското небе беше Виктор Талалихин. През нощта на 6 август 1941 г. той атакува вражески бомбардировач. Германците отвръщат на огъня и раняват пилота. Когато Талалихин свършва боеприпасите, той реши да извърши таран.

В същия ден радиото предава новината за подвига на пилота. Вестниците публикуват неговия портрет и указа на Президиума на Върховния съвет на СССР за присъждането му на званието Герой на Съветския съюз.

Гражданите бягаха от бомбардировките не само в тунелите на метрото – по това време имаше малко станции, но и в землянки, специално направени окопи, в които човек можеше бързо да се спусне – те бяха предназначени главно за минувачи. Подслони бяха организирани и в мазетата на къщите.

Кремъл беше тежко бомбардиран, въпреки факта, че сградите му бяха замаскирани. Камуфлажът беше поставен на добро ниво. Ако не беше лентата на река Москва, германците изобщо нямаше да имат ориентири.

В края на юли 1941 г. няколко бомби падат близо до Оръжейната палата – взривната вълна счупва прозорците в кабинета на Сталин. Друго попадение повреди арсенала, убивайки повече от деветдесет души. Друга бомба избухна на територията до Цар Пушка. Наблизо се е оказал Анастас Микоян, председател на Комитета за продоволствие и облекло на Червената армия. Той е бил повален от взривната вълна.

На 12 август тонна бомба удари арсенала на Кремъл. Екипаж на зенитна картечница, командван от лейтенант Георгий Ходарьов, загива. Източната част на складовата сграда е разрушена, гаражът на Сталин, общежитията на гарнизонните части и складовете са сериозно повредени.

И ето свидетелството на кандидата на икономическите науки Александър Иванов, който беше на десет години през четиридесет и първа: „Случайно наблюдавах от „Моховая“ (нямаха време да обявят тревога) въздушен бой някъде над Арбат. Самолетите се въртяха като рояк пчели и от тях летяха светлини. Тогава част от самолетите внезапно се отдръпнаха (най-вероятно нашите) и започна силен противовъздушен огън (което означава, че координацията е била налице), така че германците трябваше да бягат буквално от прага на Кремъл.

Московският градски съвет съобщи, че „от 24 юли московското метро спира работата си от 21 часа, за да могат жените с деца безопасно да се скрият в метрото, докато не бъде обявена въздушна тревога. От 21 часа до сигнала за въздушна атака в метрото се допускат само деца и жени с деца. Влизането в метрото с обемисти вещи е строго забранено. Разрешено е носенето на одеяла, вързопи и малки куфари с храна за децата в метрото. Метрото беше доста безопасно укритие.

През лятото на 1941 г. германците интензивно бомбардират Москва. По-късно нападенията станаха по-редки и за последен път въздушните разбойници на Третия райх се появиха над столицата през юни четиридесет и трета. Но съветските пилоти и екипажите на противовъздушната отбрана не дадоха на нацистите и най-малката причина за злобна радост.

Общо по време на нападенията над Москва бяха хвърлени 1610 фугасни бомби, 1480 от които избухнаха, но врагът не успя да унищожи нито един (!) важен стратегически обект. Но пилотите на Луфтвафе атакуваха яростно главния град на Съветския съюз, използвайки голям брой самолети! Въпреки това защитниците на Москва оцеляха, показвайки висок морал, изключителна смелост и непоклатима вяра в победата.

Да се върнем към нашите неспокойни дни. По думите на Александър Бартош, член-кореспондент на Академията на военните науки, атаката с украински дронове може да бъде извършена не само от територията на Украйна, но и от региони на територията на Руската федерация. Следователно е необходима не само внимателната работа на служителите на реда, но и бдителността на цивилното население – тук може да помогне приложение, чрез което данните за обхватите ще се вливат в един център. И, разбира се, необходимо е сериозно укрепване на ПВО.

Има и нестандартни предложения за подреждане на защита на небето, съчетаващи опита от миналото и съвременните технологии. За борба с безпилотните самолети се предлага да се използват безпилотни дирижабли, които с помощта на средства за електронна война ще изследват пространството на стотици километри наоколо и ще откриват неочакваните гости.

Както съобщиха за РИА Новости от пресслужбата на „Високоточни комплекси и системи“ (част от Ростех), Русия ще увеличи петкратно производството на най-новата система за контрол на въздушното пространство, предназначена, наред с други неща, за противодействие на нападения с безпилотни самолети. Тази система е в състояние да открива въздушни цели, движещи се с радиална скорост до 270 m/s, както и обекти с изключително малка ефективна площ на разсейване. Системата може да следи едновременно до 20 самолета, включително малки дронове, като определя техния тип, височина на полета и разстоянието до тях.

Най-ефективният начин за борба с вражеските дронове обаче ще бъде пълното унищожаване на военната инфраструктура на Украйна, включително местата, където се произвеждат смъртоносните дронове. Задачата е трудна, но няма друг начин да се обезопасят напълно столицата и другите градове на Русия.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button