ПОЛЕЗНИ

7 лъжи и измами за зимните гуми, на които се хващат дори опитните шофьори

Експерт разсея основните митове за зимните гуми.

  1. Не гумите са важни, а изживяването при шофиране

Движението по пътищата е сложна система от взаимодействие между много шофьори и автомобили. Решаващият и най-непредвидим фактор при шофиране е водачът зад волана. На пътя водачът носи пълна отговорност, той трябва да спазва всички правила за движение, дистанция и ограничения на скоростта.

Advertisement

Системите за безопасност в съвременните автомобили могат да защитят водача от повечето опасности, но не могат да коригират всички грешки. Гумите са единственото средство за контакт между автомобила и пътя: правилно подбраните и монтирани гуми помагат на водача и дават по-голяма увереност, но, разбира се, самите те не са единствената гаранция за безаварийно шофиране.

Безопасното шофиране е комбиниран резултат от технически и човешки фактори.

  1. Задвижването 4х4 не се нуждае от зимни гуми

Всеки автомобил, който се кара при зимни условия има нужда от зимни гуми. Наличието на правилните гуми на вашия автомобил допринася за безопасността на водача и другите участници в движението. Задвижването 4х4 през зимата не замества необходимостта от монтиранее на зимни гуми.

  1. По-добре е да купувате широки гуми за зимата

Превозното средство трябва да бъде оборудвано с гуми, препоръчани от производителя на превозното средство. В същото време има подход, според който шофьорите могат да избират и монтират по-тесни гуми за по-добро отстраняване на киша от контактното петно. Този подход е оправдан при ситуации на киша по пътя. Основното е, че изборът на ширина на гумата се извършва в рамките на възможните размери от производителя на автомобила.

  1. Ако нямате пари, тогава е по-добре да купите само един чифт нови гуми и да ги поставите на една ос

Правилата за движение по пътищата установяват списък с неизправности, при наличието на които е забранено движението на превозни средства:

  • „Превозното средство няма монтирани зимни гуми през зимния период (декември, януари, февруари)” – тук не е посочен подробно броя на гумите, но се подразбира, че зимните гуми трябва да бъдат монтирани на всички колела.
  • „Зимни гуми и гуми с шипове против хлъзгане (ако има такива) не са монтирани на всички колела на превозното средство“ – а за гумите с шипове има директно изискване за монтиране на всички колела.

Не препоръчваме да нарушавате правилата за движение!

  1. Можете да си купите добри зимни гуми без шипове и да ги карате през цялата година, дори и през лятото

Фрикционните (без шипове) гуми са предназначени за използване предимно при зимни условия.

Летните гуми са най-безопасният и икономичен избор за лятно шофиране. Дори добрите фрикционни гуми не отговарят на летните гуми при летни условия, така че не препоръчваме използването на фрикционни гуми като всесезонни.

  1. Ако карате по асфалт с гуми с шипове, всички шипове веднага ще излетят

Модерните гуми с шипове са проектирани, като се вземат предвид реалните условия на шофиране, което включва и шофиране по асфалт. Основното нещо е, че определено трябва да „очупите“ гумите с шипове в началото на експлоатацията, а след това, когато шофирате по асфалт, трябва да се придържате към спокоен (гладък) начин на шофиране – без внезапни тръгвания, аварийно спиране, внезапни промени в лентата и прекомерно управление. Спазването на тези прости препоръки ще запази шиповете на място през целия период на използване.

  1. Ледените шипове са безполезни в студено време.

Да, има такава теория. Това се крие във факта, че при изключително ниски температури твърдостта на леда става такава, че пробивната способност на шипа намалява. Не толкова често обаче се сблъскваме с необичайно ниски температури през зимата. Ако водачът трябва да шофира в лютия студ по заледен път, тогава е малко вероятно той да ускори и да спре екстремно. Следователно това твърдение е надценено, тъй като гумите с шипове демонстрират ефективно сцепление при различни зимни температури и условия.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button