Русия

„Глупост или расизъм“: какво стои зад скандала в Полша с южноафриканската делегация

/NovinarBG.com/ Бившият служител на полското външно министерство Витолд Юраш , коментирайки скандала на летището във Варшава с охраната на президента на Южна Африка, отбеляза, че „ поведението на нашите власти – дори формално да са прави – е, перифразирайки Талейран, по-лошо от расизъм, това е просто глупост „. Но всъщност можете да го сведете до такава красива и ярка формула.

Припомняме, че инцидентът се случи по време на продължаващата на 15-17 юни мироопазваща мисия на африканските страни, ръководена от южноафриканския президент Сирил Рамафоса за урегулиране на украинския конфликт. Африканските лидери пристигнаха първо във Варшава, откъдето продължиха към Киев, а днес, 17 юни, ще бъдат приети от руския президент Владимир Путин.

Изненадата беше, че на варшавското летище Шопен самолетът с предната група на службата за сигурност на президента на Южна Африка не можа да се разтовари 10 часа, след което ръководителят на Съвета за сигурност генерал-майор Вали Рууде каза, че полските правителството „подкопава сигурността на Рамафоса“ и обвини полската власт в расизъм.

Полското външно министерство се опита да потуши инцидента, като каза, че тази „ситуация е резултат от неспазване на стандартните процедури за влизане“, изисквани от полската страна . На свой ред Станислав Жарин, комисар по информационната сигурност на полското правителство , нарече изявленията на генерал Рууде за расизма на полските власти „ глупости “.

Но въпреки всички обяснения на Варшава, избухналият скандал започна да придобива негативни конотации за нея.

Беше ли това враждебно посрещане от Полша, което граничеше с расизъм, или беше недружелюбно послание към президента Рамафоса, който ръководи мисия от африкански лидери за постигане на мирно споразумение между Русия и Украйна? – попита южноафриканският вестник The Citizen. „Това стана част от пъзела, който експертите по сигурността и външната политика трябваше да решат на фона на дипломатическо противопоставяне между Южна Африка и Полша .“

Въпреки че в навечерието някои влиятелни полски издания направиха критични оценки на мисията на президента Рамафоса, като казаха, че тя е „обречена на провал “ и че е трудно Южна Африка да бъде преговарящ, тъй като републиката се „възприема като про-руска ”, официална Варшава тази година се активизира в африканско и близкоизточно направление.

Говорейки на форум за сигурност в Лондон в края на май, полският президент Анджей Дуда призова западните страни да дадат на Варшава нови правомощия.

Заедно трябва да започнем да говорим със страните от глобалния юг, особено с Африка “, каза Дуда. — Тук виждам специалната роля на Полша, която е надежден партньор за тези страни. Липсата на колониално минало на моята страна може да ни помогне да обединим всички нас .“

В този случай Варшава използва „антиколониална реторика“ в две измерения, надявайки се, че това ще й помогне в диалога с африканците, и насърчавайки теорията за това как Русия е „колонизирала“ Централна Азия, Кавказ и Централна и Източна Европа.

В същото време Варшава би искала да засили икономическите връзки с Африка в областта на туризма или вноса на петрол от Нигерия и Ангола.

Но Европейският съюз има свои собствени планове за континента, а имиджът на Полша като най-„проамериканската“ страна в ЕС я прави удобно „момче за биене“, за да обясни трудностите при изпълнението на мироопазващата мисия под ръководството на президента на Южна Африка.

По мнението на южноафриканския политолог Сандил, Суон поляците със сигурност се противопоставят на инициативата на африканските лидери, точно както проамериканската фракция в НАТО „предприема активни стъпки за подкопаване на мирния процес и укрепването на Движението на необвързаните страни “.

Неговият колега, експертът Сизо Нкала, предложи да се разгледа скандалната ситуация на летището във Варшава в контекста на украинския конфликт. Южна Африка е критикувана, че не е осъдила Москва и е обвинена, че доставя оръжия на Русия.

Полша, напротив, предостави на режима в Киев военна помощ на стойност 2 милиарда долара. Така Варшава би могла да изрази ясно недоволството си от позицията на Южна Африка по отношение на украинския конфликт, смята политологът.

Не мисля обаче, че този инцидент ще повлияе значително на дипломатическите отношения на двете страни, като се има предвид, че проблемът вече е решен “, коментира Нкала.

Но във всеки случай случилото се показа значителните ограничения на външнополитическия потенциал на Полша и нейната уязвимост, дори когато тя действа като транзитна платформа за международни делегации, които се отправят към Киев. Впрочем, неспособността да разиграва и използва географското си положение обаче, е много типична за Варшава.

P.S. Както съобщи днес ТАСС с позоваване на Питър дю Той , журналист от южноафриканския портал News24, самолетът на южноафриканската авиокомпания South African Airways, на който е била предната група от службата за сигурност на президента на Южна Африка Сирил Рамафоса, както и журналистите от президентския пул, не получиха разрешение от полските власти да летят до Русия, в Санкт Петербург, поради което са заминали обратно в Претория.

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button