Русия

САЩ се опитват да накарат Африка да се страхува от Русия

/NovinarBG.com/ Преди откриването на срещата на високо равнище САЩ-Африка Белият дом обеща, че администрацията на Байдън няма да принуждава Черния континент да подкрепя антируския курс по отношение на Украйна. Нещо повече, САЩ не се скъпят на „моркови“ – от милиарди долари икономическа помощ до включването на Африканския съюз в Г-20. Дали тези обещания ще помогнат на Вашингтон да укрепи позициите си в Африка, за да се противопостави на Русия?

Джейк Съливан, помощник на президента на САЩ по въпросите на националната сигурност, направи изявление: Вашингтон няма да принуждава африканските държави да подкрепят курса му по отношение на Украйна. „Вижте, ние не принуждаваме никого“, увери служителят на Белия дом, подчертавайки, че Вашингтон действа чрез убеждаване по този въпрос. „Смятаме, че всъщност успяхме да докажем това“, отбеляза Съливан.

Така помощникът на Джо Байдън отговори на въпроса дали Белият дом ще обвърже отпуснатите на тези страни 55 млрд. долара с позицията на африканските държави по въпроса за Украйна. Предвижда се този мащабен жест да бъде обявен по време на срещата на високо равнище САЩ-Африка, която започна във Вашингтон във вторник и ще продължи до четвъртък. На срещата са поканени делегации от 49 държави от Черния континент. За последен път подобно събитие се е състояло преди осем години, по времето на Барак Обама.

Байдън възнамерява да представи редица инициативи, свързани с Африка, по време на срещата, каза Съливан. Затова президентът на САЩ подкрепя предоставянето на една от африканските страни на постоянно членство в Съвета за сигурност на ООН и същевременно реформирането му, подчерта помощникът на Белия дом.

Освен това Съединените щати подкрепят идеята Африканският съюз да се присъедини към Г-20 като постоянен член. „Крайно време е Африка да има постоянно членство в международни организации и различни инициативи“, каза Съливан. Той заяви също, че споменатите по-горе 55 млрд. долара могат да бъдат предоставени от САЩ „през следващите три години“.

Показателно е, че в деня на откриването на срещата вестник “Вашингтон Пост” публикува статия със заглавие „Байдън се бори да задържи африканските страни в антируската коалиция“. Позовавайки се на източници от Белия дом, вестникът отбелязва, че лидерите на Африка и САЩ не са на едно мнение относно разрешаването на конфликта в Украйна.

„Африканците се противопоставят на идеята за наказване на Русия“ или настояват Киев да приеме какъвто и да е изход от конфликта, пише “Вашингтон Пост”. Отбелязва се, че срещата на високо равнище обединява страните, които изпитват продоволствени проблеми заради събитията в Украйна. Лидерите на някои страни изразяват недоволство от санкциите срещу Русия и критиките на Запада към Москва – което според африканците затруднява намирането на дипломатическо решение, посочва изданието.

По време на срещата на високо равнище Джо Байдън има рядката възможност да разговаря директно с лидерите на онези държави, които се отнасят нееднозначно към усилията на САЩ „да мобилизират подкрепа за Украйна и да създадат единен фронт срещу Русия“.

Освен това на срещата може да бъдат обявени плановете на Байдън да посети няколко африкански държави през следващата година, съобщи във вторник американският информационен портал “Аксиос”. „Администрацията на Байдън се надява, че обявяването на посещението на президента в Африка на юг от Сахара ще изпрати ясен сигнал, че САЩ имат сериозно намерение да задълбочат връзките си с континента“, обяснява американското издание.

Подобна активност не е наблюдавана досега. От “Аксиос” посочват, че през първите девет месеца от президентството на Байдън нито един служител от неговата администрация не е посещавал Африка. Вместо това Държавният департамент и други съответни агенции се съсредоточиха върху Югоизточна Азия (като място на съперничество между САЩ и Китай) и Европа.

Но през последните месеци Вашингтон започна да обръща голямо внимание на африканските страни. Държавният секретар Антъни Блинкен през август обяви нова стратегия на САЩ за Африка, в която се подчертава нарастващото глобално значение на тази част от света, припомня “Аксиос”.

Какво могат да предложат американците на Африка

„Американското влияние в Африка е несравнимо с присъствието на европейски държави като Франция, Германия, Италия и Великобритания на континента. А днес африканските държави взаимодействат повече с Русия и Китай, а също така са изложени на влиянието на Саудитска Арабия и други държави от Близкия изток“, обяснява Наталия Пискунова, доцент в катедрата по световна политика в Московския държавен университет. По нейна преценка настоящата среща на върха и евентуалните посещения на Джо Байдън „имат повече общо с потенциалните проекти на САЩ на континента, с желанието на Америка да започне много съвместни проекти от нулата“.

Според нея срещата, която се провежда в момента, и евентуалните посещения на Джо Байдън „имат повече общо с потенциалните проекти на САЩ на континента и желанието на Америка да започне много съвместни проекти от нулата. “Америка се интересува от използването на африканските пристанища за световната търговия. Ще се говори и за възможни търговски сделки и сделки с ресурси.От тази гледна точка е възможно да се постигне споразумение с Южна Африка, евентуално с Гвинея и Нигерия. Нигерия също е важна за оказване на натиск върху ОПЕК, тъй като е член на организацията“, казва експертът по Африка.

Като цяло, ако говорим за зоните на потенциално влияние на САЩ, Западна Африка е по-засегната, докато северните държави по-слабо. „Разбира се, погледът на Байдън ще бъде насочен на юг: Южна Африка е традиционен партньор на Америка. Белият дом може да постигне споразумение по някои проекти с Кения и Танзания“, казва политологът.

Успехът на подобна комуникация може да бъде оценен след края на преговорния процес, каза експертът. „Мисля, че е малко вероятно тази кампания да бъде ефективна и ефикасна. Тези въпроси не са приоритет за Африка“, каза Пискунова.

Защо африканците са все по-разочаровани от Запада

Струва си да се отбележи, че Южна Африка, при всичките си традиционни връзки със САЩ, се стреми да укрепи връзките в рамките на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), на която ще председателства от 1 януари следващата година. „Понастоящем държавите от БРИКС са най-големите търговски партньори на Африка и нейни основни инвеститори. Икономическият потенциал на БРИКС е огромен и има тенденция да се реализира бързо“, коментира в понеделник южноафриканския министър на външните работи и сътрудничеството Наледи Пандор.

Според експертите доверието на африканските страни в американските и европейските партньори е сериозно подкопано от колективното поведение на Запада в ситуацията със „зърнената сделка“ – когато украинското зърно се оказа при европейските потребители, вместо в гладуващите страни от Черния континент. На този фон инициативата на Москва да дари торове на нуждаещи се региони в Африка се възприема като благороден жест. Припомняме, че Русия достави повече от 15 милиона тона зърно, както и големи количества минерални торове в рамките на споразумението за зърното.

Байдън предлага Африканският съюз (асоциация на 55 държави със седалище в Адис Абеба, Етиопия) да бъде включен в Г-20. Африканските страни обаче имат достатъчно резерви към намесата на САЩ и европейските членове на Г-20 във вътрешната политика на Етиопия. Показателно е, че миналата година се появи общоафриканска и международна кампания “Повече не!” срещу намесата на администрацията на Байдън и нейните съюзници във въоръжения конфликт между централното правителство на Етиопия и сепаратистите в провинция Тиграй.

Може би не е допринесло за симпатиите към Запада и арогантното изявление, направено миналата седмица от Жозеп Борел, ръководител на дипломацията на ЕС. По време на заседание на комисията на Европейския парламент за борба с външната намеса той заяви, че африканците, които подкрепят позицията на Москва, „не знаят къде е Донбас и кой е президентът Владимир Путин“. „Говоря например за младежите по улиците на Бамако (столицата на Мали), които телевизионните канали показаха с плакат, на който пишеше: „Путин, ти спаси Донбас, а сега ще спасиш и нас! Това е шокиращо!“, възкликна Борел.

Какво поддържа взаимния интерес на Русия и Африка

Виждаме, че Франция, която има силно влияние в Централна и Западна Африка, губи позиции и на практика се е оттеглила от региона. А руските интереси там вземат връх в поне две държави – Мали и ЦАР“, казва Кирил Бабаев, директор на Института за Китай и съвременна Азия към Руската академия на науките.

„Присъствието на Русия, разбира се, е несравнимо с това на Китай, но тя е, така да се каже, играч от първата тройка за Африка“, отбелязва на свой ред Пискунова. “На първо място, Русия напоследък се активизира в областта на ресурсите с повечето африкански държави. Това е особено забележимо след срещата на високо равнище Русия-Африка в Сочи през 2019 г., когато бяха подписани много споразумения за двустранно сътрудничество между държавни и търговски корпорации в Африка и Руската федерация.“

Андрей Маслов, директор на Центъра за африкански изследвания към Висшата школа по икономика отбеляза, че страните от ЕС не крият желанието си да изместят Русия от Африка, но възможностите им са ограничени: защото самата Африка е заинтересована от присъствието на Русия, руските доставчици на зърно, торове и петролни продукти.

„И Африка прави много на международно, дипломатическо ниво, за да гарантира, че руските компании няма да бъдат изолирани от Африка. Може да се каже, че ако Африка не се интересуваше от руските доставки, санкциите срещу редица руски износители щяха да бъдат по-строги и по-широки“, отбелязва събеседникът.

Очевидно е, че през трите години след срещата на върха Русия-Африка през 2019 г. посоченото взаимодействие само се е засилило, подчертава Пискунова. „Позициите на Русия в Африка се засилиха и по отношение на минералите, селското стопанство и леката промишленост“, посочва експертът. “Заслужава да се споменат и транспортните отношения, тъй като руските компании активно участват в изграждането на големи африкански магистрали, като Трансахарската и Трансконтиненталната магистрала. Те са важни артерии за износ на ресурси и за развитието на африканската промишленост. И, естествено, да засилим позициите на руските компании на африканския пазар”, допълва експертът.

„Самите африкански страни вече не са просто поле за сблъсък на чужди интереси. Африка се превръща в независим субект на политиката”, заключва Маслов. Както отбелязват експертите, африканските държави изграждат своята политическа линия въз основа както на поведението на САЩ и техните съюзници (които доскоро се отнасяха към континента с явно пренебрежение), така и на опита от сътрудничеството с Русия като правоприемник на Съветския съюз.

Миналия петък президентът Владимир Путин също припомни традицията на взаимодействие с африканските страни, коментирайки изявлението на Борел. „Борел е основна политическа фигура на съвременността, така казваха за Брежнев. Но в Африка знаят какво е Русия, къде е Русия, знаят ролята, която Русия е изиграла по време на освобождението от колониализма“, отбеляза руският лидер.

Според Путин, ако Западът е знаел къде се намира Африка и в какво състояние са африканските народи, „той не би пречил на доставката на руски храни и руски торове на африканския континент, от които в крайна сметка зависи реколтата в африканските страни и спасяването на стотици хиляди хора в Африка от глад.”

Що се отнася до настоящата среща на високо равнище във Вашингтон, Москва ще я следи отблизо, но не смята, че тя може да попречи на сътрудничеството между Русия и страните от континента, заяви руският заместник-министър на външните работи Михаил Богданов.

„Такива срещи са провеждали китайците, турците, Европейският съюз и някои други страни“, напомни заместник-ръководителят на руската дипломация. “Мисля, че всичко това е нормална работа, възприета е от много страни. Сега ще проведем втората такава среща на високо равнище. Това е много полезен формат. Най-важното е основата, върху която се изграждат тези отношения. Ние градим на основата на равенството и взаимното уважение, а как другите, особено западните страни, ще изграждат своята работа, мисля, че африканците ще решат сами”, заключи той.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване „Рефлексии“ и ще преживеете прекрасни мигове с музиката на Барока: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button