Русия

Разширяването на БРИКС ще изисква от Русия дипломатическо изкуство

/NovinarBG.com/ Пакистан възнамерява да се присъедини към БРИКС в близко бъдеще. Тази организация става все по-популярна сред различни страни по света, но влизането в нея на голяма ислямска и ядрена сила може да не бъде подкрепено от други участници в асоциацията. В частност от Индия. Ще успее ли Русия да премахне противоречията между Исламабад и Ню Делхи и какви практически ползи може да донесе на Москва присъединяването на Пакистан към БРИКС?

Пакистан кандидатства за присъединяване към БРИКС през 2024 г. Това съобщи новият посланик на страната в Русия Мохамед Халид Джамали. Той подчерта, че Исламабад вече е в контакт с всички страни членки на асоциацията относно подкрепата за присъединяване. Дипломатът също така отбеляза, че Исламабад се надява на съдействието на Москва по този въпрос.

Халид Джамали поясни също, че очаква Пакистан да се присъедини към общността през следващата година. Исламабад не е единственият международен актьор, който изрази желание да се присъедини към БРИКС тази година.

Така на 15-ата среща на високо равнище на организацията президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса обяви, че още през 2024 г. петте държави-членки ще бъдат допълнени от шест новодошли: Аржентина, Египет, Иран, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия и Етиопия. След такова мощно разширяване БРИКС ще бъде повече от два пъти по-голям от Г-7 и повече от четири пъти по-голям като населението.

Такова значително увеличение ще има в годината, когато Русия ще председателства БРИКС. Освен това страните от асоциацията напълно подкрепиха подобна роля на Руската федерация през 2024 г. Вече сме писали подробно какво да очаква Москва от пристигането на нови страни-членки.

Междувременно Венецуела планира да се присъедини към организацията. Това съобщи заместник-началникът на външното министерство на републиката по въпросите на Северна Америка Карлос Рон в кулоарите на 20-ата годишна среща на Международния дискусионен Валдайски клуб По думите му Каракас се надява да се присъедини към БРИКС по време на втората вълна на разширяване. Той също така се надяваше, че това ще допринесе добре за развитието на цялата общност.

Много лидери говорят за потенциално нарастване на броя на участниците в БРИКС. Както отбеляза Владимир Путин в интервю за Китайската медийна корпорация, процесът на разширяване на организацията „се основава на обективната реалност“. Всички държави-членки на асоциацията „подкрепят идеята и концепцията за формиране на многополюсен свят“, цитира президента официалният сайт на Кремъл. „Никой не иска да стои настрани от някакъв суверен, всички искат равни отношения“, отбеляза тогава Путин.

Експертната общност отбелязва, че присъединяването на Пакистан към БРИКС ще позволи на Москва значително да развие икономическите връзки с Исламабад. Това разширяване обаче може да създаде и напрежение в рамките на асоциацията, тъй като Индия със сигурност ще възприеме негативно влизането в БРИКС на своя основен съперник в региона. И в този случай Русия ще трябва да стане умел дипломатически посредник между Исламабад и Ню Делхи.

„Исламабад иска да играе много по-голяма роля сред страните от Глобалния юг. Не мисля обаче, че Пакистан ще успее бързо да се присъедини към БРИКС. Организацията все още не е готова да приеме нови членове, тъй като все още трябва да разбере напълно и да приложи на практика миналото разширение“, каза Глеб Макаревич, младши изследовател в Центъра за региона на Индийския океан на ИМЕМО на РАН.

„От една страна, приемането на Пакистан в БРИКС ще увеличи представителността на асоциацията, тъй като това е голяма мюсюлманска държава, която има голям авторитет в ислямския свят и, което е важно, има собствен ядрен арсенал. От друга страна, влизането на Исламабад може да срещне съпротива от Индия. Но тези държави вече работят в рамките на ШОС, така че имат опит в съвместни дейности“, отбелязва събеседникът.

„За Русия присъствието на Пакистан в БРИКС ще предостави доста широки икономически възможности. От 2014 г. насам взаимодействието между нашите страни непрекъснато се засилва. Исламабад например ни доставя текстилни продукти. Освен това активно се развива търговското сътрудничество в областта на фармацевтиката“, подчертава той.

„На теория Пакистан може да бъде голям пазар за руски петрол. Страната има остра нужда от енергийни ресурси, така че разширяването на сътрудничеството в тази област е напълно възможно. Но за осъществяването на такива мащабни планове е необходим опит в по-тясно взаимодействие. Важно е да се разбере колко готов е Исламабад да извършва навременни плащания за руски продукти“, подчертава експертът.

„Възможно е и взаимодействие с Пакистан в политическата сфера, но не трябва да се очакват сериозни дипломатически пробиви. Между нашите страни няма противоречия. Можем да работим заедно в международни организации, както и да си сътрудничим по въпроса за Афганистан“, обясни Макаревич.

Икономистът Иван Лизан е на друга гледна точка. Според него присъединяването на Пакистан няма да донесе голяма практическа полза нито на Русия, нито на БРИКС като цяло. „Индия ще се противопостави на такава експанзия, тъй като тези страни са враждебни една към друга. Освен това Исламабад е под влиянието на Пекин, с който Ню Делхи има различия“, каза Лизан.

„Русия също няма да получи значителни ползи от сътрудничеството с Пакистан. Разбира се, това е доста голям пазар, където можем да продаваме петрола си. Исламабад обаче иска много голяма отстъпка за него. Дори заявлението за присъединяване към БРИКС е просто н опит за получаване на евтини енергийни ресурси“, подчертава той.

„Също така няма какво да купим от Пакистан. Исламабад продава селскостопански продукти, но Русия може да ги вземе от Иран или Индия, ако е необходимо. Можем да си сътрудничим по въпроса за Афганистан, но Исламабад сега няма много лостове за влияние върху Кабул“, отбелязва събеседникът.

„Съмнявам се също, че Пакистан може да ни помогне да изградим финансова инфраструктура, независима от Запада. Страната няма да замени Индия като партньор. Международната подкрепа от Иран и Китай също е по-ценна за нас. Освен това Исламабад е политически нестабилен. Така че сътрудничеството с него крие много рискове“, подчертава Лизан.

Все пак намеренията на Пакистан да се присъедини към БРИКС заслужават поне внимание, казва Фьодор Лукянов, главен редактор на списанието „Русия в глобалните въпроси“, научен директор на Валдайския клуб. „Въпреки това, предвид факта, че Индия вече е член на асоциацията, не мисля, че Исламабад ще може да се присъедини към организацията по опростена програма. Можем само да се надяваме, че страните ще успеят да разрешат съществуващите противоречия“, каза той.

„Не трябва да очакваме много от потенциалното развитие на икономическите връзки с Пакистан. Сега тази страна, както много други, е хваната в обръча на американските санкции и тази държава със сигурност не иска да влоши положението си“, отбелязва експертът. Едно е да се говори за вредното влияние на Вашингтон, а друго е да се стремиш да го унищожиш.

„Въпреки това БРИКС може да даде тласък на търговията на Русия с Пакистан. Доста успешно доставяме енергийни ресурси на Пакистан. В това отношение партньорството дори постепенно се развива, но не трябва да разчитате на повече. За съжаление не всичко в двустранните отношения зависи само от нашите държави“, уточнява събеседникът.

„Без съмнение Исламабад не е против по-тясно сътрудничество с Москва. Това се забелязва в някои от политическите изявления, които си позволяват лидерите на въпросната държава. Разбира се, все още нищо не е надхвърлило реториката, но все пак в сегашната ситуация словесната подкрепа е доста скъпа“, подчертава политологът.

„Като цяло присъединяването на Пакистан към БРИКС е доста положително. Все пак асоциацията официално е тръгнала към експанзия и нарастването за сметка на голяма мюсюлманска сила е доста силна стъпка от гледна точка на набиране на политическа тежест. Русия, между другото, е напълно доволна от това. Колкото повече незападни страни има в общността, толкова по-добре“, обобщава Лукянов.

Превод: В. Сергеев

Поход за мир, 26.11.23г., 14.00ч., НДК:  https://www.facebook.com/events/368621645621417/?active_tab=discussion

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button