Русия

Изстрелването на секретна „валсираща“ балистична ракета беше сигнал за НАТО: Русия тества ново супероръжие

/NovinarBG.com/ Полковник Баранец: Разузнаването на НАТО сигурно е „на нокти“ след изпитанието на новата руска ракета

Представям си как са се изправили на нокти всички разузнавателни служби на НАТО – космически, радио, разузнавателни. След постъпването на това официално съобщение от Министерството на отбраната на Русия:

На 12 април 2024 г. от 4-ти държавен централен междувидов полигон Капустин Яр в Астраханска област боен екипаж на РВСН успешно изстреля междуконтинентална балистична ракета от мобилна ракетна система с наземно базиране.

Това изстрелване беше извършено като част от държавните изпитания на перспективни ракетни системи, както и потвърждаване на стабилността на ракетите в експлоатация. Получените резултати потвърждават високата надеждност на руските ракети за осигуряване на стратегическата сигурност на Руската федерация.

Пусковите задачи бяха изпълнени изцяло“.

Имало е много подобни съобщения в миналото. Но светът никога не е виждал такъв пуск на ракета, „валсираща“ в небето. Приличаше на комета със змиевидна бяла опашка. Жителите на различни региони на Русия – Оренбург, Астрахан, Волгоград, Дагестан и други – наблюдаваха нейните спираловидни кръгове с изненада. И дори в много страни от Близкия изток. А в Украйна във връзка с това дори обявиха пълна въздушна тревога.

И сега светът се чеше по главата – що за невиждано чудо е това?

Едно след друго започнаха да се появяват предположения.

Например, това е може би най-новата ракета с ядрен двигател, Буревестник (шегаджиите тук веднага перефразираха Горки – „Буревестникът гордо се извисява над астраханските пясъци“). Но експертите по параметрите на тази ракета веднага отхвърлиха тази версия – продуктът, излитащ от Капустин Яр, беше 2 пъти по-дълъг и по-дебел. А и „Буревестник“ се изстрелва от наклонено, а не от вертикално положение.

След това започнаха да „смилат“ друга версия – това е, казват те, „Авангард“, руска ракетна система, оборудвана с управляема бойна глава (15Ю71 или Ю-71). Той се изстрелва към целта с помощта на междуконтиненталната балистична ракета (МБР) УР-100Н УТTХ. Но, съдейки по видеото, дори аматьор ще ви каже, че тук на „стотицата“ даже не мирише. Освен това тя е с шахтно изстрелване.

Продължаваме нататък.

Нашето военно ведомство вече даде някои „намеци“ в съобщението си. Обърнете внимание на тези думи: – ракетата е била междуконтинентална балистична. Беше тествана и ОБЕЩАВАЩА РАКЕТНА СИСТЕМА. А пусковата установка е мобилна (подвижен грунтов комплекс). И ето най-любопитното: много експерти са съгласни, че видеото показва изстрелването на МБР „Ярс“.

До неотдавна го имахме само във шахтен вариант. И сега, това означава, в мобилен – в случай, че противниците разберат къде са „кладенците“ и се прицелят в тях. Опитайте се да откриете добре замаскиран и при това „бягаща“ пускова установка!

Ето защо нашите шефове на противоракетната отбрана и нашите „златни умове“ в отбранителната индустрия решиха да направят мобилни пускови установки за Ярс.

Но тук е уместно да припомним, че на 16 декември 2022 г. главнокомандващият на РВСН Сергей Каракаев обяви началото на работата през 2023 г. по създаването на нов мобилен ракетен комплекс. Най-вероятно това ще бъде нова версия на Ярс от Московския институт по топлотехника. Може да се предположи, каза генералът, че след разработката и изпитанията този комплекс ще може да замени комплексите Топол-М.

Изглежда това са били тъкмо тези изпитания. „Тестване на перспективни ракетни системи“, както честно заяви Министерството на отбраната. Е, сега основният въпрос: защо ракетата направи толкова странни пируети в небето?

Ами казаха ви, че се разработват ОБЕЩАВАЩИ системи, което означава най-новите системи. И тук имате двигатели, и механизми за управление, и още нещо. Една задгранична система за предупреждение за ракетна атака направо ще си промие „мозъка“, ако се опита да разбере логиката на полета на такава ракета и да изчисли нейната траектория.

Освен това тази безумна траектория беше равна на някои места, което направи прихващането на ракетата още по-трудно. Не изключвам небесният валс да е резултат от възможни временни технически повреди. Или може би обратното – нова система, способна да обърка всеки враг. И най-важното е, че ракетата достигна целта си. Е, казаха ви: „Задачите за изстрелване са изпълнени изцяло“.

Превод: ЕС

Още новини

Back to top button