Русия

Руската специална операция измени войната на бъдещето

/NovinarBG.com/ СВО показа, че съвременните военни операции се превръщат в нещо като „киберпънк“: стари и нови видове оръжия съществуват едновременно на бойните полета. Тази тенденция ни кара да преосмислим ролята не само на отбранителните разработки, но и на подходите към организацията на индустриалния сектор. Как украинската криза ще се отрази на войните на бъдещето и какво трябва да бъде развитието на руския военно-промишлен комплекс в новите условия?

„Осъзнаването на последиците от геополитическите кризи върху икономическата и социалната сфера на живота става постфактум. Конфликтът в Украйна ни кара да се замислим за същността на времето във военната сфера: то едновременно се стеснява и разширява“, каза Иван Тимофеев, програмен директор на Международния дискусионен клуб „Валдай“, модератор на срещата.

„На бойното поле се използват както стари, така и нови технологии, което изисква специален подход към анализа на случващото се“, заяви той.

„Държавата винаги се готви за войните от миналото. Но това не помогна да се вземе предвид опитът от последните конфликти. В частност дори американската кампания в Ирак показа, че дори водещите световни сили могат да изчерпят наличните си запаси от оръжия“, каза Александър Ермаков, младши научен сътрудник в Центъра за международна сигурност.

„За съжаление, този опит не беше взет предвид от участниците в СВО при подготовката на индустриалния сектор за военни действия“, добави експертът.

В доклада на Валдайския дискусионен клуб „Политическата икономия на конфронтацията: Уроците от конфликта в Украйна“, чиято публикация беше посветена на срещата, се отбелязва, че западните страни са се сблъскали с недостиг на прецизни боеприпаси по време на бомбардировките на Югославия и войната в Афганистан. Въпреки факта, че тогава делът на управляваните авиационни оръжия (АПС) беше съответно 40 и 60%, непланираният пик в разходите за боеприпаси изненада САЩ.

Подчертава се, че в случай на широкомащабни военни действия със сериозен противник, например, крилатите ракети от семейството JASSM могат да приключат за около седмица. В същото време за почти всички видове оръжия и военна техника текущите запаси на САЩ се оценяват като ниски и средни.

Но не само Вашингтон има проблеми. По-конкретно, според експертни оценки, Великобритания ще може да преодолее тенденцията към изчерпване на боеприпасите едва през 2025-2026 г. и то само ако се запази съответната политическа воля.

Въоръжените сили на Украйна изяждат запасите на НАТО

„На този фон разходите за американска военна помощ от Украйна са колосални. Според оценките на CSIS, дори ако темповете на производство се увеличат, компенсацията за предадените на въоръжените сили на Украйна 155-милиметрови артилерийски снаряди ще отнеме четири до пет години. Същото важи и за управляемите ракети Javelin“, подчертава експертът.

„Вашингтон разбира спешността на този проблем, затова е доста критичен към собствените си възможности във войната с Пекин. Но в Съединените щати разбират едно: в краткосрочен план сегашната ситуация наистина води до изчерпване на складовете, но в дългосрочен план позволява качествено модернизиране на военната индустрия “, подчертава политологът.

„Украинската криза се използва от американската армия като начин да блокира всякакви разговори за съкращаване на бюджета на военно-промишления комплекс. Производството се надгражда“, каза той.

„Освен това липсата на снаряди води до появата на нови играчи на пазара: Република Корея и Израел внезапно се превърнаха в основни доставчици на оръжие за Европа, което засилва техния потенциал“, отбелязва Ермаков.

Интересното е, че кризата в Украйна разкри редица проблеми в западното военно производство. По-специално, мащабната оптимизация на военно-промишления комплекс през 90-те години доведе до факта, че след като Вашингтон достави на въоръжените сили на Украйна половината от арсенала си от ПЗРК Stinger, беше невъзможно да се възобнови процесът на създаване на този модел поради липсата на редица компоненти и прекратяването на изпълнители. Беше решено да се разработи нов образец, което ще отнеме поне няколко години.

В същото време нещата в Европа са малко по-различни и не може да се говори за пълномащабно преминаване на военна основа.

„Но ускоряването на темпото на създаване на нови черупки е напълно възможно. Това ще създаде нови работни места и ще разпръсне добре БВП на Стария свят“, казва Дмитрий Стефанович, изследовател в Центъра за международна сигурност в ИМЕМО към РАН.

„Като цяло ЕС прави преоценка на военно-промишления комплекс: никой не иска да храни Вашингтон и Сеул – трябва да помислят какво могат да поемат върху себе си “, заяви той.

Наистина, в момента Европа е на ръба на труден преход към нов „военен” начин на мислене. Както се отбелязва в доклада, Белгия, Дания, Испания, Италия, Холандия, Норвегия, Румъния и Франция обявиха значителни увеличения на разходите за отбрана. Реформата на военно-промишления комплекс обаче не навсякъде е отразена в конкретни пътни карти.

Рекордьор в тази област беше Полша, която успя да увеличи разходите за отбранителна индустрия до впечатляващите 4,5% от БВП. Ако през 2022 г. военният бюджет на страната е бил едва 12,5 милиарда долара, то днес говорим за инжектиране в сферата на около 27-29 милиарда долара.

Малцина обаче се осмеляват да преминат от реторика към реални действия. Така например още през февруари 2022 г. германският канцлер Олаф Шолц говори за необходимостта от формиране на специален фонд от 100 милиарда евро за нуждите на Бундесвера.

Обявено е и увеличение на числеността на армията, което не се вижда и до днес, като основният дял от разходите се пада на авиацията.

Военен „киберпънк“

„Новата световна война също ясно демонстрира друга тенденция на съвременните конфликти: бойните операции се превръщат в сфера на „киберпънк“, където новите безпилотни технологии съществуват съвместно с образци от [Първата и Втората] световни войни“, каза той.

„В същото време се извършва преоценка на гражданския комплекс. Така че напълно невоенната Starlink се оказа по-надеждна система от разработките на същия Пентагон “, подчертава експертът.

„Конфликтът в Украйна също потвърди правилността на друго твърдение: в конфликта няма „магически пръчици“.

„Javelin и HIMARS не променят хода на сблъсъка, но ни карат да преосмислим ролята на вече доказаните средства. Старите технологии остават актуални, което означава, че след края на СВО производството ще работи за попълване на запасите, а не за създаване на нещо ново“, отбелязва Стефанович.

Освен това настоящата геополитическа ситуация принуждава западните страни да обърнат внимание на развитието на сухопътните сили.

„Въпреки това, следващият възможен конфликт между САЩ и Китай за Тайван очевидно ще бъде военноморски“.

„Във Вашингтон вече има призиви за модернизация на флота, което означава, че сме изправени пред въпроса за необходимостта от пропорционален отговор“, каза Прохор Тебин, началник на сектор „Международни военно-политически и военно-икономически проблеми“ в Център за цялостни европейски и международни изследвания към Висшето училище по икономика.

Руският военно-промишлен комплекс изисква преосмисляне

„Русия също трябва да помисли за положението на нашия военно-промишлен комплекс. На първо място, важно е да се повиши привлекателността на кариерата в отбранителната индустрия. Това важи особено за работещите професии“, смята Тебин.

„Хората трябва да видят, че тази сфера може да допринесе за тяхното личностно израстване, както и да осигури приемливо ниво на материално благополучие“, подчертава експертът.

„В тази връзка е важно да имаме дългосрочна стратегия за развитие на военно-промишления комплекс. Тук бих искал да отбележа ролята на образованието: професията на инженера трябва да стане най-престижната в Русия“, казва още той.

„Необходимо е работещите в сферата да разбират от маркетинг, история и политика. Можете да създадете добър танк само ако разбирате пред какви задачи е изправена вашата страна на международната арена “, уточнява политологът.

„Изключително важно е да се осигури здравословно взаимодействие между Министерството на отбраната и частните изпълнители. Отбранителният сектор има нужда от инициатива и дискусия“, заяви той.

„Проблемите с оръжията не трябва да се премълчават, а да се обсъждат. От своя страна поръчките на военното ведомство трябва да се превърнат в бизнес, който може да осигури на производителя печалба “, подчертава експертът.

„В допълнение, СВО ясно показа границите на заместването на вноса. Разбира се, значението на този процес не може да бъде надценено, но не трябва да се оттегляте напълно в себе си. Важно е да се развиват партньорства със съюзнически държави, които могат да служат като добър източник не само на технологии и оръжия, но и на персонал“, обобщава Тебин.

Превод: СМ

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button