Русия

Как БПЛА заменят основната ударна сила на армията

/NovinarBG.com/ Боевете, които се водят в Украйна пред очите ни, пораждат революция във военното дело. БПЛА се превръщат не само в основно средство за разузнаване, но и в основна ударна сила на сухопътните сили, заменяйки в това си качество артилерията. Може би в близко бъдеще ще видим мотострелкови бригади на руската армия с принципно нов облик. Как ще изглеждат?

Традиционно се смяташе, че основната ударна сила на сухопътните войски е артилерията. В много отношения това остава така и до днес, включително и по време на СВО. Но в момента практиката на бойните действия показва, че артилерията бързо се заменя с нов тип оръжия – БПЛА. Разбира се, безпилотните летателни апарати се използват във военните дела от много десетилетия, а малките квадрокоптери – малко под двадесет. Но само в Украйна тяхното използване достигна фундаментално ново ниво.

Преминаване от количество към качество

От самото начало на конфликта украинските войски започнаха масово да използват не само квадрокоптери с камери за разузнаване и корекция на артилерийския огън, но и по-тежки хеликоптери, носещи различни боеприпаси. Въоръжените сили на Руската федерация днес също активно използват не само БПЛА от авиационен тип, но и масово използват квадрокоптери за разузнаване и корекция на артилерийския огън и във все по-големи мащаби започна да хвърля от тях боеприпаси. Най-известният и съвършен от тях е “Ланцет”. Широко използвани са така наречените ФПВ дронове (“Дронове от първо лице”).

Руските войски имат успешен опит в използването на подобни ударни оръжия в значителни мащаби. ВСУ, които нямат нищо подобно на нашите “Ланцет” и техните аналози, се научиха да използват въздушни ретранслатори на радиосигнали, монтирани на хеликоптери, и чрез тях да управляват своите ФПВ-дронове и тежки хеликоптери, носещи оръжия, например 82и 120-мм мини. Въздушните релета им дават възможност да използват своите дронове на разстояние от 15-17 километра от точката на изстрелване.

На пръв поглед изглежда, че “гаражните” ФПВ-дронове не са толкова сериозна заплаха. Но тези примитивни БПЛА могат да бъдат доставяни на фронта с десетки хиляди на месец. ВСУ са сформирали и изпитали в бой ротни и батальонни бойни групи от безпилотни летателни апарати. Сега ги въвеждат в формирования от полков мащаб. Това значително ще увеличи тяхната ефективност.

В допълнение към решаването на все по-голям брой ударни задачи с безпилотни самолети от различни видове, се появиха и други тенденции. По този начин както нашите войски, така и ВСУ прибягват до дистанционно инсталиране на мини от дронове, селекция и отстраняване от бойното поле на свалени дронове – както свои, така и на врага.

Украинските войски сега се оплакват, че руските ФПВ-дронове се използват с термични камери и могат да поразяват цели през нощта и че нашите войски са започнали да използват атакуващи БПЛА, които могат да насочват цели без контрол от оператор. Изглежда, че скоро ще има изпепелена земя на няколко километра близо до линията на бойния контакт, в която роботизираните системи на враждуващите страни унищожават всичко живо.

Нов тип ударни части

Има прецеденти от ВСУ и нашите войски, когато масирани удари от ФПВ-дронове бързо водеха до по-сериозни щети от продължителния артилерийски огън. ФПВ-дронът има много предимства пред артилерийския снаряд и основното е много по-високата вероятност за поразяване на целта. Има и възможност за преследване на цел, която избягва удара. Тези два фактора осигуряват на ФПВ-дроновете превъзходство в нанасянето на загуби на врага пред класическата артилерия.

Но новият тип оръжие изисква и нови форми на организиране на използването му. В експертните среди вече има предложения за необходимостта от формиране на специални ударни части или формирования (например бригади), в които подразделения с безпилотни самолети да взаимодействат на нова основа с пехотата.

Пример за такова начало е вторият щурм на насипа близо до коксохимическия завод в Авдеевка, когато украинските войски бяха буквално унищожени от масирани удари на ФПВ-дронове. По време на щурма подразделенията на руските войски заеха позицията без загуби. Нещо повече, те успяха да се закрепят преди украинската контраатака – толкова зашеметяващ беше резултатът от ударите на дроновете.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Има много такива примери. Именно те дават основание да се смята, че предложената ударна връзка може да се използва ефективно. Какво трябва да бъде?

Въз основа на опита от същите атаки, това трябва да е комбинация от добре оборудвана пехота и части, въоръжени с атакуващи дронове. Опитът показва, че при масовото използване на атакуващи дронове не е необходим толкова много пехота.

Следователно базата за новата формация може да бъде добре въоръжен мотострелков батальон и няколко (2-3) ударни батальона от дронове, въоръжени както със скъпи ударни БПЛА („Ланцет“ или техни аналози), така и масово с ФПВ-дронове, масово. Всеки батальон дронове трябва да има охранителни звена, способни да го защитят от вражески диверсанти.

Освен това бригадата ще трябва да разполага с мощен разузнавателен батальон, който разполага и с БПЛА с голям обсег на действие, с разузнавателна техника (не само камери, но и средства за електронно разузнаване). Необходим е батальон за радиоелектронна борба, който може да заглушава на електронното разузнаване на противника. В щаба на бригадата трябва да има аналитична служба, способна да обработва огромно количество разузнавателна информация и някакъв аналог на службата за управление на въздушното движение, тъй като броят на безпилотните самолети във въздуха винаги ще бъде много голям.

„На земята“ се нуждаем от мобилен противотанков резерв – няколко роти, въоръжени както с противотанкови управляеми ракети, така и с ФПВ-дронове, танкова рота, задължително зенитно-ракетен дивизион, способен да покрива войските от „конвенционални“ заплахи от въздух и други единици.

Основният тактически принцип на използване на такава единица (формация) трябва да бъде следният: безпилотните самолети унищожават врага, пехотата заема позиции (задържа отбраната).

За да извършите бързи масирани огневи удари срещу внезапно установена концентрация на вражески сили, която е твърде многобройна, за да бъде достигната с дронове, е необходима реактивна дивизия с РСЗО. Може да се използва и за дистанционно взривяване, когато е необходимо. Наличието на РСЗО ще даде на бригадата необходимата гъвкавост при използване – там, където е необходима масирана атака по райони, тя ще има с какво да я нанесе.

Дронове, артилерия и бъдещето

Защо една бригада с ударни дронове трябва да е по-ефективна от тази, оборудвана с артилерия? Военната аритметика говори за това.

За да унищожи типичен артилерийски дивизион на НАТО от три батареи с 24 теглени оръдия, артилерията трябва да изразходва 1620 неуправляеми осколъчно-фугасни снаряда, ако оръдията са вкопани. Това са много часове време и огромен риск да попаднете на артилерийски огън, а врагът има шанс да изтегли част от силите си от атаката. Подобни артилерийски двубои се провеждат постоянно в СВО, но ВСУ все още не са останали без оръжия.

А за ударен батальон безпилотни самолети са нужни 24 дрона, за да изпълни тази задача. При противодействие от земята, разбира се, повече… да речем 30–35. И половин час летене до дестинацията.

Най-важното предимство на такава бригада в сравнение с традиционната мотострелкова бригада е логистиката. Доставката на малки атакуващи БПЛА изисква почти десет пъти по-малко транспорт от снарядите, необходими за нанасяне на същите загуби на врага. Освен това замяната на някои атакуващи дронове с други, по-модерни е непропорционално по-евтина и по-лесна от замяната на остарели оръжия с модерни.

Всичко по-горе не отменя артилерията. Просто в рамките на тази концепция се превръща в средство за укрепване на бригади с нов облик и сега може да се концентрира в решаващи направления или да „подкрепи“ нови бригади с него, когато използването на БПЛА е усложнено от времето.

Създаването на части, при които основното въздействие се оказва от различни роботизирани системи, изглежда неизбежно. Най-вероятно това ще се случи в Украйна. Няма съмнение, че Русия трябва да ги създаде по-бързо от врага.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button