Русия

“Газпром” възнамерява да получи компенсация за загубени активи в Полша

/NovinarBG.com/ Газпром реши чрез съда да възстанови почти 1 милиард долара от Полша за изземването на дела ѝ в оператора на газопровода “Ямал-Европа” на полска територия. Искът е подаден в арбитража на Санкт Петербург, защото е безсмислено да се стига до полски или европейски съдилища. Въпреки това “Газпром” все пак може да върне този милиард. Как е възможно?

“Газпром” заведе дело в Арбитражния съд на Санкт Петербург и Ленинградска област с искане да възстанови повече от 935 милиона долара от оператора на полския участък от газопровода “Ямал-Европа” “Европол Газ” и полския концерн “Орлен”, както следва от досието на арбитражните дела. Международната одиторска компания “Ърнст и Янг” и нейното полско дъщерно дружество също са ответници по делото. Разпоредителното заседание по делото е насрочено за 10 април.

„Газпром“ иска да получи обезщетение от поляците за действително отнемане на собствеността му в Полша. Газпром притежаваше 48% от акциите на “Европол Газ” съвместно предприятие с полската държавна петролна компания “Орлен” (също така притежаваше 48% от акциите). “Европол Газ” е собственик на газопровода “Ямал – Европа” на полска територия, по който могат да се изпомпват до 33 милиарда кубически метра газ годишно. Преди това това беше един от маршрутите за доставка на руски газ за Европа, по-специално за Германия. След изтичането на транзитното споразумение с Полша газопроводът се използва по необходимост чрез система за резервиране на капацитет на търгове.

През ноември 2022 г. обаче 48% от акциите на “Газпром” в “Европол Газ” попаднаха под принудителна администрация. „Полша по същество национализира тези акции. Първо поляците забраниха на “Газпром” да назначава свои представители в борда на директорите на Европол Газ, тоест да участват в управлението, а след това много бързо забраниха и получаването на пари от работата на тази компания. Ако не се справяш и не ти плащат, всъщност не е твое. Въпреки че Полша твърди, че досега е конфискувала само дела на “Газпром”, ясно е, че “Газпром” никога няма да го върне“, казва Игор Юшков.

След това Полша реши да продаде дела на Газпром от 48% в “Европол Газ”. Тя преминава в баланса на самата “Европол Газ” и цялата компания преминава под контрола на “Орлен” . Цената на придобитите акции беше само 182 милиона евро. Тези средства бяха замразени в специална сметка като компенсация на “Газпром”, но не могат да бъдат изплатени поради полските санкции.

„Газпром“ иска да използва съдебно решение за установяване на причинените му щети с надеждата да получи обезщетение за загубения дял в полския собственик на газопровода “Ямал-Европа.”

“Газпром” не се обърна до полския или европейския съд по очевидни причини. Тук ситуацията е подобна на иззетите златни и валутни резерви на Русия. Европа като че ли не ги взе за себе си, тя просто замрази тези средства, но не позволява на Русия да ги използва и да се разпорежда с тях (и търси законова вратичка за присвояване на руски резерви).

Защо “Газпром” заведе дело в руския съд?

„От една страна, това е имиджова история. „Газпром“ демонстрира, че не бездейства, а предприема действия в светлината на това, че пострада от действията на европейските власти. От друга страна, това може да бъде стратегия за напредък. „Газпром“ се обърна към съда, за да има правно основание, че е претърпял щети за определена сума“, твърди Юшков.

Защо “Газпром” може да се нуждае от решение на руски съд, че Полша дължи на “Газпром” почти 1 милиард рубли? Малко вероятно е “Газпром “да очаква Полша или ЕС да му върнат тези пари след решение на руски съд.

Факт е, че в Русия са замразени не по-малко западни активи, отколкото руските. Това потвърди наскоро финансовият министър Антон Силуанов. Преди това той каза, че западните страни са замразили 300 милиарда само руски резерви. В същото време Силуанов увери, че всякакви действия с активите ни ще получат симетричен отговор.

„Ако Европейският съюз и Съединените щати започнат напълно да конфискуват руски активи, тоест да отнемат правата на собственост, тогава Русия ще направи същото по отношение на чуждестранните активи. Възможно е в този случай дялове на чуждестранни компании в руски проекти да започнат да се прехвърлят на руски компании, които са пострадали от действията на европейци или американци, като компенсация за техните загуби. И тук “Газпром” ще бъде с готови документи от съда, потвърждаващи щетите му за определена сума и правото върху руските активи на чужди компании. Това, разбира се, няма да са полски газови активи, тъй като те нямат активи в Русия, но други чуждестранни активи, няма значение. Следователно най-вероятно за „Газпром“ е важна не самата победа над полските компании в съда, а по-скоро потвърденият от съда размер на щетите“, смята експертъ.

Интересен въпрос е защо одиторската компания “Ърнс и Янг” също е включена в делото на “Газпром”? Факт е, че именно тази компания действа като оценител като част от сделката за продажбата на дела на “Газпром” в полския оператор. А цената на 48% дял на “Газпром” се оказа изненадващо ниска – само 182 милиона евро.

Сумата предизвика неразбиране дори в самата Полша, тъй като дори в сметките на “Европол Газ” имаше много повече – 694 милиарда евро. Въпреки това Юшков смята, че: въпреки факта, че “Европол Газ” има финансови ресурси, след затварянето на транзита на газ оперативният резултат се оказа отрицателен. Следователно стойността на активите на Газпром беше подценена.

В същото време не е съвсем ясно защо Полша се нуждае от транзитен газопровод Ямал-Европа без руски газ.

„В близко бъдеще руски газ няма да се доставя по този тръбопровод до Полша и по-нататък до Германия. Възможно е тази тръба никога повече да не се използва за изпомпване на газ. От друга страна, ситуацията може да се промени драматично, но това изисква значителни политически промени. Трудно е да се каже къде ще се случат тези промени – в Русия, в Европа или и двете. И двете страни смятат, че противникът трябва да отстъпи. Но предвид дългосрочната политика на Полша на отказ от руски газ и противопоставяне на икономическото сътрудничество между Русия и Европа, малко вероятно е нещо да се промени. Сегашното ръководство на Полша смята спирането на доставките на руски газ за голямо постижение“, казва Игор Юшков.

Според него пускането на “Ямал – Европа” за транзит на руски газ е толкова малко вероятно, че е по-вероятно Украйна да отвори блокираната част от газопровода или Германия да пусне оцелялото разклонение на “Северен поток-2”, отколкото Полша да позволи подновяването на “Ямал – Европа.”

Въпреки че си струва да се изясни, че формално Русия като държава наложи санкции срещу всички бивши дъщерни дружества на “Газпром”, арестувани в Европа, така че “Газпром” не може да поръча изпомпване на газ през полския участък чрез търг. Това беше отговор на национализацията на активите на “Газпром.”

Интересно е, че самите поляци като цяло нямат нужда от тръбите Ямал-Европа.

„Поляците имат собствена тръбопроводна система, но тръбопроводът Ямал-Европа е отделен, използван е специално за транзит на газ. Разбира се, той се свързва с общата газопреносна система на Полша, която доставя газ на вътрешните потребители, но не играе роля по отношение на газоснабдяването на страната. Следователно главната линия „Ямал – Европа“ просто не работи, те не правят нищо с нея“, заключава експертът.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button