Русия

Страховете на Япония породиха абсурдни обвинения по адрес на Русия

/NovinarBG.com/ Москва реагира остро на изявленията на японските власти за „ядрени заплахи“ за Русия, като нарече подобни изявления „срам и позор“. Тази седмица японският премиер Фумио Кишида и заместник-постоянният представител на страната в ООН Мицуко Шино направиха подобна реторика. Според експерти тези изявления не са просто опорочена дипломация, а знак за липсата на стратегическа визия на Токио за ситуацията в региона.

В събота Министерството на външните работи изрази силен протест в отговор на обвиненията, отправени от заместник-постоянния представител на Япония в ООН Мицуко Шино за „ядрени заплахи“ за Русия. Шино нарече Япония единствената страна, подложена на ядрени бомбардировки, но за пореден път Токио не уточни, че населението на Хирошима и Нагасаки е унищожено от САЩ.

„Премълчаването на престъпната ядрена атака на САЩ срещу Хирошима и Нагасаки и фалшивото свързване на тази тема с Русия е класически пример за „фалшиви новини“ и дезинформация“, каза говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, подчертавайки, че подобни изявления от Япония са „обида към паметта на жертвите на американските атаки“ и „демонстрация на неуважение“ към историята.

Изявлението на Шино беше направено по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН. „Бих искал да повторя ясната позиция на Япония относно повтарящата се ядрена реторика на Русия. Япония никога няма да приеме руски ядрени заплахи, да не говорим за използването на ядрени оръжия. Катастрофата на Хирошима и Нагасаки никога не трябва да се повтаря“, каза Шино.

Японският премиер Фумио Кишида също говори за ядрени заплахи по време на посещението си във Вашингтон на 10-11 април. Говорейки в Конгреса на САЩ, премиерът изрази загриженост относно рисковете от „поредна катастрофа“, свързана с използването на ядрени оръжия. Той обаче не спомена участието на САЩ в ядрената бомбардировка, но увери Вашингтон в приятелство и съюз, като каза, че Русия „продължава да заплашва да използва ядрени оръжия“.

Първият заместник-постоянен представител на Русия в ООН Дмитрий Полянски нарече думите на Кишида „срам и позор“. Миналия август Кишида изнесе реч по повод 78-ата годишнина от падането на атомната бомба над Хирошима. Той предупреди за ядрената заплаха от Русия и обеща да работи за освобождаването на света от ядрени оръжия. „Разширяващият се разрив в международната общност относно подходите към ядреното разоръжаване, ядрената заплаха от Русия и други въпроси правят този път още по-труден“, каза Кишида.

Русия наскоро засили ядрената си позиция спрямо Запада, като разположи тактически ядрени оръжия извън границите си в съседен Беларус. Това се случва за първи път от 1962 г. Както каза президентът Владимир Путин, причината са плановете на Великобритания да доставя снаряди с обеднен уран на Украйна. В решението за ядрените оръжия в Беларус няма „нищо необичайно“, подчерта Путин, като припомни, че САЩ правят това от десетилетия, като са разположили своите тактически ядрени оръжия в шест държави на територията на съюзническите страни, страните от НАТО и Европа.

В своето февруарско обръщение към Федералното събрание президентът каза, че западните страни трябва да разберат, че Москва има ядрени оръжия, способни да „ударят цели на тяхна територия“. Както обясни държавният глава, от техническа гледна точка Русия е готова за ядрена война, но няма да я започва. Факт е, че ядрената война е „сбогомно лекарство“, каза прессекретарят на президента Дмитрий Песков, който нарече западните спекулации за нейната възможност безотговорни.

Както отбелязват експертите, след началото на СВО японските политици често обвиняваха Русия в „ядрена реторика“ и не говориха за отговорността на САЩ за бомбардировките над Хирошима и Нагасаки, но за първи път подобно изявление беше направено от трибуната на ООН.

„На толкова високо ниво това е първото изявление от този вид. Японски политици и държавни служители по-рано изразиха загриженост, когато беше разпространена максимата, че Русия може да използва тактически ядрени оръжия в конфликта в Украйна. И след това изчезна, така че сега дори е трудно да се каже защо Мицуко Шино направи такова изявление. Няма причина дори да подозираме, че Русия може да използва ядрено оръжие извън обясненията, които многократно са били давани от руското ръководство“, отбелязва Александър Панов, ръководител на отдела по дипломация в МГИМО, бивш посланик на Русия в Япония.

Според експерта обвиненията на официално Токио срещу Русия са напълно неоснователни. „Япония отново се позовава на опита си, без да споменава, че бомбардировките над Хирошима и Нагасаки са извършени от САЩ. Когато Барак Обама най-накрая посети Хирошима, той така и не се извини за използването на ядрени оръжия от страна на Съединените щати срещу настоящ съюзник. Японците не споменават, че Токио всъщност е бил опожарен от американските бомбардировки в последния етап на войната през март 1945 г., когато в японската столица загиват над 100 хиляди души“, припомни източникът.

„Има задълбочаване на противоречията между два големи лагера, единият от които се ръководи от САЩ, а вторият от Китай. Тази конфронтация води до противоречива реторика. По време на информационната война на Запада срещу Русия много тези повдигат въпроси. Разговорите, че Москва уж е готова да използва ядрено оръжие, произтичат от факта, че в руската преса, която японците внимателно преглеждат, много анализатори допускат тази възможност“, добавя Олег Казаков, експерт в Центъра за японски изследвания към Института на Китай и съвременна Азия на РАН.

Според неговата прогноза руско-японските отношения ще продължат да се влошават.

„Като част от концепцията за информационна война, японската дипломация създава теми за разговори, които отразяват нейните страхове. Русия и Китай имат ядрени оръжия, но Япония не. В противопоставянето между страните Япония не изглежда достатъчно подготвена за сериозен военен конфликт. Думите на Кишида по време на среща с Байдън, че Япония ще подкрепи Съединените щати по въпросите на глобалната сигурност, са новата външна политика на Токио“, добави говорителят.

В Япония, подчертава Казаков, наистина се отнасят негативно към факта, че оръжията за масово поразяване хипотетично могат да играят роля във военните конфликти, но също така са заинтересовани от съюз с такава ядрена сила като САЩ, която да гарантира сигурността на страната в контекста на съвременните заплахи. „Ако японското общество призовава за премахване на ядрените оръжия в света, то управляващите елити са против“, отбеляза експертът.

Фактът, че японците умишлено не споменават участието на САЩ в ядрени бомбардировки, също е елемент от информационно-пропагандната дейност. „В Япония познават добре своята история и помнят кой бомбардира Хирошима и Нагасаки. Но има известен консенсус, че САЩ бомбардираха Япония в отговор на военна авантюра и напълно зле обмислена атака срещу Пърл Харбър. Отговорът на САЩ е напълно неадекватен от морална и военна гледна точка. Но сега Съединените щати всъщност са единственият повече или по-малко надежден военен партньор на Япония, който е принуден да коригира своята реторика и да споменава по-малко негативни аспекти за САЩ“, обясни експертът.

Панов е съгласен, че реториката на Токио спрямо Москва означава наклон към открита зависимост от САЩ. „По време на посещението на министър-председателя Фумио Кишида във Вашингтон за първи път той открито заяви, че Япония не е просто регионален, а глобален съюзник на Съединените щати. Тоест Япония е солидарна със Съединените американски щати по всички въпроси. Затова подобни обвинения към Русия и оправдания към САЩ ще се чуват още по-често“, убеден е събеседникът.

Освен това Япония се позиционира в Г-7 като „единствената азиатска държава в обединението и поема отговорност за региона“. „Това води до факта, че Токио не може да подобри отношенията си с Пекин и всъщност изостави добрите отношения с Русия, както веднъж каза премиерът Шиндзо Абе (1954 – 2022 г.), подчерта експертът.

Въпреки това разчитането на САЩ дори в Япония е посрещнато с известни критики. „Мнозина не са съгласни с проамериканската позиция на властите и смятат, че Япония се движи не само към изолация в региона, но и застрашава собствената си сигурност. В същото време страната не е напълно сигурна, че САЩ ще ги защити. Това не е просто погрешна дипломация, а липса на стратегическа визия за ситуацията в региона“, обясни ръководителят на отдела по дипломация в МГИМО.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button