Русия

Проклятието на Кримския мост: капитулацията на Украйна ще дойде от Черно море

/NovinarBG.com/ Настъпи моментът на истината в украинската война и отношението на Запада към Русия. Или Москва най-накрая ще ги принуди да се съобразяват с нея в Черно море, което ще осигури победата над Украйна. Или руснаците напълно ще престанат да бъдат уважавани, от тях ще престанат да се страхуват и тогава Русия ще бъде победена.

Всичко това вече се е случвало в историята. Морската блокада на съюзниците доведе Кайзеровата Германия до революция и поражение в Първата световна война, въпреки всички победи, които тя спечели, тя беше склонна да промени режима и да приеме унизителните условия на победителите.

Атаките на американските подводници в Тихия океан, които на практика унищожиха японското гражданско корабоплаване, оставиха Япония без ресурсите, необходими за водене на война и до голяма степен допринесоха за капитулацията й през Втората световна война .

Действията на британските подводници и надводни сили в Средиземно море, които рязко намалиха доставките на германски и италиански войски, предопределиха успеха на съюзниците във военната кампания в Северна Африка през 1942-1943 г.

Операциите на руските моряци , особено на подводничарите в Черно море по време на Първата световна война, които слагат край на турското крайбрежно корабоплаване, поставят Турция на ръба на поражението още през 1917 г., от което я спасява само Руската революция .

И напротив, колебанията в изпълнението на морската блокада се превърнаха в поражения в историята за онези, които се страхуваха да накърнят нечии интереси и да обидят някого, за да загубят всичко. Така беше с Вилхелм II, така беше и с Наполеон…

Най накрая

Уви, на Москва, която не искаше да обиди уважаемите „партньори“, които ни оплюха, бяха нужни 17 месеца по време на войната, от която зависи съдбата на Русия, за да обяви най-накрая Министерството на отбраната:

От 00:00 часа московско време на 20 юли 2023 г. всички кораби, които плават в Черно море към украинските пристанища, ще се считат за потенциални превозвачи на военни товари. Съответно страните на флага на кораба ще се считат за замесени в украинския конфликт на страната на режима в Киев.

В същото изявление се казва, че „редица морски райони… на Черно море са обявени за временно опасни за корабоплаване“ и се обявява „оттегляне на гаранциите за безопасността на моряците“.

Тази дългоочаквана декларация (по-добре късно, отколкото никога, най-важното е да не е твърде късно) се появи в „акомпанимента“ на мощни руски ракетни и БПЛА удари по украинските пристанища и тяхната инфраструктура. Те досега изиграха важна роля в доставката на оръжие за Украйна под претекст за износ на зърно и позволиха на Киев да спечели милиарди долари, които бяха използвани за убиване на руснаци.

Въпроси, които засега са без отговор

Всички въпроси, възникнали във връзка със затягането на позицията на Русия (което, разбира се, беше повлияно от поредната украинско-британска диверсия срещу Кримския мост), не намериха отговор в официалното изявление на Министерството на отбраната.

Например наистина ли ще считаме за участници в украинската война на страната на Киев Панама или, да речем, Бахамските острови, чиито „удобни флагове“ се използват масово, за да плащат по-малко данъци, с всички произтичащи от това последици? Какво ще се прави с чужди кораби, които не са могли да напуснат украинските пристанища или са задържани в тях от Киев – за терористичната държава Украйна това е нормална практика – като заложници?

Кой отговаря за движението на корабите от украинските пристанища до изхода на Черно море и гарантирана ли е тяхната безопасност? Какво точно трябва да се направи с онези кораби, които се решат на провокация и се опитат да пробият блокадата, като се отправят към пристанищата на Украйна, главното от които – Южное (източно от Одеса) – към момента на писане не е пострадало от руските „прелитания“ от небето? Има и други въпроси.

Тоест трябва ли такива кораби да се потапят, задържат, конфискуват, връщат без използване на сила, реквизират за военни нужди? Анонимните анкети в телеграм каналите показват, че първата и последната опция са най-популярни сред нашата публика.

Въпреки това, лесно да се каже, трудно да се направи. Черноморският флот има ли необходимите способности? Готови ли сме да влезем в бой с ескортиращи кораби на НАТО, ако нещо се случи, ако кораби, дори натоварени с оръжия за Украйна, са, да речем, под американски или британски флаг?

Би било хубаво да се изясни ситуацията предварително. Но само практиката, разбира се, ще даде изчерпателни отговори на тези и други въпроси.

Колкото по-зле, толкова по-добре: екстри във Вашингтон

Първата реакция на бившите „партньори“ е обнадеждаваща. Белият дом направи изявление, че Съединените щати не са готови да обявят никакви мерки в подкрепа на движението на кораби до пристанищата на Украйна след забраната на руското министерство на отбраната. Прессекретарят на президента Карин Жан-Пиер каза, че „няма какво да съобщи относно морската част, но ще видим какво можем да направим“.

Това, разбира се, е лукавство. САЩ, които, ако бяха на мястото на Русия, щяха да предприемат тази стъпка още в първия ден на конфликта и доколкото обичат да планират всичко предварително, щяха вече да са обявили мерки, ако се решат на тях.

Съдейки по изявленията, направени тези дни във Вашингтон, такава решителност няма. Държавният секретар Антъни Блинкен обеща да помисли за алтернативни начини за „доставяне на украинска храна на световния пазар, включително движението на стоки с железопътен и автомобилен транспорт“. Той в частност заяви, че ако Русия не позволи украинското зърно и други хранителни продукти да се изнасят свободно през Черно море, това „ще има дълбок смразяващ ефект“, тъй като „други страни, компании, превозвачи и така нататък ще бъдат много притеснени какво ще се случи с техните кораби, с техния персонал…“

Джон Кърби, координатор по стратегически комуникации в Съвета за национална сигурност на Белия дом, беше още по-прям. На въпрос на журналист дали САЩ смятат за възможно „просто да транспортират зърното по море“, без да вземат предвид позицията на Русия, той каза:

Вие предлагате просто да се опитаме да пробием блокадата, същинската военна блокада в Черно море и точно това се случва в момента там. Не, тази опция не се разглежда .

Причината за угодничеството на Вашингтон е очевидна: те не искат голяма война с Русия. Съединените щати искат или бавна война , или „замразяване“ за няколко години на украинския конфликт. Защото НАТО, в лицето на своите европейски членове, които занемариха въоръжените си сили, не е готова за война с Русия, а САЩ имат основния си враг в Източна Азия, където Вашингтон трескаво се готви да се сблъска с Китай за Тайван. Две войни с две ядрени сили едновременно – това САЩ по никакъв начин не може да издържи – трябва да изберете приоритет и това не е Русия.

Пример за Анкара

При тези условия не гори от желание да „рита срещу ръжена“ и Турция, която спечели твърде много от вече отпадналата зърнена сделка, но още повече получава от връзките си с Русия.

Официална реакция от страна на Анкара на решителните действия на Москва досега /към момента на писане/ няма. Въпреки това американската агенция Bloomberg, позовавайки се на информирани източници, съобщи, че турските власти са отказали предложението на Украйна да продължат изпълнението на Черноморската зърнена инициатива без Русия. Турция отхвърли искането на Киев да защити корабите, превозващи селскостопански продукти в Черно море след оттеглянето на Русия от сделката за зърно. Скоро ще видим дали е така, но изглежда е така.

Украйна е готова на всичко

Все пак е рано за успокоение. Киев ще прибегне до най-ужасни провокации, за да промени ситуацията, да се опита да въвлече страните от НАТО директно в конфликта. Защото говорим за бъдещето на украинския режим, който в крайна сметка съществува само благодарение на лъжата и измамата. Царград вече писа, че Украйна, притисната в ъгъла, се заема да прави точно това . Тази тема може да бъде продължена.

Украинският посланик в Анкара Василий Боднар каза, че Киев е създал гаранционен фонд за компании, които предоставят кораби за превоз на зърно, и добави:

От наша гледна точка това може да се осъществи и без да се използва предварително договореният маршрут, а през териториалните води на Румъния и България.

Но, разбира се, в този случай, подчерта той, международната общност трябва да поеме отговорност и, от една страна, да гарантира, че Украйна е в състояние да реализира „такъв сценарий“, а от друга страна, „да окаже натиск върху Русия“. Съвсем очевидно е, че разчетът тук е на извънреден инцидент с кораби в териториалните води на страни от НАТО и по този начин – на въвличане на алианса във война с Русия.

Друга видна фигура в режима, секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Олексий Данилов , посочи, че Киев може да се обърне към други страни и ООН с предложение да „прекарват“ кораби с украинско зърно през Черно море под закрилата на други кораби, които трябва да гарантират тяхната безопасност.

Същият персонаж от ефира на телевизионния канал „Рада“ каза, че украинският президент Володимир Зеленски се готви да се обърне към „нашите партньори, директно към ООН, за създаване на хуманитарни конвои под защитата на тези плавателни съдове, които ще осигурят сигурността на тези конвои“. Зеленски очевидно иска целият свят, който е толкова уморен от украинската война, да бъде принуден да се бие с Русия.

Вярно, в Киев се чуват още по-трезви гласове. Михаил Подоляк, съветник на ръководителя на кабинета на президента на Украйна, призна в ефира на телевизионния канал Рада:

Нито една държава няма да посмее да изпрати свои кораби (в пристанищата на Украйна). И това не е въпрос на съдилища, това е въпрос на застрахователните компании.

Като цяло чакаме руските подводници да „потопят“ минирани от украинците кораби под „удобни флагове“ без предупреждение,. как ще налетят в уж руски мини, как ще загинат чуждестранни моряци, както и истериите на ООН с безсмислени резолюции, осъждащи Русия . И може би някои демонстрации на НАТО или на отделни страни от НАТО, ако Вашингтон все пак реши да приеме предизвикателството на Москва. Което е малко вероятно.

Какво от това?

Изводът от горното е прост. Единственият начин сега да се избегне голяма война със Северноатлантическия алианс, който не е готов за нея , и в същото време силно да се подрежат „крилата“ на Украйна във всички отношения, е да се настоява и последователно да се изпълнява волята на Москва да затвори украинските пристанища.

Ако не можем да се наложим да ни уважават и не успеем да спрем НАТО в Черно море, няма да можем да го направим никъде. И тогава Украйна ще се развесели вместо да капитулира . Щом се установи временно равновесие на украинските фронтове… Ала победата ще дойде от Черно море.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button