Русия

Как съветските летци-торпедоносци громят фашистите?

/NovinarBG.com/ На 30 юли Русия празнува Деня на Военноморския флот, почита както нашите моряци, така и техните бойни кораби. Зад кулисите обаче понякога стои клон на силите, който е често един от основните ударни инструменти на морските битки – авиацията. Морската авиация на ВМС на СССР започва да разкрива своя потенциал по време на Великата отечествена война – и подвизите на торпедните бомбардировачи на Северния флот стават ярко въплъщение на това.

Вероятно, ако не беше „Торпедни бомбардировачи“ – драматичен съветски филм за минно-торпедни самолети (MTС), военноморските пилоти от Великата отечествена война изобщо нямаше да бъдат запомнени днес. Те обаче бяха много сериозна заплаха за врага. И пример за това са действията на Северния флот, който се бие в театъра на бойните действия, където врагът концентрира мощна група от кораби и изтребители.

Малко, но смело

В началото на Великата отечествена война сред действащите флотове само Северният флот няма МТС като част от своите ВВС. На този фон е изненадващо, че неговите пилоти са първите, които предприемат торпедна атака и дори откриват бойна сметка преди колегите торпедни бомбардировачи от други флотове.

ВВС на Северния флот се сдобиват със собствени торпедни бомбардировачи едва през септември 1941 г., когато полет на Ил-4 (по това време те се наричат ТБ-3F) на старши лейтенант Иван Гарбуз прелита от Балтика на север. Това звено се превръща в ядрото за МТС на СФ. Първото използване на торпедни бомбардировачи по предназначение се случва на 18 януари 1942 г., когато Ил-4 на старши лейтенант Хорев хвърля торпедо на пристанището Лиинахамари, наблюдавайки експлозията му на кея. Уви, щетите от него бяха малки. Немски документи свидетелстват, че той е разрушил местни комуникационни и осветителни линии. Торпедна атака срещу пристанище Киркинс, извършена на следващия ден, също нанася малко щети на врага.

На 13 февруари 1942 г. народният комисар на флота адмирал Кузнецов критикува действията на флотовете за факта, че моряците са използвали минно-торпедни самолети като конвенционален бомбардировач. С други думи, МТС не нанася торпедни удари по морски цели и не поставя мини, което води до отслабване на въздействието върху вражеските морски пътища. За разлика от конвенционалните бомбардировачи, които по това време не са достатъчно точни, за да хвърлят своите бомби, торпедните бомбардировачи са способни да нанасят прецизни, смъртоносни удари срещу кораби с торпеда. Торпедните бомбардировачи са предназначени да бъдат важна ударна сила за ВМС, заедно с подводници и надводни кораби. За нанасяне на такива удари по морски цели авиацията има редица предимства пред корабите – много по-висока скорост, ефективност на използване и възможност за бързо презареждане.

Кузнецов посочва необходимостта от самолетите за извършване на торпедни атаки и поставяне на мини. Щабът на Северния флот получава заповед да засили действията на MTС по вражеските морски пътища, за което са му разпределени още няколко „Ил“.

Така Северният флот получава собствена ескадрила MTA. Но тя претърпява загуби, преди да постигне успехи, когато първият ѝ самолет е свален на 28 март. Първата атака на конвоя в морето от торпедоносци е извършена на 17 юни, но е неуспешна.

През юни 1942 г. ВВС на Северния флот са подсилени с торпедни бомбардировачи от 35-ти въздушен полк, които откриват бойната сметка на MTA Северния флот, но не с торпеда, а с бомби. Вечерта на 14 юли неговите “Илюшини” унищожават самоходна баржа МФП243 с товар боеприпаси в пристанището на Хонингсваг. Уви, успехите на 35-и ВП са засенчени от тежки загуби: през първия месец той загуби седем превозни средства.

Въпреки това умението на пилотите от Северно море нараства – и новият успех не закъснява. На 9 август въздушното разузнаване открива в морето вражески конвой от четири транспорта, към който излита двойката Иван Гарбуз и Гавриил Ткачев. Те успяват да заблудят вражеските бойци, да торпилират един кораб и тихо да се оттеглят.

Любопитно е, че нападнатият конвой се оказа четири германски стражеви кораба, които извършват прехода между базите. Един от тях В6113 е торпилиран, но германците успяват да го извлекат до пристанището. Въпреки че този кораб не потъва, това не засенчва много първата победа на торпедните бомбардировачи на СФ, която в същото време става първата за съветските МТС във войната!

Гарбуз и Ткаченко са наградени с ордени на Червеното знаме. Уви, в бъдеще съдбата не е милостива към тези пилоти. На 12 октомври Ткачев загива в битка с германски конвой. А смъртта на Гарбуз е нелепа. През 1942 г. британците прехвърлят своите торпедни бомбардировачи “Хемпдън” във Ваенга, които предават на съветската страна. Тези машини са трудни за пилотиране и съветските пилоти дори имат лаф: „Приятел ли си ми или “Хемпдън?“. Той точно характеризира случилото се с Гарбуз. Той загива по време на тренировъчен полет с такава машина, когато неговият “Хемпдън” внезапно се разбива на земята. Самолетната катастрофа отнема живота на един от най-опитните пилоти на МТС на СФ, който, уви, сега е в забвение.

През 1942 г. торпедните самолети на СФ постигат малко, унищожавайки три кораба с бомби, повреждайки баржа с торпеда, за която е платено с десетина самолети, загинали в битка. Началото на тяхната дейност е време на проба и грешка.

Време на провали и победи

От началото на 1943 г. МТС на СФ трупа мускули. Формираният 24-ти въздушен полк се състои от двадесетина “Илюшин” и “Хемпдън” с обучени екипажи, които летят на „свободен лов“ или работят в групи според разузнаването. На 29 март те участват в операцията заедно с подводници, атакувайки голям германски конвой. Уви, пилотите не успяват, но подводничарите се отличават, когато С-101 потопява кораба “Аякс”.

Торпедните бомбардировачи успяват да постигнат успех месец по-късно, когато голям конвой е открит в района на Конгсфиорд на 29 април. Пет “Хемпдън” излитат да го атакуват, придружени от шест Пе-3. По съветски данни те потопяват два транспортни съда и два стражеви кораба. Но в действителност всичко е различно. Ръководителят на групата, капитан Василий Кисельов, успява да постави торпедо в “Колие Лес”, изпращайки го на дъното. След това неговият “Хемпдън” е свален и екипажът загива. Посмъртно Кисельов и неговият навигатор Михаил Покало са удостоени със званието Герой на Съветския съюз.

Уви, успехът на Кисельов е единствената победа на торпедните бомбардировачи на СФ през 1943 г. Причините за това са различни, включително фактът, че германците разпознават действията им като сериозна заплаха. Противникът засилва бойното прикритие на конвоите, временно преустановява движението им в морето в случай на заплаха от нападение. Когато ескадрилите на СФ излитат, за да прехванат конвоя, те или не го откриват, или са посрещнати от немски изтребители.

Също през 1943 г. се случват три важни събития, които повлияват на действията на ВВС на Северния флот. Първо, на 25 февруари Щабът на Върховното командване предава 59 самолета от различни типове, включително американски тежки самолети “Бостън”. За първи път са използвани като хоризонтални бомбардировачи, когато германски конвой е атакуван на 10 май. По-късно е признато, че “Бостън” са по-подходящи за ролята на маневрени торпедни бомбардировачи от “Илюшин” или “Хемпдън”, но пристигането им става бавно.

Второ, на 20 юли ВВС на Северния флот получават собствена (5-та) минно-торпедна въздушна дивизия, формирана на базата на 5-та бомбардировъчна въздушна бригада. В допълнение към 24-ти въздушен полк, тя включва два полка бомбардировачи и един изтребителен авиационен полк. Именно тя става родоначалник на известната тогава 5-та военноморска ракетно-въздушна дивизия, формирана на нейна база след войната.

Трето, подобрявайки въздушното прикритие на своите конвои, германците през втората половина на 1943 г. построяват няколко летища, които позволяват на изтребителите на Луфтвафе да действат по-бързо. Освен това те поставят няколко радара, които предупреждават не само за приближаването на торпедни бомбардировачи, но дори и за полета им на мисия веднага след излитане. Тези нововъведения значително усложняват работата на съветския MTС, особено взаимодействието с техните изтребители. Когато торпедните бомбардировачи преминават в атака, изтребителите, които ги прикриват, са отнесени от битката, губейки отделенията си, което позволи на врага да притисне съветското прикритие с едната група и да изгори торпедните бомбардировачи с друга.

От пролетта на 1944 г. ситуацията се променя към по-добро. Съветската авиация започва да доминира във въздуха, получавайки все повече и повече изтребители. Последните дори са използвани като щурмови самолети или пикиращи бомбардировачи. Числеността на Луфтвафе в Норвегия намалява. В рамките на няколко месеца MTС постигат добър резултат, като потопяват два стражеви кораба, два транспорта и поврежда още един.

Торпедните бомбардировачи летят на свободен лов или участваха в съвместни операции срещу конвои с други сили на флота. Евгений Францев се откроява сред ловците, на когото бяха приписани няколко унищожени цели. В действителност се потвърждава само норвежкият кораб “Анденес”, повреден от него по време на отплаване на 2 април край Хамерфест. Любопитно е, че германците приписват този успех на британските самолети, тъй като съветските торпедни бомбардировачи преди това не са действали в района. Уви, кариерата на този изключителен пилот е прекъсната от гибелта му през септември 1944 г.

Операциите срещу конвоите се превръщат в истински битки, както може да се види в примера на конвоя РП 120 Ки, атакуван от щурмови самолети, торпедни бомбардировачи и изтребители на СФ на 25-26 май. В резултат на двудневна битка един транспорт е потопен от торпеда, а друг е повреден от бомби. Но ВВС на Северния флот плащат за този успех с десетина свои свалени самолети.

Дейността на МТС се изчерпва в края на 1944 г., след като Червената армия, по време на Петсамо-Киркенеската операция, лишава германския флот от бази в Северна Норвегия. Но до този момент ВВС на Северния флот успяват да добавят към сметката си още четири потънали и един повреден кораб. Това увеличава общия резултат на торпедните бомбардировачи на Северния флот до 12 поразени цели, което представлява почти половината от морските победи на ВВС на Северния флот по време на войната.

MTA плаща за тези успехи със загубата на повече от шестдесет самолета и същия брой пилоти. 19 души от екипажите на торпедни бомбардировачи са удостоени със званието Герой на Съветския съюз, но половината от тях посмъртно. Така пилотите на 5-та въздушна дивизия имат героични предшественици.

Има с какво да се гордеем

След края на войната Щабът на съветския флот оценява успеха на силите на Северния флот на 254 унищожени военни кораба и 356 потопени транспорта. Смята се, че торпедните бомбардировачи са имали голям принос за това, тъй като 172 от 381 торпеда, които са пуснали, са поразили целите си. Вярно е, че тези цифри, според мнението на щаба, изискват изясняване. Уви, не е възможно да се направи проверка на успехите поради липса на вражески документи. В резултат на това през годините се налага мнението, че декларираните и реалните показатели на МТС на СФ, както и на другите сили на флота, са едно и също.

Сега, когато има такава възможност, можете да се видят реалните числа. Документите свидетелстват, че през годините на войната ВВС на Северния флот са унищожили 16 транспортни и 10 бойни кораба, от които 10 цели са били поразени от торпедоносци.

Този резултат може да изглежда разочароващ. Би било обаче грешка да се възприема по този начин. От трезва гледна точка всичко трябва да бъде така, като се има предвид силния противник и собствените недостатъци (тактика, оборудване, разузнаване и т.н.). Трябва да се помни, че MTС на СФ са родени по време на войната. Те трябва да се развиват и да действат в суровите условия на военното време, когато всякакви грешки водят до провали и загуби.

Но най-големият комплимент за екипажите на съветските торпедоносци е отношението на врага към тях. Германците веднага разпознават заплахата от съветските MTС и предприемат сериозни мерки за намаляване на ефективността им. Но за тяхна заслуга, дори и в такива условия, пилотите от Северно море успяват да постигнат успех, без да щадят живота си. И филмът „Торпедоносци“ доста точно показа как е било.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button