Русия

Касетъчните боеприпаси на САЩ навредиха на самия Байдън

/NovinarBG.com/ Въпреки всички усилия на Белия дом и Държавния департамент на САЩ, прехвърлянето на американски касетъчни боеприпаси в Украйна предизвика огромен скандал. Това беше удар както по международната позиция на Америка, така и по позициите на самия Байдън, който губи шансовете си за преизбиране. И основната заслуга за това е на руската армия.

Администрацията на президента на САЩ прави всичко възможно, за да покаже, че решението за снабдяване на ВСУ с умишлено нехуманни касетъчни боеприпаси е било взето от държавния глава много трудно, може да се каже – болезнено. И това най-вероятно дори не е лъжа – екипът на Джо Байдън имаше за какво да „скърца със сърцата си“. Киев я убеди да направи много рискован залог.

Изобщо не става въпрос за угризения на съвестта за бъдещи цивилни жертви. САЩ активно използваха касетъчни боеприпаси в Ирак и Афганистан, а Байдън през по-голямата част от много дългата си кариера беше циничен и твърд политик – „ястреб“ по въпросите на отбраната и външните работи, свързвайки се в този смисъл с републиканците. За повечето от тях изобщо няма такъв проблем като пазара на касетъчни боеприпаси: ние правим всичко, което искаме, и го доставяме на когото искаме.

Друго нещо е, че преди четиридесет години Байдън се обяви против доставката на такива оръжия на Израел именно поради тяхната „безчовечност“. Но това е разрешим проблем, поне имиджмейкърите на Байдън решават проблеми от този вид редовно: шефът им често „се гъне заедно с партийната линия“. Не в смисъл, че чувствително променя позицията си, а че я следва колкото е възможно по-дълго, но отстъпва, когато опонентите му се превръщат в мнозинство.

Например, през 80-те и 90-те години на миналия век „старият Джо“ изобщо не беше привързан към чернокожите и гейовете, да не говорим за транссексуалните хора, но сега животът го принуди.

При касетъчните бомби животът също ги наложи. „Ако те не бъдат предадени на Киев, тогава Украйна няма да има достатъчно артилерия не само за контранастъпление, но и за защита“, оправдава се съветникът по националната сигурност на Байдън Джейк Съливан.

С други думи, президентът не можеше да постъпи по друг начин, тъй като инвестицията във военната победа на Украйна се превърна в основна в политическата му кариера, от която пряко зависи нейният финал. Всеки разбира това. Но управляващият елит на САЩ също разбира, че тези касетъчни боеприпаси ще се върнат да ги преследват в близко бъдеще – на президентските избори.

Най-вероятният опонент на Байдън Доналд Тръмп смята, че касетъчните доставки на ВСУ са доближили Третата световна война. По-вероятно е, отколкото не, но в тази ситуация няма значение какво казва Тръмп. Тръмп винаги и навсякъде ще казва, че Байдън се е провалил и че политиката му е катастрофална за страната.

Много по-важно е какво мисли „лявото крило“ на Демократическата партия на САЩ, за което касетъчните боеприпаси не са свързани с това, от което наистина се нуждае Байдън, не са свързани с това, че ВСУ които се провалиха в „контраатаката“, не могат да се справят без тях сега. Това е принципен въпрос, при който няма място за компромис. Нещо като „не можеш да ядеш хора – точка“.

Две дузини леви конгресмени, дори на етапа на дискусии за касетъчните боеприпаси, се застъпиха за присъединяването на САЩ към конвенцията, забраняваща тяхното използване, производство и прехвърляне. И когато Белият дом каза „все пак ще го дадем“, това вече породи широка вълна от възмущение на ниво различни политически, обществени и хуманитарни организации.

Пентагонът се опита да успокои всички, като заяви, че ще достави на Киев „особено надеждни“ снаряди, в които обемът на недетониращия пълнеж не надвишава 3%. Журналистите бързо установиха, че Пентагонът не разполага с такива боеприпаси в необходимото количество, тъй като производството на касетъчни бомби се счита за лош тон при демократичните администрации.

В Байдън се опитаха да заглушат скандала, като преместиха разговора на друга тема, а ден след началото му зае позицията, че мярката не е просто „принудителна“, но и „временна“. Когато американската „военна индустрия“ успее да задоволи острия глад на украинската артилерия от конвенционални боеприпаси (а тя бърза и се опитва), доставката на „касети“ веднага ще спре.

Но скандалът свърши своята работа – задълбочи вътрешното разделение между властите и „левите“ демократи, към които се присъединиха няколко „умерени“, които лично мразят Байдън от пацифистка позиция. Сега става дума за факта, че „старият Джо“ ще получи няколко кандидати на предварителния етап на изборите, в резултат на което победата може да отиде при републиканец. Най-вероятно Тръмп.

Всъщност на това сега се гради вътрешнопартийната дискусия. “Не се издържа!”, сякаш викат сами: “Все пак Байдън е типичен (фашист, капиталист, империалист, стара руина – подчертайте необходимото), а ни трябва прогресивен кандидат или поне здравомислещ такъв”.

“Помисли отново! Все пак с това помагате на Тръмп, а по-лошо от Тръмп не може да има!”, спорят други.

В полза на Тръмп тези другите са прави. И тяхната магия все още действа. Но работи все по-зле. А огромното мнозинство от избирателите, според проучванията на общественото мнение, изобщо не искат да избират между Байдън и Тръмп, което заплашва да направи отлива на гласове в полза на вторичните кандидати катастрофален за действащия президент и да направи шансовете му за преизбиране чисто теоретични .

В този смисъл не е толкова важно кой ще бъде третият кандидат – някой „левичар“ като професора от „Матрицата“ или, обратно, „умерен“ като онези, които принадлежат към политическата група „Без етикети“, където мразят екипа на Байдън, или и едните, и другите. Гласоподавателят републиканец е по-консервативен, стабилен и дисциплиниран – той предпочита да гласува за одобрени от партията кандидати. Следователно корабът „Кандидат Джо Байдън“ ускори движението си към дъното: последствията от информационната детонация на „касетъчните боеприпаси“ са много по-силни, отколкото може да изглежда отвън.

Втората линия на разлом сега е между Байдън и неговите ключови съюзници по света. Като цяло почти всички съюзници, до Канада, която мнозина възприемат като анекс към Съединените щати.И тя, и Великобритания, и всички страни от Западна Европа, и Австралия, и Япония подписаха гореспоменатата конвенция за табу върху касетъчните боеприпаси и сега категорично подчертаха, че ще я спазват, каквото и да казват американците.

Безпрецедентен случай: решението на Байдън беше осъдено дори от германския „ястреб“ Аналена Бербок, която досега никога не е противоречала на Белия дом по въпросите на помощта за Украйна (канцлерът Шолц все още опитва). Дори премиерът на Великобритания подчерта, че няма нищо общо с това.

Следователно, да, в този случай може да се вярва на Белия дом: решението за касетъчните боеприпаси не беше лесно за Байдън. САЩ не лъжат, че ВСУ изпитват фатален недостиг на снаряди, вместо да „контраатакуват триумфално“.

Ние знаем причините за това състояние – това е работа на военните структури на Руската федерация. Което, между другото, няма нужда да моли за касетъчни боеприпаси от никого, след като Русия ги има.

Така от страна на Байдън неговата „принудителна стъпка“ е еталонен пример за изостряне на въоръжения конфликт към по-големи кръвопролития. А също за фатална грешка, която може да струва преизбирането му.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button