Русия

Путин предложи нов икономически модел на Русия

/NovinarBG.com/ Руската икономика преминава на качествено ново ниво на развитие – тя няма да зависи от външни условия и търсене, а сама ще ги формира. Това заяви Владимир Путин по време на речта си на Петербургския международен икономически форум (ПМИФ). Президентът отбеляза, че стратегията, избрана от държавата след въвеждането на западните санкции, е проработила и положителните макроикономически тенденции набират скорост.

Руският президент Владимир Путин говори в петък на пленарната сесия на ПМИФ. Речта му беше посветена на развитието на Русия и плановете на страната в различни области. По-голямата част от речта беше за икономиката – президентът говори за това как руската икономическа система издържа на натиска на санкциите, за подкрепата на бизнеса, възможността за връщане на заминалите световни марки, промените във външната търговия и посочи каква трябва да бъде новата руска икономика като по принцип.

Путин смята, че вътрешната икономика трябва не само да реагира на пазарните условия, но и сама да генерира търсене. „Всъщност говорим за преход към качествено ново ниво на развитие – суверенна икономика, която не само отговаря на пазарните условия и се съобразява с търсенето, но и сама формира това търсене“, каза държавният глава. “Такава икономика, често наричана икономика на предлагането, включва широкомащабно изграждане на производствени сили и сектора на услугите, широко разпространено укрепване на инфраструктурната мрежа, развитие на напреднали технологии, създаване на нови модерни индустриални мощности и цели индустрии, включително и в онези области, в които все още не сме се показали подобаващо, но възможности за това – научни възможности, креативност – със сигурност имаме”, допълни той.

Президентът е убеден, че „икономиката трябва да стане икономика на високите заплати с нови изисквания към системата на професионалното образование, с повишаване на производителността на труда, включително чрез автоматизация и нови системи за управление, с висококачествени съвременни работни места и условия на труд. „

Президентът нарече второто тримесечие на 2022 г. най-трудния период за руската икономика след началото на СВО, но добави, че избраната тогава стратегия е проработила и набира скорост – властите успяха да поддържат отговорна и балансирана парична политика. Той специално отбеляза безпрецедентно ниската безработица от 3,3%.

Социална помощ

Финансовите възможности на страната, увери президентът, ѝ позволяват да поддържа стабилен курс към поддържане на социалната справедливост и намаляване на бедността. Миналата година 1,7 милиона души излязоха от бедността в Русия и осигуряването на социална справедливост се превърна във важен фактор за успешното преодоляване на проблемите. Властите предоставят целева помощ на най-бедните граждани, доходите им са нараснали с около 30% през годината, а нивото на бедност е под двуцифрената граница – възлиза на 9,8%.

Путин напомни още, че от 1 януари 2024 г. минималната заплата ще бъде увеличена с 18,5%, което ще бъде много по-високо от инфлацията. Индексирането ѝ в Русия продължава с по-бързи темпове, за да се увеличи разликата между минималната заплата и екзистенц-минимума. Така от 1 януари 2023 г. минималната работна заплата беше увеличена с 6,3% до 16 242 рубли на месец, следователно от 1 януари 2024 г. незабавно ще бъде извършена друга индексация с 18,5%. В същото време държавният глава отбеляза, че до 2030 г. минималната работна заплата трябва да се увеличи поне двойно. След това той изрази увереност, че това ще бъде допълнителен стимул за ръста на заплатите в страната като цяло.

Президентът предложи още детските надбавки да се изплащат за целия период, за който са назначени, дори и при увеличение на семейния доход. Друга инициатива на президента е в подкрепа на гражданите, които се грижат за деца с увреждания. „Днес те също имат право на обезщетения само ако не работят, нямат друг източник на доходи. Дори ако искате да спечелите допълнителни пари, не можете да направите това – тогава ще загубите надбавката. Необходимо е, разбира се, да се премахнат тези ограничения, а именно: да се запази обезщетението за грижи за непълно работно време на такива граждани. И за да няма несъответствия тук, е необходимо в закона да се закрепи понятието „частична заетост“, каза Путин.

Изпитание за издръжливост

В речта си президентът припомни, че само преди година настроенията в руските бизнес среди бяха много, много предпазливи. И тази година икономическият растеж е видим: през април брутният вътрешен продукт нарасна с 3,3% на годишна база, а в края на годината може да добави повече от 1%. През април също се наблюдава ръст в индустрията. Освен това обемът на продукцията в преработващата промишленост през януари-април надвишава миналогодишните стойности с 2,9%, въпреки че именно тази област беше подложена на най-силен удар поради разкъсването на връзките и вериги на сътрудничество.

Държавният глава похвали и банките, издържали изпитанието за издръжливост. През 2022 г. обемът на кредитирането на юридически лица е добавил 14,3%, а на физически лица – 9,5%. Темпът на растеж на кредитите за юридически лица през април 2023 г. вече е 17,1%, а за физически лица – 12,9%. „Това са добри показатели“, каза Путин, като добави, че ипотеките растат с по-бързи темпове, ръстът им е 18%.

Доставките на агропромишления комплекс на Русия през 2022 г. в чужбина показаха нов максимум – повече от 41 милиарда долара. Според президента Русия неизменно е сред петте най-големи износители на зърно от десет години, от 2016 г. е най-големият доставчик на пшеница и твърдо заема първото място на световните пазари.

„Има основание да смятаме, че тази година нашите компании ще направят още една крачка напред: ще пренапишат и актуализират рекорда за износа на тази култура. В същото време Русия ще участва активно в осигуряването на глобалната продоволствена сигурност и ще оказва помощ на страните, включително африканските, които изпитват недостиг на храна“, подчерта Путин.

Говорейки за ситуацията в областта на петрола и газа, президентът отбеляза, че Русия постепенно преминава от европейски към други пазари. Тук не виждаме никаква катастрофа“, подчерта държавният глава. Според него сегашната ситуация принуждава нашите компании да действат по-енергично: да търсят нова логистика, да търсят нови партньори, да придобиват активи в чужбина, да рафинират нефта в петролни продукти. „Като цяло руският пазар на нефт и газ е в добро състояние и има отлични перспективи за развитие“, каза Путин.

Държавният глава също обеща на руския бизнес да намали административния натиск: „Смятам, че ако един бизнес не е свързан с високи рискове от увреждане на гражданите или околната среда, тогава той изобщо не трябва да бъде проверяван, нито рутинно, нито извънпланово. Профилактичните мерки стигат”, допълни той.

Преход към домашно

Държавният глава обърна внимание и на темата за оттеглилите се от Русия чужди марки. Предвиждаше се страната да се върне към затворена икономика, припомни Путин. „Миналата година ни прогнозираха, че под натиска на санкциите Русия ще се върне към затворена, административно-командна икономика. Но ние, както знаете, избрахме пътя на разширяване на свободата на предприемачеството и практиката показа, че постъпихме абсолютно правилно. Животът го е доказал“, каза президентът.

Друг стимул за бизнеса беше замяната на транснационалните корпорации, които напуснаха руския пазар. Путин подчерта, че Русия „не е изгонила никого“, чуждестранните компании са били принудени да напуснат поради мощен санкционен натиск.

Той отбеляза, че под много чужди марки отдавна се продават продукти, които са изцяло произведени в руски съоръжения. Освен това печалбата от такъв бизнес остава в страната. „Ако в началото нашите предприемачи, бих казал, бяха много притеснени от оттеглянето на западни компании, сега те заемат освободени производствени мощности и обекти в търговски центрове. Някои малки, така наречени нишови марки, които преди продаваха дрехи, обувки и други стоки през социалните мрежи, сега отварят свои магазини“, каза президентът.

Повечето чужденци напуснаха този сектор, освобождавайки до 2 милиона квадратни метра търговски площи и ниша за 2 трилиона рубли.

„Тесни места“

Сериозно внимание беше отделено и на инфраструктурните проблеми. „Ще продължим да изграждаме и надграждаме инфраструктурни съоръжения: пътища и железопътни линии, надлези, мостове. Ще продължим да разчистваме тесните места. Разбира се, във фокуса а вниманието ни ще бъде увеличаването на възможностите на морските пристанища, граничните контролно-пропускателни пунктове“, каза той. Президентът отбеляза, че обемът на строителните работи расте вече пета поредна година.

Също така страната ще обнови търговския флот през следващите пет години, за това се планира да се построят 260 кораба, средствата за това ще бъдат събрани от Фонда за национално благосъстояние. Президентът говори и за плановете за утрояване на обема на износния трафик по маршрута “Север-Юг”, а в източното направление със 100 милиона тона спрямо 2022 г.

Що се отнася до чуждестранните партньори, за тях ще бъде по-лесно да откриват банкови сметки. Те „дори не се нуждаят от лично присъствие“, въпреки че ще трябва да спазват всички изисквания на така нареченото законодателство срещу прането на пари.

Пети в света

През следващите години Русия не само ще запази шестото място сред десетте най-големи икономически сили в света, но и има шанс дори да се изкачи по-високо, каза държавният глава по време на речта си: „Няма съмнение че през следващите години ще запазим това наистина шесто място по отношение на БВП по паритет на покупателната способност. Това са Китай, САЩ, Япония, Индия, Германия и Русия.”

В същото време президентът отбеляза, че сега се наблюдават негативни процеси в локомотива на европейската икономика – Германия – очаква се икономиката да спадне с 0,7%, безработицата и инфлацията растат.

Денацификацията на Украйна ще продължи

Освен за икономиката президентът говори и за хода на СВО. Той каза това още по време на комуникация с журналисти след пленарното заседание. Украинските войски не постигнаха успех в нито едно от направленията на контранастъплението и понасят големи загуби. В същото време той отбеляза успехите на руските военни, които унищожиха пет американски зенитно-ракетни комплекса “Пейтриът” край Киев.

Путин също така предупреди, че ако Украйна не спре атаките на руска територия, страната ще обмисли създаването на „санитарен кордон“ на украинска територия. „Те просто трябва да разберат накъде вървят. Ние работим по военни цели с високопрецизни оръжия с голям обсег, голяма мощност и напредваме в тези области. Достатъчно е да видите как се унищожават оръжейни складове, разположението на личния състав, включително чуждестранни наемници, достатъчно е да видите как работи нашата техника в тази зона. Винаги има отговор, просто ние често дори не го рекламираме, но той е чувствителен, този отговор и врагът знае за него“, каза Путин.

Модераторът на дискусията, политологът Дмитрий Саймс, каза на Путин, че най-голямо раздразнение на „колективния Запад“ предизвиква изявлението на руския президент за необходимостта от денацификация на Украйна: „Какво говорите? Зеленски е евреин. Той е легитимно избран президент и е очевидно, че е на страната на всичко добро – западно, срещу всичко лошо – руско. А твърдите, че е на страната на нацистите. Как ще отговорите на това?”

„Имам много приятели евреи от детството. Те казват: Зеленски не е евреин, това е позор за еврейския народ. Това не е шега, не е ирония, разбирате ли? В крайна сметка неонацистите, последните на Хитлер, са издигнати на подиума като герои на Украйна днес. Холокостът е унищожаването на шест милиона евреи, милион и половина бяха унищожени в Украйна и преди всичко от ръцете на Бандеровците“, отговори Путин.

Президентът припомни, че Русия е пострадала повече от другите в борбата срещу нацизма и никога няма да забрави това. Затова една от ключовите задачи на Русия в хода на СВО е денацификацията на Украйна. „Имаме пълното право да смятаме, че поставената от нас задача за денацификация на Украйна е една от ключовите“, каза той.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button